Jump to content

Pavie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pavia
Pavia (Gaskon)
Pavie (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia e Pavias
Bashkia e Pavias
Stema Pavia
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuAuch
KantoniAuch-1
NdërkomunalitetCA Grand Auch Cœur Gascogne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Michel Blay[1]
Sipërfaqja
1
24.470 km2 (9.448 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.513
 • Dendësia100/km2 (270/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32307 /32550
Lartësia132–260 m (433–853 ft)
(avg. 140 m or 460 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Pavie ( shqiptimi frëngjisht: [pavi] ; Gaskon: Pavia ; Shqip: Pavia) është një komunë në departamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavja dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.005—    
19751.539+53.1%
19821.699+10.4%
19902.196+29.3%
19992.222+1.2%
20072.341+5.4%
20122.414+3.1%
20172.486+3.0%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.