Noriku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca romake Noriku (Noricum)

Noriku është emri latin për mbretërinë kelte ose federatën e fiseve [1] që përfshinte pjesën më të madhe të Austrisë moderne dhe një pjesë të Sllovenisë . Në shekullin e parë pas Krishtit, ajo u bë një provincë e Perandorisë Romake. Kufijtë e saj ishin Danubi në veri, Raetia dhe Vindelici në perëndim, Panonia në lindje dhe jug-lindje dhe Italia ( Venecia et Histria ) në jug. Mbretëria u themelua rreth vitit 400 para Krishtit dhe kishte kryeqytetin e saj në rezidencën mbretërore në Virunum në Magdalensberg . [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mackensen, Michael (1975). "The state of research on the 'Norican' silver coinage". World Archaeology. 6 (3): 249–275. doi:10.1080/00438243.1975.9979607. JSTOR 124094. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Heather, Peter (2010). The Fall of the Roman Empire: A New History. Macmillan. fq. 407. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cunliffe, Barry (1997). The Ancient Celts. Oxford, England: Oxford University Press. fq. 218. ISBN 978-0-19-815010-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)