Otrera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

mitologjinë greke, Otrera (Greqishtja e lashtë: Ὀτρήρη Otrērē) ishte krijuesja dhe mbretëresha e parë e Amazonëve. Ajo ishte e bija e Eurusit, bashkëshortja e Aresit dhe nëna e Hipolites, Antiopeas, Melanippe dhe Penthesilea.[1][2][3]

Mitologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Otrera ndonjëherë konsiderohet themeluesja mitologjike e Tempullit të ArtemidësEfes,[4] i cili ishte e lidhur ngushtë me Amazonën.[5]

Krijimi i Amazonës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Otrera lindi në veri të Greqisë së sotme, te prindëritë e panjohur. Ajo ishte fillimisht një amvise gjatë epokës së bronzit në një martesë të rregulluar. Ajo u trajtua në mënyrë të tmerrshme nga burri i saj dhe vendosi të stërvitej në fshehtësi dhe të mësonte si të mbrohej me shpatë dhe një hark dhe një shigjetë. Pasi u tregua e sigurt në aftësitë e saj, ajo filloi t'u mësojë amvisave në qytetin e saj të luftojnë. Otrera u mësoi grave të tjera aftësitë e gjuetisë së Artemis, por ata gjithashtu iu lutën Aresit për forcë.[6] Një ditë, Otrera dhe gratë e saj u rebeluan dhe pushtuan tërë qytetin dhe përfundimisht qytetet përreth. Otrera dhe gratë e saj do të marshonin në qytete fqinje, do të çlironin gratë dhe më pas do t'i therrinin dhe skllavërojnë burrat. Otrera iku nga vendi me njerëzit e saj dhe themeloi kryeqytetin Sinope, ku trajnoi ushtritë e saj dhe mblodhi rekrutë, ndërsa gradualisht zgjeronte territorin e saj. Otrera dhe njerëzit e saj u bënë të njohur si Amazons. Ky emër rrjedh nga fjala greke amazos, që do të thotë pa gji për shkak të zhurmës që Amazona do të hiqnin gjoksin e tyre të djathtë, në mënyrë që ata të mundnin në mënyrë më efektive të gjuanin një shigjetë ose të hedhin një shtizë.[7][8]

Otrera dhe Aresi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Otrera ndërtoi tempullin për Aresin, por ajo nuk dëshironte ta shqetësonte perëndinë Artemis, nga i cili kishte marrë edhe bekime, kështu që Otrera vendosi të ndërtojë një tempull tjetër kushtuar Artemisit në qytetin e Efesit, mjaft afër, në mënyrë që grekët të mund të vizitonin. Tempulli ishte ndërtuar mbi një kodër të lartë, në mënyrë që të mund të shihej nga të gjitha anët. Një festival mbahej çdo vit në këtë tempull, dhe Amazonët do të kalonin tërë ditën duke festuar dhe kryerjen e valleve të luftës nëpër rrugë. Populli do të sakrifikonte bizhuteri Artemisit duke e varur atë mbi statujën e saj. Tempulli u shkatërrua dhe u rindërtua dy herë dhe u bë një nga Shtatë mrekullitë e botës së lashtë.[9][10]

Otrera dhe Dionisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dionisi, perëndia e verës, po udhëtonte nëpër botën e vdekshme me ndjekësit e tij të njohur si maenads. Ndërsa ishte duke shkuar për të pushtuar Indinë, ai erdhi në tokën e Amazones. Pas takimit të skautëve të Amazonës, ai vendosi t'i shtojë ata në grupin e tij të ndjekësve. Otrera dëgjoi praninë e tij dhe përçmoi mendimin për trupat e saj që bashkoheshin me forcat e tij, dhe kështu ajo urdhëroi një sulm kundër tij. Në këtë betejë, Dionisi mundi Amazonët. Amazonët e mbetur u larguan në tempullin e Artemis.[11][12]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bibliotheca, Epitome of Book IV, 5. 1
 2. ^ Hyginus, Fabulae, 30; 112
 3. ^ "Otrera". www.angelfire.com. Marrë më 2019-12-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Hyginus, Fabulae 223, 225
 5. ^ Pausania, Description of Greece 7. 2. 6
 6. ^ Riordan, Rick, author. Percy Jackson's Greek heroes. ISBN 978-1-338-18948-3. OCLC 1099797345. {{cite book}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ Riordan, Rick, author. Percy Jackson's Greek heroes. ISBN 978-1-338-18948-3. OCLC 1099797345. {{cite book}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 8. ^ "6. Skin: Tattooed Amazons", The Amazons, Princeton University Press, fq. 95–116, 2014-12-31, ISBN 978-1-4008-6513-0, marrë më 2019-12-04 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Riordan, Rick, author. Percy Jackson's Greek heroes. ISBN 978-1-338-18948-3. OCLC 1099797345. {{cite book}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ "Temple of Artemis at Ephesus". Ancient History Encyclopedia. Marrë më 2019-12-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "10 Intriguing Stories About The Legendary Amazons". Listverse (në anglishte amerikane). 2015-11-14. Marrë më 2019-12-04.
 12. ^ Riordan, Rick, author. Percy Jackson's Greek heroes. ISBN 978-1-338-18948-3. OCLC 1099797345. {{cite book}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]