Jump to content

Paketa e mbijetesës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paketa e mbijetesës së kozmonautëve në Muzeun Politeknik, Moskë.

Paketa e mbijetesës është një paketë mjetesh dhe furnizimesh bazë të përgatitura si një ndihmë për mbijetesën në raste urgjente. Avionët civilë dhe ushtarakë, varkat e shpëtimit dhe anijet kozmike janë të pajisura me paketa mbijetese.

Paketat e mbijetesës, në madhësi të ndryshme, përmbajnë furnizime dhe mjete për t'i siguruar të mbijetuarit një strehë bazë kundër elementëve, i ndihmojnë ata të qëndrojnë ngrohtë, të plotësojnë nevojat themelore shëndetësore dhe të ndihmës së parë, të ofrojnë ushqim dhe ujë, sinjalizojnë shpëtimtarët dhe ndihmojnë në duke gjetur rrugën e kthimit për të ndihmuar. Furnizimet në një komplet të mbijetesës zakonisht përfshijnë një thikë (shpesh një thikë të ushtrisë zvicerane ose një mjet të shumëfishtë), shkrepse, çantë të ndihmës së parë, banda, grepa peshku, çantë qepëse dhe një elektrik dore.

Detarët bëjnë inventarin e paketës të hekurit të shpëtimit të C-2A Greyhound në dyqanin paraloft USS Kitty Hawk (CV 63).

Civilët si punëtorët e pylltarisë, gjeodezët ose pilotët e shkurreve, të cilët punojnë në vende të largëta ose në rajone me kushte ekstreme klimatike, mund të pajisen gjithashtu me komplete mbijetese. Furnizimet për fatkeqësitë mbahen gjithashtu në dorë nga ata që jetojnë në zona të prirura ndaj tërmeteve ose fatkeqësive të tjera natyrore. Që qytetari mesatar të praktikojë gatishmërinë ndaj fatkeqësive, disa qytete do të kenë dyqane mbijetese për të mbajtur në magazinë furnizimet e mbijetesës.

Kryqi i Kuq Amerikan rekomandon një çantë gatishmërie emergjente që është e lehtë për t'u mbajtur dhe përdorur në rast urgjence ose fatkeqësie.[1][2][3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Be Red Cross Ready - Get a kit. Make a plan. Be informed". Redcross.org. Arkivuar nga origjinali më 2011-11-18. Marrë më 2011-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Be Red Cross Ready - Get a kit. Make a plan. Be informed" (PDF). Redcross.org. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 tetor 2021. Marrë më 2021-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Survival Kit Supplies". Redcross.org. Marrë më 2021-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)