Provinca e Barleta-Andria-Tranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Barletta-Andria-Tranit
Italisht : Provincia di Barletta-Andria-Trani
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Kryeqendra Barletta, Andria, Trani
Presidenti Francesco Ventola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.538,68 km2
Popullsia 393.110 banorë
Dendësia 255,49 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76121 Barletta - 76123 Andria - 76125 Trani, 76011-76017 komunat e tjera
Prefiksi 0883, 080
Nr. i komunave
Faqja Zyrtare www.provincia.barletta-andria-trani.it


Provinca e Barletta - Andria - Tranit (italisht:Provincia di Barletta-Andria-Trani) është një krahinë italiane e Pulias veriore, e cila ka 393.110 banorë. Kryeqendra e provincës është e përbashkët në mes të qyteteve të Barlettas, Andrias dhe Tranit.

Ajo kufizohet në veri-perëndim me Provincën e Foxhias, në veri-lindje laget nga Deti Adriatik, në jug-lindje kufizohet me Provincën e Barit, në jug me Provincën e Potencës (Rajoni i Bazilikatës).

Provinca e Barletta - Andria - Tranit është themeluar në vitin 2004 dhe zgjedhjet e para të Këshillit Provincial u mbajtën më 6 dhe 7 qershor 2009.