Kryengritja e madhe ilire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kryengritja e Madhe Ilire (ose Kryengritja Panoniane) ishte një konflikt i madh midis një alenace të fiseve ilire dhe forcave romake që zgjati për katër vjet, duke filluar nga viti 6 deri në vitin 9 pas Krishtit.ne kohen e perandorit romakoktavian augustit e cila ne histori u quajt kryengritja e madhe ilire ose kryengritja dalmatino-panonike.

kryengritja e skllevrv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Romen skllevit nuk kishin kurfar t drejtje.Ata kryenin punen t renda n' minera nbujqsi n blega tor etj.N pozitm t veshtirishin

Shkas per fillimin e kryengritjes u shfrytezua rritja e taksave dhe momenti kur roma rekrutoi me dhun ushtar prej ilireve sepse ishte ne lufte kunder markomaneve.iliret shfrytezuan situaten e volitshme,kur romae terhoqi shumicen e ushtris prej ballkanit per ta perdorur kunder markomaneve ne drejtim te qekis.

Pjesemarrja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne kryengritje moren pjesë dy fiset ilire:fisi i desidiateve,te cilit i printe Batua i desidiateve,dhe fisi i breukeve,te cilit i printe Batua i breukeve . kryenritja e ketyre dy fiseve jehoi tek iliret e ballkanit ,duke filluar prej Panonise e deri te dardanet dhe prej moraves deri te deti Adriatik. Me desidiatet dhe breuket u solidarizuan dalmatet dhe panonet,te cilet u hodhen ne kryengritje dhe korren suksese ne ndeshjet e tyre te para me ushtritë romake. kryengritesit formuan nje ushtri te madhe,qe numeronte 200.000 kembesor dhe 9.000 kalores. Ushtria kryengritese ilire zhvilloi shume luftime kunder romakeve:ne drejtim te italis,te qyteteve ne bregdetin adriatik dhe ne drejtim te maqedonis,kurse ne brendi kah kolonitë romake.Keto luftime i frikësuan romaket,sidomos kur kryengritësit ilir depertuan ne Itali.Njekohesisht u formua nje ushtri romake per t'a shuar kryengritjen.Mandej,Oktaviani,përpiloi planin e operacioneve luftarake.Sipas ketij plani romaket sulmuan nga veriu e Maqedonia dhe arriten deri te Panonia,por u detyruan te terhiqen. Sulmi i pare i ushtrisë romake nuk dha frytin e paramenduar-shuarjen e kryngritjes ilire.Tiberi beri per vete Batuan e breukeve.Keshtu lindi preqarja mes kryengritësve ilir.

Batua i desidiateve u terhoq me forcat e veta ne Dalmaci .Ketu u zhvilluan ndeshje te rrepta.Batua i desidiateve u detyrua te dorëzohej ne keshtjellen Andetri(Muqi i sotem-ne veri te Spilit).Gjate ketyre ndeshjeve u shquan edhe gratë ilire,qe luftuan trimerisht,duke mos dashur te behen skllaveresha te romakeve.