Jump to content

Përdoruesja:Vyolltsa/Transavia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox AirlineTransavia Airlines C.V., i njohur thjesht me emrin si Transavia dhe e quajtur më parë si transavia.com, është një kompani ajrore holandeze me kosto të ulët, degë e KLM-së si dhe pjesë e grupit Air France – KLM . Baza e tij kryesore ndodhet në Amsterdam Airport Schiphol, që gjithashtu ka baza të tjera në Roterdam Aeroportin e Hagës e nëAeroportin Eindhoven . Transavia është pjesë e Transavia France si filial i saj francez .

Transavia Sud Caravelle në Aeroportin SchipholAmsterdamit në qershor 1972
Transavia Airbus A300 në 1976
Transavia Boeing 757-200 në 2001

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seancat e para të ideve për krijimin e një kompanie të dytë charter në Hollandë, pas Martinair, filluan në pranverën e vitit 1966, kur Chalmers Goodlin u takua me kapitenin Pete Holmes. "Slick" Goodlin kohët e fundit kishte blerë kompaninë e vogël të fjetur Transavia Limburg, me qendër në Maastricht, e cila kishte në dispozicion 3 DC-6 . Qeverisë Hollandeze iu desh të afrohej në mënyrë që të merrte një licencë operimi për linjën ajrore, në mënyrë që të lejohej të funksiononte jashtë Aeroportit të Amsterdamit, ashtu edhe për DC-6.

Në atë fazë, John Block, një ish anëtar i administratës të Martinair Holland, ishte i gatshëm ta merrte përsipër. Ai pati sukses, licenca u lëshua në 14 nëntor 1966 dhe 2 ditë më vonë në 16 nëntor 1966 fluturimi i parë tregtar, i realizuar nga Kapiten Pete Holmes - Amsterdam / Napoli / Amsterdam - në bord ishin Orkestra Hollandeze e Baletit dhe Teatri Vallja Hollandeze . Ky ishte fluturimi i parë me emrin e ri Transavia Hollandë.

Kompania i ngriti zyrat në aeroportin e vjetër "Schiphol", Hangar 7 dhe financuesi i ri Slick Goodlin caktoi menaxhimin me tre drejtime: drejtori i tregtisë J.N. Block, drejtori i operacioneve H.G. Holmes dhe drejtori teknik Kees de Blok. Disa nga punonjësit e parë ishin pilotët John Schurman (kanadez), Hans Steinbacher & Pim Sierks (hollandezë), kryestjuardesa Willy Holmes-Spoelder bashkë me stjuardesat e tjera, si Wil Dammers dhe gjashtë gra të reja të trajnuara e të zgjedhura me kujdes.

I pari nga katërmbëdhjetë avionët, të tipit Sud Caravelle të përdorur nga Transavia, u dorëzua në verën e vitit 1969 dhe u përdor nga kjo linjë ajrore derisa u zëvendësua nga avionët Boeing 737s në 1976.

Ndërtimi i linjës ajrore nga e para bëri që dhjetë vjet më pas Transavia të zotëronte 45% të tregut Hollandez gjatë pushimeve dhe u bë konkurrenti kryesor i Martinair . Në 1986, marka Transavia Holland u ndryshua në Transavia Airlines. Ishte kompania e parë ajrore që përfitoi nga marrëveshja e parë e qiellit të hapur e nënshkruar midis qeverive të Mbretërisë së Bashkuar dhe Hollandës. Transavia e kreu shërbimin e saj të parë të planifikuar në rrugën ajrore Amsterdam dhe Londër Gatwick në 26 Tetor 1986.

Gjatë vitit 1991, aksioneri kryesor i linjës ajrore, Nedlloyd, i shiti 80% të aksioneve KLM. Në vitin 1998, Transavia ishte linja e parë ajrore e huaj që ofroi shërbime të brendshme në Greqi pas një ndryshimi në ligjin Grek të Aviacionit. Në qershor 2003, KLM bleu 20% të mbetur të Transavias, duke e kaluar atë 100% në pronësi të KLM-së. Shkrirja e dy kompanive Air France dhe KLM-së e bëri Transavian një filial në pronësi të plotë të Air France-KLM.

Në fillim të viteve 2000, Transavia ishte kryesisht një kompani ajrore me një filial të linjës ajrore me kosto të ulët të quajtur Basiq Air. Për të forcuar imazhin e markës së saj, të dy u kombinuan me emrin transavia.com më 1 Janar 2005.

Transavia ka një njësi franceze, Transavia France, me seli në Paris-Orly, e cila operon njëzet e 737-800. Një njësi daneze, Transavia Danimarkë, me qendër në Kopenhagë, operoi nga 2008 deri në Prill 2011 kur u mbyll pasi nuk arriti të përmbushte pritjet.

Një grevë u organizua nga pilotët e Air France në shtator 2014, të cilët ishin kundër fokusimit të grupeve Air France-KLM në zhvillimin e Transavias që po paguheshin më pak se ata të Air France.

Në fillim të vitit 2015, Transavia iu nënshtrua një dizajni të ri të korporatave duke iu hequr ".com" nga paraqitja e saj publike dhe ndryshoi ngjyrat e saj kryesore nga e bardha/jeshile/blu në të bardhë/jeshile. Linja ajrore tani do të pozicionohet si markë me kosto të ulët e Air France-KLM për Hollandën dhe Francën.

Në Shkurt 2017, Transavia njoftoi se do të mbyllte bazën e saj në Aeroportin e Mynihut deri në fund të Tetorit 2017 pas vetëm një viti shërbimi për shkak të një ndryshimi në strategjinë e tyre të biznesit dhe perspektivës negative ekonomike. [1]

Në Dhjetor 2019, Transavia njoftoi nisjen e bazës së saj në Aeroportin e Brukselit, duke operuar fillimisht 9 linja nga aeroporti.

Në Mars 2020, Transavia njoftoi se nisja e bazës së saj në Aeroportin e Brukselit do të shtyhet deri në Mars 2021 për shkak të koronavirusit.

Punët e korporatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transavia Airlines C.V. është 100% në pronësi të KLM-së, e cila nga ana tjetër është në pronësi të Air France – KLM; megjithatë Transavia drejtohet në mënyrë të pavarur. Ajo mban një interes prej 40% në kompaninë ajrore franceze Transavia France SAS (60% e mbetur është në pronësi të Air France SA), e cila operon në tregun francez. Transavia Francë gjithashtu operon me emrin e markës transavia, me një model biznesi, faqe interneti dhe imazh të njëjtë .

Trendet e biznesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logoja gjatë markës transavia.com

Financat për të dy pjesët e markës Transavia (Transavia Netherlands dhe Transavia France) përfshihen plotësisht në llogaritë vjetore të botuara të prindit të tyre përfundimtar, Air France-KLM. Rezultatet e raportuara për markën Transavia janë (shifrat për vitet që përfundojnë më 31 Dhjetor):

Modeli i biznesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transavia operon si një mjet transporti me kosto të ulët, dhe si i tillë përdor një tip të vetëm aeroplani ( Boeing 737 në rastin e tyre) me një klasë të vetme kabine. Linja ajrore ofron shërbimin e blerjes në bord "Përzgjedhja në bord" duke ofruar ushqime dhe pije për blerje. [2] Duke filluar nga 5 Prill 2011, Transavia prezantoi tarifat për bagazhet e mbajtjes dhe ndryshoi rregullat për bagazhet e dorës, me peshën maksimale të lejuar për bagazhet e dorës u rrit nga 5 kg në 10 kg.

Zyra qendrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa TransPort strehon zyrat qendrore të Transavia dhe Martinair .

Transavia e ka zyrën e saj qendrore në Ndërtesën TransPort, Schiphol East, [3] në territorin e Aeroportit të Amsterdamit Schiphol, Haarlemmermeer, Hollandë . [4] Transavia u zhvendos në ndërtesën e re më 3 maj 2010 me rreth 400 të punësuar. [5] Më parë zyra qendrore ishte në Building Triport III në Aeroportin Schiphol. [6] [7]

Destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flota aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transavia Boeing 737-800</br> veshur me livre aktuale
Transavia Boeing 737-700

Që nga dhjetori i vitit 2020, flota totale e Transavia (Transavia Hollandë & Francë që operojnë të dy aeroplanë nën licencë të vet) përbëhet nga 80 avionë Boeing 737:

Gjatë sezonit të ngjeshur të verës, Transavia jep rregullisht me qira 737 avionë shtesë nga Sun Country Airlines, një kompani ajrore amerikane me seli në Eagan, Minesota . Gjatë sezonit më të ngadaltë të dimrit, i cili korrespondon me sezonin e ngarkuar të Sun Country, Sun Country jep me qira disa aeroplanë nga Transavia. Kjo marrëveshje reciproke lejon që të dy linjat ajrore të ekuilibrojnë flotat e tyre për të pasqyruar kërkesën sezonale. [8] [9]

Transavia gjithashtu jep me qira shërbime nga linja ajrore të ndryshme charter gjatë sezonit të pikut të verës për të kryer fluturime në emër të tyre.

Ndër vite, Transavia ka operuar llojet e mëposhtme të avionëve në flotën e saj kryesore:

Llojet shtesë të avionëve ishin pjesë e flotës në numër të vogël dhe vetëm për periudha afatshkurtra.

Aksidente dhe incidente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnjë fatalitet ose humbje e plotë e avionëve nuk ka ndodhur në fluturimet e Transavia. Në vitin 1997 ndodhën dy incidente me dëmtim të konsiderueshëm të avionit:

 • Më 8 Shkurt 1997, fluturimi 484 i Transavia Airlines, një Boeing 737-300 që fluturonte nga SalzburguAmsterdam, u dëmtua gjatë rrugës. Shufra shtytëse/tërheqëse e ashensorit u ndërpre, duke dëmtuar timonin e Boeing 737 dhe një ulje emergjente u bë në Aeroportin e Nurembergut . Nuk pati viktima, por FAA lëshoi një Direktivë të Vlefshmërisë Ajrore pas kësaj dhe një incidenti të ngjashëm. [10]
 • Më 24 dhjetor 1997, Fluturimi 462 i Transavia Airlines, një Boeing 757-200 që fluturonte nga Gran Canaria në Amsterdam, u dëmtua seriozisht gjatë uljes. Aeroplani u ul në erëra të forta dhe të mprehta dhe u prek fort me pajisjet e tij kryesore të djathtë së pari. Në prekje veshja e hundës shpërtheu nga shtëpia e qenve. Pas rrëshqitjes mbi pistë për afërsisht 3 km, ajo erdhi për të pushuar në barin pranë pistës. Dëmtime serioze u shkaktuan në disa sisteme elektronike dhe kabllo kontrolli. Avioni u evakuua me sukses dhe nuk ndodhi asnjë fatalitet. [11] Avioni u kthye në shërbim pas riparimeve.
 • Më 6 shtator 2019, Fluturimi 1041 i Transavia Airlines u përpoq të ngrihej nga Taxiway D në vend të Runway 18C në Amsterdam Airport Schiphol . Kontrolluesit e aeroportit urdhëruan që avioni të ndalonte menjëherë. Asnjë lëndim nuk u raportua.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Transavia Danimarkë
 • Transavia France

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Commons category inline</img>

[[Kategoria:Faqe me përkthime të pashqyrtuara]]

 1. ^ aero.de - "Transavia dissolves base in Munich" (German) 13 February 2017
 2. ^ "Selection on board." transavia.com. Retrieved on 16 February 2011.
 3. ^ "New visiting address Martinair Headquarters." Martinair. Retrieved on 16 February 2011. "Martinair’s head office will relocate to the new TransPort building at Schiphol East on Friday, June 4, 2010." and "Visiting address Martinair Holland N.V. Piet Guilonardweg 17 1117 EE Schiphol"
 4. ^ "Visiting address and directions." Transavia.com. Retrieved on 7 February 2011. "Piet Guilonardweg 15: TransPort Building 1117 EE Schiphol Airport PO Box 7777, 1118 ZM Schiphol Airport (NL)."
 5. ^ "Proud of our new energy-saving head office." Public Report 2009/2010 Gabim te stampa Webarchive: Mungon adresa e arkivimit.. Transavia.com. 8 (8/13). Retrieved on 16 February 2011.
 6. ^ "STCC TRANSAVIA." TUIfly. Retrieved on 16 February 2011. "transavia.com Westelijke Randweg 3, building Triport III 1118 CR Schiphol Airport"
 7. ^ "Annual Report 2004/2005." Transavia.com. 28/28. Retrieved on 16 February 2011. "transavia.com Westelijke Randweg 3 P.O. Box 7777 1118 ZM Schiphol Centrum The Netherlands"
 8. ^ http://www.airfleets.net/ficheapp/plane-b737ng-28379.htm
 9. ^ http://airlinegeeks.com/2017/02/24/the-story-of-two-northern-suns-sunwing-and-sun-country/
 10. ^ Incident details from Aviation Safety.net website, visited 22 June 2008
 11. ^ Incident details from Aviation Safety.net website, visited June 22, 2008