Jump to content

Nin (Aenona)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Shën Nikollës
Një kopje e Condura Croatica – anije kroate nga shekulli i X-të të në lagunën e Ninit.
Kisha e Kryqit të Shenjtë në Nin që nga shek. IX-të.

Nin (Italisht: Nona, Latine: Aenona ose Nona) është një qytet në Qarkun e Zarës në Kroaci, popullsia 1,132, popullsia totale e komunës 2,744 (2011).[1]

Nini ishte historikisht i rëndësishëm si qendër mesjetare Peshkopëve të Krishterë. Deri në suprimimin dhe Latinization e imponuar nga Mbreti Tomislav në gjysmën e parë të shekullit X  Nin ishte qendër autonome e Kishës Kroate. Nin ishte edhe selia e Krerëve të Dalmacisë. Peshkopi Gregori i Ninit (Grgur Ninski) ishte një figurë e rëndësishme në politikën kishtare të Dalmacisë së shekullit X.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga shekulli i IX-të para eres sone, qytetërimi i fisit Ilir i Liburnian[2] ishte i pranishëm para aradhjes së Romakëve, dhe i cili kishte një bazë të fortë në det dhe një qendër tregtare të quajtur Aenona (emri i tij në mesjetë, iu bë Nona). Zbulimet arkeologjike gjetën prova për një lidhje të fortë detare me Greqinë dhe botën helene: kohëve të fundit eksplorimet zbuluan një gjë të rrallë, një mozaik shumë të ruajtur Bizantin në katin e sipërm të një vile romake.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Popullsia sipas Moshës dhe Gjinisë, duke i Vendbanimeve, të Regjistrimit të vitit 2011: Nin".
  2. ^ Wilkes, J. J. (1992). The Illyrians. fq. 71. ISBN 0-631-19807-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexime tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Thomas Graham Jackson (1887), "Nona", Dalmatia, Oxford: Clarendon Press

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°14'N 15°11' / 44.233°N 15.183°D / 44.233; 15.183