Perandori Taishō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Perandori Taishō
大正天皇
Perandori i Japonisë
Mbretërimi30 korrik 1912 – 25 dhjetor 1926
Kurorëzimi10 nëntor 1915
ParaardhësMeixhi
PasardhësShōwa
Kryeministrat
BashkëshortSadako Kujō (m. 1900)
Fëmijë
ShtëpiaShtëpia Perandorake e Japonisë
I atiPerandori Meixhi
E ëmaYanigahara Naruko
U lind31 gusht 1879
Pallati Tōgū, Akasaka, Tokio, Perandoria e Japonisë
Vdiq25 dhjetor 1926 (47 vjet)
Hayami, Kanagawa, Japoni
Varrimi8 shkurt 1927
Varrezat Perandorake Musashi

Emperor Taishō (大正天皇, Taishō-tennō, 31 gusht 1879 - 25 dhjetor 1926) ishte Perandori i 123-të i Japonisë, sipas rendit tradicional të trashëgimisë, dhe sundimtari i dytë i Perandorisë së Japonisë nga 30 korriku 1912 deri në vdekjen e tij në vitin 1926.

Emri personal i Perandorit ishte Yoshihito (嘉仁). Sipas zakonit japonez, gjatë mbretërimit Perandori quhet "Perandori". Pas vdekjes, ai njihet me një emër pas vdekjes, i cili është emri i epokës që përkon me mbretërimin e tij. Pasi ka sunduar gjatë periudhës Taishō, ai njihet si "Perandori Taishō".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princi Yoshihito lindi në Pallatin TōgūAkasaka, Tokio nga Perandori Meixhi dhe Yanagihara Naruko, konkubinë me titullin zyrtar të gon-no-tenji ("zonja e dhomës së shtratit"). Siç ishte praktikë e zakonshme në atë kohë, bashkëshortja e Perandorit Meixhi, Perandoresha Shōken, zyrtarisht konsiderohej si nëna e tij. Ai mori emrin personal të Yoshihito Shinnō dhe titullin Haru-no-miya nga Perandori më 6 shtator 1879. Dy vëllezërit e motrat e tij më të vjetër kishin vdekur që në foshnjëri, dhe ai gjithashtu lindi i sëmurë.[1]

Princi Yoshihito u prek nga meningjiti cerebral brenda tre javësh nga lindja e tij.[2]

Siç ishte praktikë në atë kohë, Princi Yoshihito iu besua kujdesit të stërgjyshit të tij, Marquess Nakayama Tadayasu, në shtëpinë e të cilit ai jetoi nga foshnjëria deri në moshën shtatë vjeç. Princi Nakayama gjithashtu kishte rritur nipin e tij, Perandorin Meixhi, si fëmijë.[3]

Nga marsi 1885, Princi Yoshihito u transferua në Pallatin e Shkëputur Aoyama, ku u mësua në mëngjes në lexim, shkrim, aritmetikë dhe moral, dhe pasdite në sport, por përparimi ishte i ngadaltë për shkak të shëndetit të tij të dobët dhe etheve të shpeshta.[4] Nga viti 1886, ai u mësua së bashku me 15-20 shokë të klasës të zgjedhur nga ōke dhe kazoku të rangut më të lartë në një shkollë speciale, Gogakumonsho, brenda Pallatit Aoyama.[4]

Yoshihito u shpall zyrtarisht trashëgimtar më 31 gusht 1887, dhe investimet e tij zyrtare si princ i kurorës më 3 nëntor 1888. Ndërsa princ kurorë, ai shpesh përmendej thjesht si Tōgu (東宮) (një term gjenerik i përdorur për një kohë të gjatë në Azinë Lindore që do të thotë princ i kurorës).

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 maj 1900, Princi i Kurorës Yoshihito u martua me 15-vjeçaren e atëhershëm Sadako Kujō, vajza e Princit Kujō Michitaka, kreu i pesë degëve të larta të klanit Fujiwara. Ajo ishte zgjedhur me kujdes nga Perandori Meixhi për inteligjencën e saj, artikulimin dhe prirjen dhe dinjitetin e këndshëm - për të plotësuar Princin Yoshihito në zonat ku ai mungonte. Ata kanë pasur katër djem.

Si perandor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandori Taishō në rrugën e tij të ceremonisë së hapjes të Dietës Perandorake më 1917, gjatë Luftës së Parë Botërore

Më 30 korrik 1912, me vdekjen e babait të tij, Perandorit Meixhi, Princi Yoshihito u ngjit në fron. Perandori i ri u mbajt larg vëmendjes së publikut sa më shumë që të ishte e mundur, pasi kishte vuajtur nga probleme të ndryshme neurologjike. Në hapjen e Dietës Perandorake të Japonisë më 1913, një nga rastet e rralla që ai u pa në publik, raportohet se ai e kishte mbështjellë fjalimin e tij të përgatitur në një cilindër dhe ia nguli sytë, sikur përmes një teleskopi. Megjithëse thashethemet ia atribuonin këtë gjendjes së dobët mendore, të tjerët, përfshirë ata që e njihnin mirë, besuan se ai mund të ketë qenë duke kontrolluar për të siguruar që fjalimi të ishte mbështjellë siç duhet, pasi shkathtësia e tij manuale ishte gjithashtu me aftësi të kufizuara.

Mungesa e artikulimit dhe karizma e tij, paaftësitë e tij dhe ekscentricitetet e tij, çuan në një rritje të incidenteve të lèse-majesté. Ndërsa gjendja e tij përkeqësohej, ai kishte gjithnjë e më pak interes në punët e përditshme politike dhe aftësia e genrō, Rojtari i Vulës Private dhe Ministri i Familjes Perandorake për të manipuluar vendimet e tij u bë një çështje e dijes së zakonshme.[5] Sistemi politik dy-partiak që ishte zhvilluar në Japoni që nga fillimi i shekullit erdhi në moshë pas Luftës së Parë Botërore, duke dhënë nofkën për periudhën, "Demokracia Taishō", duke nxitur një zhvendosje të pushtetit politik në Dietën Perandorake të Japonisë dhe partive demokratike.

Pas vitit 1918, perandori nuk ishte më në gjendje të merrte pjesë në manovrat e Ushtrisë ose të Marinës, të paraqitej në ceremonitë e diplomimit të akademive ushtarake, të kryente ceremonitë vjetore të ritualeve Shinto ose madje të merrte pjesë në hapjen zyrtare të seancave të Dietës së Japonisë.[6]

Pas vitit 1919, ai nuk ndërmori asnjë detyrë zyrtare dhe Princi i Kurorës Hirohito u emërua princ regjent (sesshō) më 25 nëntor 1921.

Jeta e mbyllur e perandorit nuk u prek nga Tërmeti i Madh në Kanto të vitit 1923. Për fat të mirë, ai ishte zhvendosur me tren perandorak në Villa Perandorake TamozawaNikkō një javë para katastrofës; por djali i tij, Princi i Kurorës Hirohito, mbeti në Pallatin Perandorak, ku ai ishte në zemër të ngjarjes. Pëllumbat transportues e mbajtën të informuar Perandorin ndërsa u bë e njohur informacioni për shkallën e shkatërrimit.[7]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varrimi i Perandorit Taisho në Tokio

Në fillim të dhjetorit 1926, u njoftua se perandori kishte pneumoni. Ai vdiq nga një sulm në zemër në në mëngjesin hershëm të 25 dhjetorit 1926, në Villa Perandorake HayamaHayama, në Gjirin Sagami në jug të Tokios (në Prefekturën Kanagawa), në moshën 47 vjet.

Varrimi u mbajt natën (7 shkurt - 8 shkurt 1927) dhe përbëhej nga një procesion i gjatë prej 4 miljesh, në të cilin 20,000 vajtues ndoqën një tufë dema të shenjtë dhe një karrocë të tërhequr me ka që përmbante arkivolin perandorak. Rruga e varrimit u ndez me zjarre druri në fenerë hekuri. Arkivoli i perandorit u transportua më pas në mauzoleun e tij në periferi perëndimore të Tokios.[8]

Perandori Taishō është quajtur Perandori i parë i Tokios sepse ai ishte i pari që jetoi tërë jetën e tij në ose afër Tokios. Babai i tij lindi dhe u rrit në Kioto; dhe megjithëse ai më vonë jetoi dhe vdiq në Tokio, mauzoleumi i Perandorit Meixhi ndodhet në periferi të Kiotos, pranë varreve të të parëve të tij perandorak; por varri i Perandorit Taishō është në Tokio, në Varrezat Perandorake MusashiHachiōji. Djali i tij, Perandori Shōwa, është varrosur pranë tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keene, Emperor of Japan:Meiji and His World. faqja 320-321.
  2. ^ Bix, Hirohito and the Making of Modern Japan. Faqja 22
  3. ^ Donald Calman, Nature and Origins of Japanese Imperialism (2013), faqet 92–93
  4. ^ a b Keene, Emperor of Japan:Meiji and His World. faqe 397-398.
  5. ^ Bix, Hirohito and the Making of Modern Japan, faqja 129
  6. ^ Bix, Hirohito and the Making of Modern Japan, faqja 53
  7. ^ "Carrier Pigeons Take News of Disaster:Wing Their Way from the Flaming City,"
  8. ^ Ronald E. Yates, World Leaders Bid Hirohito Farewell, Chicago T, 24 shkurt 1989 (online) Arkivuar 17 nëntor 2015 tek Wayback Machine