Papa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papë)
Jump to navigation Jump to search


Papa (nga greq. papas - át, babë, dhe lat.: papa - „at, baba“; sipas disave nga fjalët latine "PAstor PAstorum" - Bariu i barinjve) është emërtimi (titulli fetar) që i jepet peshkopitRomës dhe kreut të Kishës katolike romake, përveç patriarkëve ortodoksëAleksandrisë së Egjiptit dhe Papëve koptikë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Titulli[redakto | redakto tekstin burimor]

Roli i Papës në kishën katolike[redakto | redakto tekstin burimor]

Zgjedhja e Papës[redakto | redakto tekstin burimor]

Zgjedhja e emrit[redakto | redakto tekstin burimor]

Veshja e Papës[redakto | redakto tekstin burimor]

Qëndrimi dhe kritika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]