Jump to content

Operacioni "zjarri"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Operacioni zjarri)
Operacioni "zjarri"
Arkivi i filmit
Titulli shqip Operacioni "zjarri"
Origjinali Operacioni "zjarri"
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Operacioni Zjarri" prodhim i vitit 1973.

Regjisor: Muharrem Fejzo.

Interpretojnë: Llazi Serbo, Ndrek Luca, Tinka Kurti, Enver Plaku, Marie Logoreci, Qemal Mehmeti, Sulejman Dibra etj.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një punonjës i sigurimit Kreshnik Martini ka hyrë në rradhët e një bande agjenturiale e hedhur në veprim në Shqipëri dhe mbledh informacione në të gjithë aksionet e saj. Ky film bazohet në një ndodhi të vërtetë të kundërzbulimit shqiptar i cili në vitin ‘53 ka arritur të zbulojë një rrjet që synonte rrëzimin e pushtetit.

Llazi Sërbo ... Kreshniku

Ndrek Luca ... Pjetër Mustakuqi

Tinka Kurti ... Mrica

Enver Plaku ... Gjetan Bardhi

Ymer Bala ... Mark Martini

Sheri Mita ... Gjin Martini

Marie Logoreci ... Bardha

Qemal Mehmeti ... Pashko Hila

Sulejman Dibra ... Sotir Filipi,Kasketa

Demir Hyskja ... Kometa

Tonin Ujka ... Gjethi i kuq

Albert Vërria ... Hiluku

Lec Bushati ... Ndreca

Ndrek Prela ... Babai i Lleshit

Perihan Mema ... Dakina

Paulin Lacaj ... Prifti

Çesk Vuksani ... Kryeemisari

Shpend Halili

Primo Shllaku

Gjon Kola

Zef Nikolla

Melpomeni Çobani

Agron Dizdari

Fric Fistani

Muhamet Muço

Hamza Abazi

Esat Kola

Avni Uruçi