Jump to content

Para (monedhë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
50 para të vitit 1965

Para (turqisht: para, shumës: pare. Nga persishtja pārah, 'copë'[1][2]; cirilik: пара) ishte një monedhë e mëparshme e Perandorisë Osmane, Turqisë, Egjiptit, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Jugosllavisë dhe është nën-njësia aktuale, megjithëse përdoret rrallë, e dinarit serb.

Në vitin 1524, kodi ligjor osman i Egjiptit (kanunname) i referohej monedhës egjiptiane mamluk medin si pare dhe caktoi vlerën e saj si 2,5 dirhem. Që nga viti 1640 vlera e parasë zgjidhej në raport me monedhën osmane, në 3 akçe. Në shekujt e 16-të dhe të 17-të, pare janë prerë në shumë pjesë të perandorisë, në Azi dhe Afrikën veriore.[3] Në vitin 1688 u prezantua kuruş osman, i barabartë me 1⁄40 e një kuruș. Më 1844, një kuruș ishte, nga ana tjetër, 1⁄100 e lirës osmane të sapofutur.

Serbi, para ka qenë nënnjësia e dinarit që nga shekulli i 19-të. Perperi malazez u nda në 100 pare gjatë ekzistencës së tij të shkurtër midis viteve 1906 dhe 1918. Në Shqipëri, para u përdor si monedhë përpara futjes së lekut në vitin 1926.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Para - Define Para at Dictionary.com". Dictionary.com (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2015.
  2. ^ "para nedir, ne demek, para anlamı - Sesli Sözlük". Sesli Sözlük (në turqisht dhe anglisht). Marrë më 5 tetor 2015.
  3. ^ Pamuk, Şevket (2000). A monetary history of the Ottoman Empire (në anglisht). New York: Cambridge University Press. fq. 95-101, and map at 91. ISBN 0-511-00850-3. OCLC 52558565.