Pernilla August

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pernilla August ( Shqiptimi në suedisht: [pæˈɳɪ̂lːa ˈǎʊɡɵst]</img>  ; e lindur Mia Pernilla Hertzman-Ericson ; 13 shkurt 1958) [1] është një aktore, regjisore dhe skenariste suedeze. Duke qenë një nga aktoret kryesore të Suedisë dhe një bashkëpunëtore e gjatë me regjisorin Ingmar Bergman, ajo fitoi çmimin për aktoren më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë 1992 për rolin e saj në filmin e tij The Best Intentions. Ajo është më e njohur ndërkombëtarisht për portretizimin e Shmi Skywalker në Star Wars: Episode I - The Phantom Menace dhe Star Wars: Episode II - Attack of the Clones .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

August filloi aktrimin në fëmijëri në teatër dhe në shkollë. Karriera e saj profesionale e aktrimit filloi në vitin 1975 kur regjisori Roy Andersson i dha asaj një rol të vogël në filmin Giliap, në të njëjtin vit, e ndjekur nga 1979 nga filmat e regjisorëve të tjerë, Vilgot Sjöman (midis tyre, filmi për Alfred Nobel, 1983) dhe Lasse . Hallström . Ajo studioi aktrim në Akademinë Kombëtare Suedeze të Mimikës dhe Aktrimit në Stokholm 1979–82. [1] Para se të mbaronte studimet, ajo tërhoqi vëmendjen e Ingmar Bergman, i cili e morri te luante në filmin e tij Fanny and Alexander (1982), [2] duke luajtur dado në portretin romantizuar të fëmijërisë së regjisorit. Kjo shënoi fillimin e dy dekadave të bashkëpunimit, duke mbledhur disa çmime ndërkombëtare, duke përfshirë serialin televiziv The Best Intentions (1991), [3] ku ajo portretizoi nënën e Bergman dhe takoi burrin e saj të dytë, regjisorin Bille August, [2] dhe TV Private Confessions (1996), me regji të Liv Ullmann dhe vetë Bergman në praninë e një klloun (1997). [4] Ajo luajti gjithashtu në filmin " Rruga e gjarprit " të Bo Widerberg (1986) si dhe në prodhimin e tij televiziv të " The Wild Duck " të Henrik Ibsen (1989). Midis shumë filmave skandinavë dhe ndërkombëtarë janë edhe Jerusalem i Bille August (1996), Ku ylberi përfundon i Richard Hobert (1999) [i dha asaj një çmim Guldbagge si aktorja më e mirë] dhe Ditëlindja (2000], Unë jam Dina (2002), Björn Runge 's Om jag vänder mig om / If I Turn Around (2003) [një Ari i Argjendtë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin 2004 dhe më shumë çmime për aktoren më të mirë], Per Fly 's Manslaughter (2005), Miss Kicki suedeze - tajvaneze ( 2009) dhe e vërteta dhe pasoja e Jan Troell (2012).

Në Teatrin Dramatik Mbretëror në Stokholm, ajo ka luajtur në disa shfaqje, duke filluar nga viti 1981, disa të drejtuara nga Ingmar Bergman dhe duke bërë turne ndërkombëtar. Këtu përfshihen Ofelia në HamletWilliam Shakespeare (1986) [një pjesë që ajo ka luajtur edhe në një film tjetër televiziv suedez, 1985], " A Dream Play " i August Strindberg (1986), Nora në " A Doll's House " të Henrik Ibsen (1989). ), Hermione në versionin special të Bergman të A Winter's Tale (1994), rolin e titullit në Mary StuartSchiller (2000) dhe Helene Alving në Fantazmat e Ibsen (2002). Ajo punoi gjithashtu me regjisorin rus Jurij Ljubimov në " Një festë në kohën e murtajës " të Alexander Pushkin (1996). Në vitet 1983-84, ajo punoi në Folkteatern i Gävleborg (Teatri Popullor në Gävleborg ) me regjisorin Peter Oskarson në " Tre motrat " e Anton Chekhov . Në vitin 2008, ajo luajti në produksionin skenik të Steel Magnolias në Stokholm. [2]

lindur Mia Pernilla Hertzman-Ericson ; 13 shkurt 1958) [1] është një aktore, regjisore dhe skenariste suedeze. Duke qenë një nga aktoret kryesore të Suedisë dhe një bashkëpunëtore e gjatë me regjisorin Ingmar Bergman, ajo fitoi çmimin për aktoren më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë 1992 për rolin e saj në filmin e tij The Best Intentions.

Ajo ishte shfaqur në dy episode të The Young Indiana Jones Chronicles në 1993. [3] Shumë në botën anglishtfolëse e njohin atë më së miri si Shmi Skywalker, nëna e Anakin Skywalker, [4] nga Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999), [5] dhe vazhdimi i tij Attack of the Clones (2002) . [6] Ajo ndau rolin e Virgjëreshës Meri në Mary, Mother of Jesus (1999) me Melinda Kinnaman . Ajo luajti një rol të rëndësishëm në filmin suedez Sprängaren (2001) së bashku me Helena Bergström . Në vitin 2011, ajo përsëriti rolin e saj si Shmi Skywalker në sezonin e tretë të Star Wars: The Clone Wars për episodin "Overlords", i cili u transmetua më 28 janar. [7]

Regjisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas debutimit të saj regjisorial me filmin e shkurtër Time Bomb ( Blindgångare ) të vitit 2005, ajo debutoi si regjisore dhe skenariste e filmit artistik në vitin 2010 me Beyond, ku luajtën Noomi Rapace dhe Ola Rapace . Filmi u zgjodh si hyrja suedeze për filmin më të mirë në gjuhë të huaj në Ne Çmimet e 84ta te Akademisë [8] dhe u vlerësua shumë me Çmimet Suedeze Guldbagge dhe më shumë; August fitoi për regjisoren më të mirë dhe skenarin më të mirë. Në tetor 2011, August iu kërkua të drejtonte një serial të ri dramë danez, Arvingerne, një ofertë që ajo e pranoi. Seriali u shfaq premierë në DR më 1 janar 2014. [9] Dy vajzat e saj më të vogla kanë filma në serial.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis shumë çmimeve dhe nominimeve ndërkombëtare, në Festivalin e Filmit në Kanë 1992 ajo fitoi çmimin për Aktoren më të Mirë, për rolin e saj në filmin The Best Intentions të Bille August . [10] Për të njëjtin film ajo fitoi gjithashtu çmimin për aktoren më të mirë në 28th Guldbagge Awards . [11]

Në 2002-ten ajo u nderua me medaljen mbretërore suedeze Litteris et Artibus për punën e saj artistike. [12]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

August ka lindur në Stokholm . Ajo është martuar dy herë dhe të dyja herë ka ndryshuar emrin. Martesa e saj e parë ishte në vitin 1982 me Klas Östergren, me të cilin ka një vajzë; [13] martesa përfundoi në divorc në 1989. Martesa e dytë ishte në vitin 1991 me Bille August, me të cilën ka dy vajza; edhe kjo martesë përfundoi me divorc, këtë herë në vitin 1997. [14] Ajo ka tre vajza: Agnes, Asta dhe Alba .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Pernilla August". sfi.se. Marrë më 2 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Blommor av stål på Vasateatern". Thatsup (në suedisht). 27 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2020. Marrë më 11 prill 2019.
 3. ^ Arbeiter, Michael (3 dhjetor 2015). "9 'Star Wars' Prequel Trilogy Actresses Worth Remembering Even In The Age Of Rey". Bustle. Marrë më 11 prill 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Britt, Ryan (21 dhjetor 2018). "'Star Wars' Finally Reveals Darth Vader's Real Father". Fatherly. Marrë më 11 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Greydanus, Steven D. (30 nëntor 2018). "What Is a Christmas Movie?". National Catholic Register. EWTN News, Inc. Marrë më 11 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Vinney, Cynthia (9 dhjetor 2018). "10 Casting Decisions That Hurt The Star Wars Prequels (And 10 That Saved it)". Screen Rant. Marrë më 11 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bones, Jason B. (28 janar 2011). "This Week in The Clone Wars: The Chosen One Learns About His Destiny". Wired.com. Marrë më 11 prill 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Dawtrey, Adam (7 shtator 2011). "August's 'Beyond' enters Oscar race". Variety. Marrë më 7 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2014-01-06. Marrë më 2014-01-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Pernilla August: Derfor sagde jeg ja til Arvingerne
 10. ^ "Festival de Cannes: The Best Intentions". festival-cannes.com. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2014. Marrë më 14 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Den goda viljan (1992)". Swedish Film Institute. 22 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Medaljförläningar 2002-01-28". Sveriges Kungahus (në suedisht). 28 janar 2002. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2020. Marrë më 11 prill 2019.
 13. ^ Mårtensson, Ulf. "Pernilla August on Phantoms and Ghosts". Nordstjernan. Marrë më 11 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Johansson, Linda (15 prill 2019). "Stjärnornas svenska barn berättar om sin uppväxt". Expressen (në suedisht). Marrë më 15 prill 2019.