Jump to content

Civeti i palmave aziatik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave aziatik
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Paradoxurus
Lloji:
Emri binomial
Paradoxurus hermaphroditus[1]
(Pallas, 1777)
Gama e civetit të palmave aziatike;jeshile vendas dhe e kuqe e futur

Civeti i palmave aziatike ( Paradoxurus hermaphroditus) është një viverrid vendas në Azinë jugore dhe  juglindore . Që nga viti 2008, ai është i listuar në listën e kuqe të IUCN si lloji jo i rrezikuar pasi strehon në një gamë të gjerë të habitateve . Ёshtë shpërndarë gjerësisht me popullsi të mëdha që në vitin 2008 . [2]Indonezi , ai kërcënohet nga copëzimi dhe tregtia e paligjshme e jetës së egër  .  [3]

Ilustrimi i kafkës së civetit në librin Histoire naturelle des mammifères
Profili i civetit

Trupi i gjatë dhe i trashë i civetit të palmave aziatike është i mbuluar me flokë të trashë, të dendur që zakonisht janë me ngjyra gri. Ai ka një maskë të bardhë përgjatë ballit, një copë të vogël të bardhë nën secilën sy, një njollë të bardhë në secilën anë të hundës, dhe një vijë të ngushtë të errët midis syve. Muzgu, veshët, këmbët e poshtme dhe gjysma distale e bishtit janë të zeza, me tri rreshta shenjash të zeza në trup. Gjatësia e saj kokë më trup është rreth 53 cm me një bisht të gjatë të pa unifikuar 48 cm . Masa e tij është 2 deri në 5 kg . Gjëndrat e saj aromatike anale lëshojnë një sekrecion të bezdisshëm si një mbrojtje kimike kur kërcënohen ose shqetësohen.  [4]

Gama dhe habitati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave aziatike është vendas në Indi , Nepal , Bangladesh , Bhutan , Myanmar , Sri Lanka , Tajlandë , Singapor , gadishullin malajzia , Sabah , Sarawak , Brunei Darussalam , Laos , Kamboxhia , Vietnami , Kina , Filipinet dhe ishujt IndonezianSumatras , Java , Kalimantan , Bavean, dhe Siberut . U prezantua në Irian Jaya , Ishujt e vogjël të Sundës , Maluku , Sulaves dhe Japoni . Prania e tij në Papua Guinea e Re është e pasigurt.  [2]

Zakonisht banon në pyje parësore , por gjithashtu paraqitet në dendësi më të ulëta në pyje sekondare dhe të zgjedhura selektive.  [5]

Ёshtë gjithashtu e pranishme në parqe dhe kopshte periferike me pemë frutore të pjekur, fiq dhe bimësi të pashqetësuar. Kthetrat e saj të mprehta lejojnë ngjitjen e pemëve dhe ulluqeve të shtëpive. Në shumicën e pjesëve të Sri Lanka, civetët e palmave konsiderohen një telash i madh duke bezdisur njerzit duke bërë zhurmë me zë të lartë duke luftuar dhe duke lëvizur natën. [nevojitet citimi]

Shembujt Palawan dhe Borneo janë gjenetikisht të afërt, kështu që civetët e palmave aziatike në ishullin Palavan mund të jetë shpërndarë nga Borneo gjatë Pleistocenit . Ёshtë e mundur që njerëzit më vonë e futën civetin e palmave aziatike në ishujt e tjerë të Filipineve.  [6][7]

Sjellja dhe ekologjia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Civeti i plave aziatike,Tiland
Civeti me të vegjlit e saj,Indi

Civeti i palmave aziatike mendohet se bënë një mënyrë jetese të vetmuar , përveç për periudha të shkurtra gjatë riprodhimit . Ёshtë njëkohësisht kafshë tokësore dhe arbeoral, që tregon një model aktiviteti nate midis mbrëmjes vonë deri pas mesnatës. [5]  Zakonisht është aktiv midis agimit dhe 4:00 të mëngjesit, por më pak aktiv gjatë netëve kur Hëna është më e ndritshme.  [8]

Sjellja e shënjimit të aromës dhe reagimi i nuhatjes ndaj ekskretimeve të ndryshme si urina, feça dhe sekretimi i gjëndrës perineale ndryshon mes meshkujve dhe femrave. Markimi i aromave duke zvarritur gjëndrën perineale dhe duke lënë sekretimin në substrat u vu re më së shpeshti tek të dy gjinitë. Kohëzgjatja e përgjigjes së nuhatjes ndryshonte dhe varej si nga gjinia, ashtu edhe nga lloji i sekretimit. Civeti i palmës mund të dallojë kafshë të tjera dhe individ të llojit të vetë të të dyve gjinive me anë të sekretimit të gjëndrave perineale.  [9]

Ushqyerja dhe dieta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave aziatike është një omnivorë që ushqehet më së shumti me fruta të tilla si manaferrat dhe frutat. Kështu ndihmon në mirëmbajtjen e ekosistemeve pyjore tropikale përmes shpërndarjes së farave. [5] Ai ushqehet me çiku , mango , rambutan dhe kafe , por edhe gjitarë të vegjël dhe insekte. Ajo luan një rol të rëndësishëm në rigjenerimin natyror të palmave Pinanga kuhlii dhe P. zavana në Parkun Kombëtar Gunung Gede Pangrango . [10] Ai gjithashtu ushqehet me farat e luleve palme , të cilat kur fermentohen bëjnë verë palme, një pije e ëmbël . Për shkak të këtij zakoni, quhet macja vogëlush . [nevojitet citimi]

Për shkak të zakonit të tij të vetëmisë dhe jetesës natën, dihet pak për proceset dhe sjelljet e tij riprodhuese. [11] Në mars 2010, një çift civetësh të palmave u vëzhgua kur u përpoq të çiftëzohej.Mashkulli copuloi në degën e pemës për rreth pesë minuta. Gjatë asaj periudhe, mashkulli u bashkua me femrën 4-5 herë. Pas çdo bashkimi, dyshja u ndanë për disa momente dhe përsëritën të njëjtën procedurë. Pas përfundimit të çiftëzimit, dyshja u rrëzua për ca kohë, duke lëvizur nga dega në degë në pemë. Kafshët u ndanë pas rreth gjashtë minutash dhe u transferuan në degë të ndryshme dhe pushuan atje.  [12]

Në disa pjesë të gamës së tij, civeti i palmave aziatike janë gjuajtur për mish dhe tregtinë e kafshëve shtëpiake. [13] Në Kinën jugore ajo është gjuajtur gjerësisht. Individë të vdekur u gjetën në fiset lokale, ku u vriste për mishin e tij, në Coimbatore , Tamil Nadu dhe Agra , Uttar Pradesh , midis 1998 dhe 2003 në Indi[2]

Vaji i nxjerrë nga copa të vogla të mishit të mbajtur në vaj liri në një tenxhere të mbyllur prej balte dhe rregullisht të lagur me gjellë, përdoret indigjenisht si një ilaç për zgjebe . [14]

Civet i robëruar

Kopi luwak është kafe e përgatitur duke përdorur fasule kafeje që i janë nënshtruar tretjes dhe fermentimit në traktin gastrointestinal të civetit të palmave aziatike, i cili quhet luwak në Indonezi. Testimi i madh i reologjisë mekanike të deformimit zbuloi se fasulet e kafesë së civetit janë më të vështira dhe më të brishta në natyrë sesa homologët e tyre të kontrollit që tregojnë se lëngjet tretëse hyjnë në fasule dhe modifikojnë vetitë mikro-strukturore të këtyre fasule. Enzimat proteolitike shkaktojnë prishje të konsiderueshme të proteinave të ruajtjes . [15]

Kopi luwak është bërë tradicionalisht nga feci i civetit të egra, megjithatë, për shkak se ai bëhet një pije e modës, civetët po kapen gjithnjë e më shumë për të prodhuar në masë këtë përzierje. Shumë nga këto civetë janë vendosur në sistemet e kafazit të baterive të cilat janë kritikuar për arsye të mirëqenies së kafshëve. [16][17]  Ndikimi i kërkesës për këtë kafe në modë tek popullatat e palmës së egër nuk është ende i panjohur, por mund të përbëjë një kërcënim të rëndësishëm. Në Indonezi, kërkesa për civetët e palmave aziatike duket se është në kundërshtim me kuotën e vendosur për kafshët shtëpiake[3]

Paradoxurus hermaphroditusështë renditur në Shtojcën III nga CITES. [2]  Ekziston një kuotë në vend në Indonezi, duke përjashtuar tregtinë nga zona të caktuara, duke vendosur një kapak mbi numrin e civetëve që mund të merren nga të egra, dhe duke lejuar që vetëm 10% e atyre që hiqen nga egra të shiten brenda vendit. Kjo kuotë është injoruar kryesisht nga gjuetarët dhe tregtarët dhe nuk zbatohet nga autoritetet. [18]  Ky lloji është bërë e njohur si një kafshë shtëpiake në Indonezi vitet e fundit, duke shkaktuar një rritje të numrave që gjenden në tregjet në Java dhe Bali. Shumica e kafshëve të shitura si kafshë shtëpiake kanë origjinë nga në të egër. Numri i lartë i kafshëve të shikuara, mosrespektimi i kuotës dhe mungesa e zbatimit të ligjeve janë shkaqe për shqetësimin e ruajtjes. [13]

Ilustrimi në librin The fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. – Volume 1[19]
Civeti i palmave filipinez

Viverra hermaphrodita ishte emri shkencor i propozuar nga Peter Simon Pallas në 1777. [20] Një numër i konsiderueshëm i nënllojeve janë përshkruar midis 1820 dhe 1992. Ato janë renditur sipas vitit të përshkrimit të parë: [19]

Individët e pëshkruar janë individ zoologjik nga viti 1820 and 1992:[1]

 • P. h. nictitans nga Taylor në 1891 ishte individ nga Odisha;[19]
 • P. h. canescens nga Lyon në 1907
 • P. h. exitus nga Schwarz in 1911
 • P. h. cochinensis nga Schwarz, 1911)
 • P. h. canus (Miller, 1913)
 • P. h. pallens (Miller, 1913)
 • P. h. parvus (Miller, 1913)
 • P. h. pugnax (Miller, 1913)
 • P. h. pulcher (Miller, 1913)
 • P. h. sacer (Miller, 1913)
 • P. h. senex (Miller, 1913)
 • P. h. simplex (Miller, 1913)
 • P. h. enganus nga Lyon, 1916
 • P. h. balicus nga Sody në 1933 ishte një individ nga Balia
 • P. h. scindiae nga Pocock në 1934 isht individ nga Gwalior, dhe një nga India qëndrore;[19]
 • P. h. vellerosus nga Pocock në 1934 ishte individ ngaa Kashmiri;[19]
 • P. h. dongfangensis nga Corbet dhe Hill në 1992

Statusi taksonomik i këtyre llojeve nuk është vlerësuar ende.[2]

Në mitologjinë Filipine , njerëzit e zonës Bagobo besojnë në një qenie të quajtur Lakivot thuhej se ishte një civet i madh dhe i fuqishëm palme që mund të flasë. Lakivot mposhti përbindësha të ndryshëm, përfshirë përbindëshin me një sy Ogassi dhe qeniet që ruanin Pemën e Arit, e cila kishte Lulen e Arit që kërkonte. Ai përfundimisht u shndërrua në një djalë të ri të pashëm dhe u martua me personin të cilit i dha Lulen e Arit.

 1. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Species Paradoxurus hermaphroditus". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f Duckworth, J.W.; Timmins, R.J.; Choudhury, A.; Chutipong, W.; Willcox, D.H.A.; Mudappa, D.; Rahman, H.; Widmann, P.; Wilting, A. & Xu, W. (2016). "Paradoxurus hermaphroditus". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41693A45217835. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Shepherd, C. (2012). "Observations of small carnivores in Jakarta wildlife markets, Indonesia, with notes on trade in Javan Ferret Badger Melogale orientalis and on the increasing demand for Common Palm Civet Paradoxurus hermaphroditus for civet coffee production". Small Carnivore Conservation. 47: 38–41. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Lēkhakun, B.; McNeely, J. A. (1977). Mammals of Thailand. Bangkok: Association for the Conservation of Wildlife. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c Grassman, L.I. Jr. (1998). "Movements and fruit selection of two Paradoxurinae species in a dry evergreen forest in Southern Thailand". Small Carnivore Conservation (19): 25–29. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Patou, M.L.; Wilting, A.; Gaubert, P.; Esselstyn, J.A.; Cruaud, C.; Jennings, A.P.; Fickel, J. & Veron, G. (2010). "Evolutionary history of the Paradoxurus palm civets – a new model for Asian biogeography". Journal of Biogeography. 37 (11): 2092–2093. doi:10.1111/j.1365-2699.2010.02364.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Piper, P.J.; Ochoa, J.; Robles, E.C.; Lewis, H. & Paz, V. (2011). "Palaeozoology of Palawan Island, Philippines". Quaternary International. 233 (2): 142−158. Bibcode:2011QuInt.233..142P. doi:10.1016/j.quaint.2010.07.009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Joshi, A.R.; Smith, J.L.D.; Cuthbert, F.J. (1995). "Influence of food distribution and predation pressure on spacing behavior in palm civets". Journal of Mammalogy. American Society of Mammalogists. 76 (4): 1205–1212. doi:10.2307/1382613. JSTOR 1382613. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Rozhnov, V. V.; Rozhnov, Y. V. (2003). "Roles of Different Types of Excretions in Mediated Communication by Scent Marks of the Common Palm Civet, Paradoxurus hermaphroditus Pallas, 1777 (Mammalia, Carnivora)". Biology Bulletin. MAIK Nauka/Interperiodica. 30 (6): 584–590. doi:10.1023/B:BIBU.0000007715.24555.ed. S2CID 19102865. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Thohari, M.; Santosa, Y. (1986). A preliminary study on the role of civet (Paradoxurus hermaphroditus) in the natural regeneration of palms (Pinanga kuhlii and P. zavana) at Gunung Gede-Pangrango National Park, West Java (Indonesia). Symposium on Forest Regeneration in Southeast Asia, 9–11 May 1984. Biotrop Special Publication. fq. 151–153. {{cite conference}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Prater, S. H. (1980). The book of Indian animals (bot. Second). Bombay, India: Bombay Natural History Society. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Borah, J.; Deka, K. (2011). "An observation of Common Palm Civet Paradoxurus hermaphroditus mating". Small Carnivore Conservation. 44: 32–33. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Nijman, V.; Spaan, D.; Rode-Margono, E. J.; Roberts, P. D.; Wirdateti; Nekaris, K. A. I. (2014). "Trade in common palm civet Paradoxurus hermaphroditus in Javan and Balinese markets, Indonesia". Small Carnivore Conservation (51): 11−17. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Singh, L.A.K. (1982). "Stomach contents of a common palm civet, Paradoxurus hermaphroditus (Pallas)". Journal of the Bombay Natural History Society. 79 (2): 403–404. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Marcone, M. F. (2004). "Composition and properties of Indonesian palm civet coffee (kopi luwak) and Ethiopian civet coffee". Food Research International. 37 (9): 901–912. doi:10.1016/j.foodres.2004.05.008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Milman, O. (2012). "World's most expensive coffee tainted by 'horrific' civet abuse". London: The Guardian, 11 November. Marrë më 25 nëntor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Penha, J. (2012). "Excreted by imprisoned Civets, Kopi Luwak no longer a personal favorite". The Jakarta Globe, 4 August. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 17 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Shepherd, C. R. (2008). Civets in trade in Medan, North Sumatra, Indonesia (1997–2001) with notes on legal protection Arkivuar janar 29, 2015, tek Wayback Machine. Small Carnivore Conservation 38: 34–36.
 19. ^ a b c d e f Pocock, R. I. (1939). "Paradoxurus hermaphroditus". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Vëll. Volume 1. Mammalia. London: Taylor and Francis. fq. 387–415. {{cite book}}: |volume= ka tekst shtesë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Pallas, P. S. (1778). "Das Zwitterstinkthier". përmbledhur nga Schreber, J. C. D. (red.). Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur, mit Beschreibungen. Erlangen: Wolfgang Walther. fq. 426. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Desmarest, A.G. (1820). "Civette Bondar". Mammalogie, ou, Description des espèces de mammifères. Vëll. Premiere Partie. Paris: Chez Mme. Veuve Agasse. fq. 210. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Raffles, S. (1821). "Descriptive Catalogue of a Zoological Collection, made on account of the Honourable East India Company, in the Island of Sumatra and its Vicinity, under the Direction of Sir Thomas Stamford Raffles, Lieutenant-Governor of Tort Marlborough; with additional Notices illustrative of the Natural History of those Countries". Transactions of the Linnean Society of London. 13: 239–275. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Horsfield, T. (1824). "Viverra musanga, var. javanica". Zoological researches in Java, and the neighbouring islands. London: Kingsbury, Parbury & Allen. fq. 148–151. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Gray, J.E. (1832). "Pallas's Paradoxurus". Illustrations of Indian zoology; chiefly selected from the collection of Major-General Hardwicke. London: Treuttel, Wurtz, Treuttel, Jun. and Richter. fq. Plate 8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Jourdan, C. (1837). "Mémoire sur quelques mammifères nouveaux". Comptes Rendus de l'Académie des Sciences. 5 (15): 521–524. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)