Jump to content

Oblinghem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oblinghajm
Oblinghin (Pikardisht)
Oblinghem (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia e Oblinghajmit
Bashkia e Oblinghajmit
Stema Oblinghajm
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiPas-de-Calais
QarkuBéthune
KantoniBéthune
NdërkomunalitetCA Béthune-Bruay, Artois-Lys Romane
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Christophe Desquiret[1]
Sipërfaqja
1
1.270 km2 (0.490 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
381
 • Dendësia300/km2 (780/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
62632 /62920
Lartësia19–25 m (62–82 ft)
(avg. 21 m or 69 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Oblinghem ( shqiptimi frëngjisht: [ɔblɛ̃ɡɛm] ; Pikardisht : Oblinghin  ; Shqip: Oblinghajm) është një komunëdepartamentin Pas-de-Calais në rajonin Hauts-de-FranceFrancës . [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oblinghem ndodhet rreth 3.2 kilometra në veriperëndim të Béthune dhe 39 kilometra në jugperëndim të Lille, në rrugën D180.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968232—    
1975230−0.9%
1982221−3.9%
1990223+0.9%
1999225+0.9%
2007205−8.9%
2012221+7.8%
2017379+71.5%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.
  2. ^ INSEE commune file