Përdoruesi diskutim:Belgamuz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Belgamuz. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Gazmend MULLAHI Ka lindur në Tiranë më 18 Gusht të vitit 1951. Është aktivizuar në në fëmijëri si rrezultat i prirjeve për arte pranë pallatit të pionerve të Tiranës.

Mësimet në shkollën e mesme i kreu në Liceun Artistik “ Jordan Misja” në vitin 1977 duke marrë mësimet në instrumentin e kontrabasit dhe te pianos . Gjatë kësaj periudhe mori mësime intensive muzikore duke u përqëndruar veçanërisht në teknikën e kompozimit gjë që e vazhdoi në Institutin e Lartë të Arteve  ( sot Akademia e Arteve te Bukura ) nën patronazhin e veçantë të Prof. Kozma Lara duke shkruar dhe ekzekutuar një sërë veprash të cilat interpretoheshin nga orkestra e shkollës dhe studentët. Disa prej këtyre veprave janë vleresuar që në ate kohë me çmime në Koncertet e Majit që organizoheshin si manifestimet më të mëdha në fushën muzikore në vënd.
 Përfundon studimet duke u dipllomuar “Kompozitor” në vitin 1975 duke u paraqitur me ekzekutimin nga Orkestra Simfonike e RTSH të poemit simfonik “ Firma e popullit tim” vepër e cila u vleresua nga kritika muzikore dhe në konkursin kombëtar të shpallur po ate vit.
 Punon i emëruar në rrithin e Librazhdit si drejtues i muzikës dhe kompozitor në “Qëndrën Kulturore” të rrethit deri në vitin 1980 duke bërë të mundur organizimin dhe realizimin e shumë aktiviteteve artistike dhe kulturore të këtij rrethi, njëkohësisht , pa ndërprerjë punën në fushën e krijimtarisë duke bërë të  mundur kompozimin në shumë zhanre muzikore për nevoja të rrethit dhe jashtë saj.
 I rrekomnaduar nga personalitete të rendësishme të muzikës në vend dhe me kërkese të Radio-Televizionit Shqiptar prej datës 15 Shtator të vitit 1980 fillon punë në Redaksinë e Krijimtarise dhe Regjistrimeve muzikore në Radio-Tirana duke bashkëpunuar ngushtw me personalitete elitare artistikë muzikor të vendit.
Gjatë kësaj periudhe të gjatë pune pranë këtij institucioni janë realizuar dhe ekzekutuar një sërë veprash të rendësishme muzikore një pjesë   e mirë e të cilave jane vlerësuar me çmime të ndryshme nga kritika muzikore disa nga të cilat mund të përmendim:

- Rapsodi për orkestër simfonike “ Bijte e shqipes” dhe “ Fletë nga historia” - Valle simfonike Nr 1-2-3 - Suitë për orkestër “ Kënga e Shkumbinit” - Triple Poemë koncerti për violinë , violonçel . piano dhe orkestër, ekzekutuar mjeshtërisht nga Ibrahim Madhi, Gëzim Laro, Anita Tartari. - Balade për violonçel dhe orkestër. - Kantata në katër kohë për kor solist e orkestër “ Drini dritë” vepër e cila u vlerësua në konkursin kombëtar. - Pjesë të ndryshme për muzikë dhome për instrumenta si “ Sonatina për piano” , “Suita për piano”. “Variacione dhe Toccata për piano, etj. - Ballada vokale, për solist e kor. Romanca vokale lirike etj. - Muzike per drama, filmash për fëmijë, valle, e tabllo koreografike, përpunime këngësh e vallesh popullore etj. Shumë vepra të tjera jane ne fondin e transmetimeve të përherëshme Radio-Televizive. I apasionuar dhe pas gjinisë së kengës ka shkruar dhe ne kete gjini kaq popullore shumë prej tyre janë bërë mjaft të njohura dhe të pëlqyera në vënd . Është vleresuar për “ Kontribut të çmuar në muzikën e lehtë shqiptate” në evenimentin artistik në “ Njëqind Këngët e shekullit” organizuar nga TV Kombëtar KLAN.

 Ka kryer eksperienca pune për periudha të ndryshme kohe në Vjene – Austri pranë ORF si dhe Bachersfild University – Kalyforny USA mbi teknikat e reja te krijimtarise, interpretimit si dhe menazhimit në fushën e muzikës.
 Aktualisht punon në Departamentin e krijimtarisë dhe regjistrimeve muzikorë të RTSH si dhe i aktivizuar ne mësimdhënie pranë Akademisë Arteve të Bukura Tiranë. Eshtë I martuar me Aida Mullahi mësuese e lëndës së fizikës të shkollës së mesme dhe ka dy fëmijë Elsonin dhe Besjanën.

TUNG[Redakto nëpërmjet kodit]

Të lutem merr pakë kohë për leximin e fletave udhëzuese dhe vepro ashtu si di më mirë.

Ndihmë
Kërkimi Të drejta autori Pasqyra Redaktimi Artikulli Livadhi Fillestarëve Antarëve Kategoritë
redaktoni kutinë
Administrata
Përshëndetje, Belgamuz!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Belgamuz, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj. Materiali i vendosur te to nuk do të shfaqet në motorët e kërkimit të internetit.

Për tu përfshirë më lehtë në komunitet dhe për të rritur frytin e punës tënde, të këshillojmë të shkosh te Portali i Komunitetit.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.


--Hipi Zhdripi 29 Qershor 2008 02:45 (CEST)

Gazmend Mullahi

Kompozitor

Ka lindur ne Tirane me 18 Gusht te vitit 1951. Eshte aktivizuar qe ne femijeri si rrezultat i prirjeve per arte prane pallatit te pionereve Tirane . Mesimet ne shkollen e mesme i kreu ne Liceun Artistik “Jordan Misja” ne vitin 1971 duke marre mesime ne instumentin e kontrabasit dhe pianos. Gjate kesaj periudhe mori mesime intensive muzikore duke u perqendruar veçanerisht ne tekniken e kompozimit gje qe e vazhdoi ne Institutin e Larte te arteve nen patronazhin e vecante te Prof Kozma Lara duke shkruar dhe ekzekutuar nje sere veprash te cilat interpretoheshin nga orkestra e shkolles dhe studentet. Disa prej ketyre veprave jane vleresuar qe ne ate kohe me çmime ne dekadat e Mait qe organizoheshin si manifestimet me te medha ne fushen muzikore ne vend. Dipllomohet Kompozitor ne vitin 1975 duke u paraqitur me ekzekutimin nga orkestra simfonike e RTSH poemin simfonik “Firma e popullit tim” veper e cila u vleresua dhe ne konkursin kombetar te shpallur ne ate vit. Punon i emeruar ne rrethin e Librazhdit si drejtues i muzikes dhe kompozitor ne qendren kulturore deri ne vitin 1980 duke bere te mundur organizimin dhe realizimin e shume aktiviteteve artististike dhe kulturore te ketij rrethi. Dhe njekohesisht, pa nderprerje punen ne fushen e krijimtarise duke bere te mundur kompozimin ne shume zhanre muzikore per nevoja te rrethit dhe jashte saj . I rrekomanduar nga personalitete te rendesishme te muzikes ne vend dhe me kerkese te Radio – Televizionit Shqiptar prej vitit 1980 fillon pune ne Redaksine e krijimtarise dhe regjistrimeve muzikore ne Radio Tirana. Gjate kesaj periudhe te gjate pune prane ketij institucioni jane realizuar dhe ekzekutuar nje sere veprash te rendisishme . Kontakti me muzikantet me te shquar te vendit si kompozitore , dirigjente , instrumentiste nga me cilesoret ne vend krijuan nje klime te shendeoshe duke bere te mundur krijimin dhe ekzekutimine e shume veprave muzikore nje pjese e mire e te cilave te vleresuara me çmime te dryshme dhe nga kritika disa prej tyre jane si p.sh.m. - Rapsoni per orkester simfonike “Bijte e shqipes.” dhe “Flete nga historia” - Valle simfonike 1-2-3 -Suite per orkester “Kenga e shkumbinit” - Triple Poeme koncert per violine, violoncel, piano dhe orkester. Ekzekutuar mjeshterish nga I Madhi G.Laro dhe A Tartari - Balade per violoncel dhe orkester - Kantata ne kater kohe per kor solist e orkester “Drini drite”veper e cila u vleresua ne konkursin kombetar si dhe - Pjese te ndryshme per muzike dhome per instrumenta si “Sonatina per Piano” “Suita per Piano” Variacione, Tocatta , Miniatura etj per piano dhe instrumenta te tjere. - Ballada vokale, per solist e kor. Romanca vokale te cilat ekzekutohen ne repertoret e ndryshme te kengetareve lirike Muzike dramash , filmash per femije, valle e tabllo koreografike, perpunime kengesh e vallesh popullore ej. Shume vepra te tjera jane ne fondin e transmetiveve te perhereshme Radio –Televizive. I apasionuar dhe pas gjinise se kenges ka shkruar nje numur te math prej tyre dhe nje pjese e te cilave jane bere mjaft te njohura dhe te pelqyera ne vend. Eshte vleresuar per "Kontribut te çmuar ne muziken e lehte shqiptare " ne evenimentin artistik tek "Njeqind kenget e shekullit" organizuar nga TV Kombetar KLAN. Ka kryer eksperienca pune per periudha te ndryshme kohe ne Vjene-Austri prane ORF si dhe Bachersfild University- Calyforni USA mbi teknikat te krijimit dhe interpretim menazhimit ne fushen e muzikes. Aktualisht punon ne Departamentin e krijimtarise dhe regjistrimeve muzikore te RTSH.