Basania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bassania ishte një qytet i lashtë Ilir, ku banorët mund të jenë helenizuar.[1] Ky qytet ishte shumë afër qytetit Lisus.

Shpërndarja e qyteteve në antikitet në kufirin e jugut Iliria me Grekët dhe Thrakët

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilkes, J. J. Ilirëve, 1992, ISBN 0-631-19807-5, faqe 174 "... 174 greke lllvrians Bassania, një qytet nën Romake kontrollit.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]