Jump to content

Paradoxurus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Paradoxurus[1]
Civeti i palmave aziatik (Paradoxurus hermaphroditus)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Paradoxurus
Speciet

see table

Gama e Paradoxurus

Paradoxurus është një gjini brenda familjes viverridae që u emërtua dhe u përshkrua për herë të parë nga Frédéric Cuvier në 1822.[2]  Speciet Paradoxurus kanë një kokë të gjerë, një surrat të ngushtë me një rininë të madheqë është thellësisht sulcate në mes. Veshët e tyre të mëdhenj janë të rrumbullakosur në majë. Bishti është gati për aq kohë sa koka dhe trupi.[3]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Speciet Paradoxurus kanë një kokë të gjerë, një surrat të ngushtë me një rhinarium të madh që është thellësisht i sulmuar në mes. Veshët e tyre të mëdhenj janë të rrumbullakosur në majë, kreshtat e brendshme dhe bursae janë të zhvilluara mirë. Kafka ekspozon formimin e muskujve të shënuar, dhe zona postorbital është thellësisht e shtrënguar pak pas proceseve të zhvilluara mirë pas lindjes . Ёshtë dukshëm më e ngushtë se zona ndërorbital dhe sesa surrat sipër kaninesë .  Qiellëz nuk është prodhuar pas për të mbuluar gjysmën e përparme të mesopterygoid fossa, dhe është e sheshtë dhe e zgjeruar midis dhëmbëve të faqes së pasme. Bishti është gati për aq kohë sa koka dhe trupi, nganjëherë mjaft i gjatë, dhe rreth gjashtë herë më i gjatë se këmba e pasme. [3]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2005, kjo gjini u përkufizua që përmbante tre lloje vendase në Azinë Juglindore :[1]

Emri Imazhi Gama
Civeti i palmave aziatik, P. hermaphroditus (Pallas, 1777)[4]
Civeti i palmave i artë, P. zeylonensis Pallas, 1778[5] Sri Lanka
Civeti i palmave kafe, P. jerdoni Blanford, 1885[6] Ghatsi perëndimor, Indi

Në vitin 2009, u propozua të përfshihen gjithashtu civeti i palmave i zonave të lagështa i artë ( P. aureus , Cuvier , 1822), civeti i palmave kafe të Sri Lankas ( P. montanus , Kelaart , 1852) dhe civeti i palmave i zonave të thata i artë ( P. stenocephalus , Groves et al., 2009), të cilat janë endemike për Sri Lanka.[7] Megjithatë, një studim pasues gjeti shumëllojshmëri gjenetike shumë të ulët dhe asnjë strukturë gjeografike brenda civetit të palmave të arta dhe nuk mbështeti ndarjen e propozuar. Civetët e palmave aziatike përbëjnë tre kadastra të mëdhaqë duhet të njihen si specie të ndara: përkatësisht në nënkontinentin Indian dhe Azinë Juglindore, në Sumatra , Java dhe ishuj të tjerë të vegjël, dhe i treti në Filipine dhe Ishujt Mentavai .[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 550–551. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cuvier, F. (1822). "Du genre Paradoxure et de deux espèces nouvelles qui s'y rapportent". Mémoires du Muséum d'Histoire Naturelle Paris. 9: 41–48. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Pocock, R. I. (1939). "Paradoxurus". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. Vëll. 1. London: Taylor and Francis. fq. 379–415. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Pallas, P. S. (1778). "Das Zwitterstinkthier". përmbledhur nga Schreber, J. C. D. (red.). Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur, mit Beschreibungen. Erlangen: Wolfgang Walther. fq. 426. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pallas, P. S. (1778). "Der Boshond". përmbledhur nga Schreber, J. C. D. (red.). Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur, mit Beschreibungen. Erlangen: Wolfgang Walther. fq. 451. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Blanford, W. T. (1885). "A Monograph of the Genus Paradoxurus, F. Cuvier". Proceedings of the Zoological Society of London. 53 (4): 780–808. doi:10.1111/j.1096-3642.1885.tb02921.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Groves, C. P.; Rajapaksha, C.; Mamemandra-Arachchi, K. (2009). "The taxonomy of the endemic golden palm civet of Sri Lanka" (PDF). Zoological Journal of the Linnean Society. 155: 238–251. doi:10.1111/j.1096-3642.2008.00451.x. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 gusht 2017. Marrë më 9 maj 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Veron, G.; Patou, M.-L.; Tóth, M.; Goonatilake, M.; Jennings, A. P. (2014). "How many species of Paradoxurus civets are there? New insights from India and Sri Lanka". Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research. 53 (2): 161–174. doi:10.1111/jzs.12085. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)