Bato Breuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bato Breuku ose Bato i Breukëve [1] ishte një udhëheqës i Breukëve, një fis ilir që luftoi kundër Perandorisë Romake në një luftë të njohur si Lufta e Batos (Bellum Batonianum). Bato i Breukëve me të gjitha forcat e tij kryengritëse u bashkua me ato të udhëhequra nga Bato Desidiati. Pasi u përball me humbje, ai u dorëzua te Tiberiusi në vitin 8 të es në bregun e lumit Bosna. Në fund, Bato i Breukëve u kap nga Bato Desidiati dhe u dënua me vdekje pasi një vendimi gjyqësor të një gjykate të Desidiatëve. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Bato Breuku.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Cambridge Ancient History: The Augustan Empire, 43 B. C-A.D. 69 (në anglisht). Cambridge University Press. 1996. Led by Bato of the Daesitiates and Bato of the Breuci they attacked Roman settlements, the colonies On the Adriatic and even penetrated to Macedonia.
  2. ^ "Salmedin Mesihović -RIMSKI VUK I ILIRSKA ZMIJA, Posljednja borba" (PDF). Filozofski fakultet Sarajevo, 2011 (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 mars 2016. Marrë më 9 shkurt 2016.