Uscana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpërndarja e qyteteve në antikitet në kufirin e jugut Illyria me Grekët dhe Thrakët

Uscana ose Hyscana ishte një qytet i lashtë i cili shtrihej në territorin e fisit Ilir Penestëve.[1] Qyteti antik i Uskanës supozohet se ka qenë në afërsi të qytetit të sotëm të Kërçovës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilkes, J. J. Ilirëve, 1992, ISBN 0-631-19807-5, faqe 172, ".

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wilkes, J. J. Ilirëve, 1992, ISBN 0-631-19807-5