Bato Dalmati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bato i Dalmatëve ose Baton Dalmati, ishte i biri i Longar Dalmatit dhe udhëheqës i fisit ilir Dalmatë, i cili në vitin 200 p. e. r. u bashkua me Romakët në luftë kundër Filipit V. të Maqedonisë.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Bato Dalmati.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tit Livij, xxxi. 28.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Wilkes, John (1992). The Illyrians (në anglisht). Blackwell. Marrë më 9 shkurt 2018. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)