Objekti i banimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Objekt banimi ose banesa apo shtëpia, është një hapësirë që përdoret si vendbanim i përhershëm ose gjysmë i përhershëm për një ose më shumë banorë njerëz, dhe nganjëherë kafshë të ndryshme shoqëruese . Është një hapësirë plotësisht ose gjysmë e mbrojtur dhe mund të ketë aspekte të brendshme dhe të jashtme. 

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objektet e sotme të banimit ofrojnë hapësira të mbrojtura, për shembull dhoma, ku mund të kryhen aktivitete shtëpiake si fjetja, përgatitja e ushqimit, ngrënia dhe higjiena, si dhe ofrimi i hapësirave për punë dhe kohë të lirë, si puna në distancë, studimi dhe lojërat.

Format fizike të shtëpive mund të jenë statike si një shtëpi ose një apartament, të lëvizshme si një varkë shtëpie, rimorkio ose yurt ose dixhitale si hapësira virtuale. [1] Aspekti i 'shtëpisë' mund të konsiderohet në të gjitha shkallët; nga shkalla mikro që tregon hapësirat më intime të banesës individuale dhe zonën përreth direkt në shkallën makro të zonës gjeografike si qyteti, fshati, qyteti, vendi ose planeti .

Koncepti i vendit të banimit ose 'shtëpisë' është hulumtuar dhe teorizuar nëpër disiplina - tema që variojnë nga ideja e shtëpisë, brendësia, psikika, hapësira kufitare, hapësira e kontestuar deri te gjinia dhe politika. [2] Shtëpia si koncept zgjerohet përtej vendbanimit pasi stilet bashkëkohore të jetesës dhe përparimet teknologjike ripërcaktojnë mënyrën se si jeton dhe punon popullsia globale. </link>[ citimi i nevojshëm ] Koncepti dhe përvoja përfshin mërgim, dëshirë të zjarrtë, përkatësi, malli dhe të pastrehë. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition: Home". Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 29 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Briganti and Mezei, Chiara and Kathy (2012). The Domestic Space Reader. Canada: University of Toronto Press. ISBN 978-0802099686. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Briganti, Chiara; Mezei, Kathy, red. (2012). The Domestic Space Reader. University of Toronto Press. fq. 6. ISBN 978-0-8020-9664-7. JSTOR 10.3138/j.ctt2ttqbw. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)