Jump to content

Pinarayi Vijayan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pinarayi Vijayan
12th Shefministri i Keralës
Titullar
Në detyrë
25 Maj 2016
Guvernatori
Paraprirë ngaOommen Chandy
Anëtar i Asamblesë Legjislative
Titullar
Në detyrë
2 Qershor 2016
Paraprirë ngaK. K. Narayanan
Njësia zgjedhoreDharmadom
Në detyrë
1996–2001
Paraprirë ngaC. P. Narayanan
Pasuar ngaP. K. Sreemathi
Njësia zgjedhorePayyanur
Në detyrë
1991–1996
Paraprirë ngaK. P. Mammoo Master
Pasuar ngaK. K. Shailaja
Njësia zgjedhoreKuthuparamba
Në detyrë
1970–1979
Paraprirë ngaK. K. Abee
Pasuar ngaN. V. Raghavan
Njësia zgjedhoreKuthuparamba
ShefministërE. K. Nayanar
ShefministërE. K. Nayanar
Anëtar i Politbyrosë së PKI (Marksiste)
Titullar
Në detyrë
24 March 2002
Sekretar Shteti i Keralës për CPI (M)
Në detyrë
25 Shtator 1998 – 23 Shkurt 2015
Paraprirë ngaChadayan Govindan
Pasuar ngaKodiyeri Balakrishnan
Të dhëna vetjake
U lind më (1945-05-24) 24 maj 1945 (79 vjeç)
Pinarayi, Cannanore, Presidenca e Madrasit, India Britanike
(tani Kannur, Kerala, Indi)
Partia politikeCPI(M)
Bashkëshortja/et
T. Kamala
(m. 1979)
[1]
Fëmijët2
Prindër(it)Maroli Koran
Alakkatt Kalyani[2]
Të afërmitP. A. Mohammed Riyas
VendbanimiCliff House, Thiruvananthapuram, Kerala
ShkollimiGovernment Brennen College, Thalassery (BA)[3]
Nënshkrimi

Pinarayi Vijayan ( shqip: Pinaraji Vixhajan ; i lindur më 24 maj 1945) është një politikan indian i cili është Shefministri aktual i Keralës, duke shërbyer që nga 25 maj 2016. [4] [5] [6] Anëtar i Byrosë Politike të Partisë Komuniste të Indisë (marksiste), ai është sekretari më jetëgjatë i Komitetit Shtetëror të Keralës të CPI(M) (1998–2015). Ai gjithashtu shërbeu në qeverinë e Keralës si Ministër i Energjisë Elektrike dhe Kooperativave nga viti 1996 deri në 1998. Vijayan fitoi një vend në zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Kerala në maj 2016 si kandidat i PKI(M) për zonën elektorale Dharmadom [7] dhe u zgjodh si udhëheqës i Frontit të Majtë Demokratik (FMD) dhe u bë Kryeministri i 12-të i Keralës. Ai është kryeministri i parë nga Kerala që rizgjedhet pas përfundimit të një mandati të plotë (pesë vjet) në detyrë. [8] Në vitin 2022, ai u bë gjithashtu shefministri me shërbimin më të gjatë të vazhdueshëm në Kerala, duke tejkaluar C. Achutha Menon, i cili ishte i pari që qëndroi në detyrë për 2364 ditë rresht. [9]

Kryeministrja Pinarayi Vijayan me një ekip delegatësh nga Kërkimi dhe Inovacioni i Bashkimit Evropian
Pinaraji Vixhajan me kryeministrin Narendra Modi, duke inauguruar metronë e Koçit .

Termi i parë (2016-2021)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zgjedhjeve të Asamblesë Legjislative 2016, Pinarayi Vijayan u bë Kryeministër i Kerala . Ceremonia e betimit të ministrisë së tij të Frontit të Majtë Demokratik me kabinetin 19 anëtarësh u mbajt më 25 maj 2016. [10] [11] [12]

Kompleti ushqimor i shpërndarë gjatë pandemisë COVID-19 në Kerala nga qeveria e shtetit
 • Ministria e tij ofroi 103,361 dokumente pronësie për njerëzit pa tokë, gjeti 22,000 hektarë për kultivim shtesë të rërës, restauroi 17182 kilometra katrorë trupa ujorë, shpërndau 8,500,000 uniforma shkollore falas, ndërtoi 45,000 klasa të teknologjisë së lartë, siguroi regjistrimin e 341,293 studentëve të rinj në shkollat publike dhe zgjeroi 5,000,000 metra katrorë si një zonë e sapondërtuar për Teknologjinë e Informacionit. [13] [14]
 • Kerala u bë shteti i parë në Indi që ofron rezervime punësimi në rrjetin hekurudhor (Kochi Metro) për personat transgjinorë. [15] Ministria e tij siguroi gjithashtu rezerva për studentët transgjinorë që ndjekin diploma në Arte dhe Shkenca në diplomim dhe pas diplomimit. [16]
 • Për herë të parë në Indi, një skuadër policie e përbërë nga femra e quajtur Pink Patrol u prezantua në Kerala për të konstatuar sigurinë e grave dhe fëmijëve në vende publike. [17] [18]
 • Qeveria e tij formoi Loka Kerala Sabha për të sjellë diasporën malajali që jeton në mbarë globin nën një platformë. [19] [20]
 • Qëndrimi i tij bëri që Kerala të bëhej shteti i parë plotësisht i elektrizuar dhe shteti plotësisht pa jashtëqitje në Indi. " Gjendja pa filament ", një projekt për të sjellë llamba LED të përballueshme në të gjitha familjet në Kerala mori gjithashtu vëmendje të mirë të publikut. [21]
 • Ai filloi Bankën e Keralës dhe Shërbimin Administrativ të Keralës . [22] [23]
 • Ai përfundoi tubacionin e gazit natyror Kochi-Mangaluru, projektin e gazsjellësit GAIL. [24] [25]
 • Kerala renditet si shteti më i mirë i qeverisur sipas Indeksit të Çështjeve Publike, [26] Çmimi i Ekselencës 2017 i Cops Today International. [27]
 • Pinarayi Vijayan fitoi titullin Menaxher i Krizave, pasi trajtoi ciklonin Ockhi në 2017, shpërthimin e Nipah në 2018, dy përmbytjet e Keralës në 2018 dhe 2019 dhe pandeminë Covid-19 në 2020 . [28]

Termi i dytë (2021-tani)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet e 2021 në Kerala rezultuan në qeverinë aktuale të Frontit të Majtë Demokratik (LDF) të udhëhequr nga Vijayan e cila mbajti pushtetin me 99 vende, 8 më shumë se në zgjedhjet e mëparshme, duke shënuar herën e parë që një aleancë fitoi mandate të njëpasnjëshme në shtet që nga zgjedhjet e saj të vitit 1977. [29] Pinarayi Vijayan u bë gjithashtu i vetmi Kryeministër i Keralës që u rizgjodh pas përfundimit të mandatit të plotë pesëvjeçar në zyrë. Këshilli mori detyrën më 20 maj 2021. [30] Ministria ka gjithsej 21 ministra në kabinet krahasuar me 20 ministra në qeverinë e mëparshme. [31] [32] Në nëntor 2022, Vijayan u bë kryeministri me shërbimin më të gjatë të vazhdueshëm në Kerala.

Arritjet kryesore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Metro e Ujit të Koçit
 • Shefministri Vixhajan inaguaroi metronë e ujit Kochi, sistemin e parë të metrosë së ujit të Indisë në 2021. [33] Përshkruhet gjithashtu si ndoshta infrastruktura më e madhe e transportit me metro me varka elektrike që po zbatohet në botë. [34]
 • Në vitin 2023, ministria e tij prezantoi Misionin 1000, një iniciativë për të zgjedhur 1000 ndërmarrje mikro, të vogla dhe të mesme (MSME) dhe për t'i kthyer ato në sipërmarrje me xhiro 100 krorë Rs në katër vjet.
 • Rrjeti i Fibrës Optike të Keralës (K-FON) është një nisëm e financuar nga qeveria e Keralës që synon të sigurojë lidhje interneti me shpejtësi të lartë në të gjithë shtetin indian të Keralës . [35] Më shumë se 20 milionë familje PKV në shtet pritet të kenë akses falas në internet, sipas projektit. [36] Projekti u përurua më 5 qershor 2023 nga Shefministir Pinaraji Vixhajan. [37]
 • Kerala Startup Mission u bë një nga 5 inkubatorët kryesorë të startup-eve në botë në 2023. [38]
 • Pinarayi Vijayan përuroi [39] konferencën rajonale të Loka Kerala Sabha, në Times Square në Nju Jork, më 10 qershor.
 • Me rastin e Ditës së Krenarisë, qeveria Pinarayi Vijayan nisi Projektin e Krenarisë për të ofruar punë për transgjinorët. Ky projekt është gjithashtu një pjesë e përpjekjes së qeverisë së Keralës për t'i dhënë punë 2 milionë njerëzve deri në vitin 2026.
 1. ^ "Happy Anniversary മുഖ്യമന്ത്രി പിണറായി വിജയനും ഭാര്യ കമലയ്ക്കും വിവാഹ വാര്‍ഷിക ആശംസകളുമായി മുഹമ്മദ് റിയാസ്". News 18 Malayalam (në malajalamisht). Marrë më 21 prill 2021.
 2. ^ "Members Profile". Niyamasabha.nic.in. Marrë më 2022-08-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "A college that moulded the CM Pinarayi Vijayan, and many more". Deccan Chronicle (në anglisht). 21 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2021. Marrë më 25 korrik 2018.
 4. ^ "How 'captain' Pinarayi Vijayan led LDF in Kerala, is set to break a decades-old record". 2 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Preview: 'Captain' Pinarayi Vijayan likely to lead Kerala again, BJP vote share matter of interest". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Pinarayi Vijayan to be sworn-in as Kerala chief minister on May 25". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Pinarayi Vijayan, 72, Will Be Kerala Chief Minister, Not Achuthanandan, 92". NDTV.com. 20 maj 2016. Marrë më 20 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "LDF shatters Kerala's 40-year record, Pinarayi Vijayan now the Marxist Helmsman". The Economic Times. Marrë më 3 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Pinarayi Vijayan becomes longest serving CM for 2364 days". Mathrubhumi. Marrë më 14 nëntor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Radhakrishnan, Sruthi (25 maj 2016). "Pinarayi Vijayan swearing-in: As it happened". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Marrë më 8 janar 2021.
 11. ^ Pinarayi Vijayan, 72, Will Be Kerala Chief Minister, Not Achuthanandan, 92
 12. ^ Pinarayi Vijayan to be next chief minister of Kerala
 13. ^ "പിണറായി വിജയൻ സർക്കാരിന്റെ പ്രോഗ്രസ് റിപ്പോർട്ട" (PDF). Government of Kerala. 23 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Official Website of Kerala Chief Minister – Pinarayi Vijayan" (në anglishte amerikane). Marrë më 8 janar 2021.
 15. ^ Doshi, Vidhi (12 maj 2017). "Indian train network makes history by employing transgender workers". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 8 janar 2021.
 16. ^ "Kerala announces reservation for transgender students in colleges". 4 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "A dose of women power for Kerala police, pink patrol to check gender crimes". The News Minute (në anglisht). 16 gusht 2016. Marrë më 8 janar 2021.
 18. ^ "Pink Police Patrol inaugurated". The New Indian Express. Marrë më 8 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "CM opens first meeting of Loka Kerala Sabha - Times of India". The Times of India. Marrë më 6 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Kerala govt to make 'Loka Kerala Sabha' a permanent feature". Zee News (në anglisht). 2 dhjetor 2017. Marrë më 6 prill 2018.
 21. ^ "Kerala CM Pinarayi Vijayan launches 'filament free state' project to bring in LED bulbs". The New Indian Express. Marrë më 8 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Pinarayi firm on KAS". The Hindu (në Indian English). 13 maj 2017. ISSN 0971-751X. Marrë më 8 janar 2021.
 23. ^ "Kerala Bank, Billed as the Biggest in State, Launched by CM Pinarayi Vijayan". News18 (në anglisht). 6 dhjetor 2019. Marrë më 8 janar 2021.
 24. ^ "Gas pipeline an impetus to industrialisation, says Pinarayi Vijayan". The Hindu (në Indian English). 6 janar 2021. ISSN 0971-751X. Marrë më 8 janar 2021.
 25. ^ "GAIL completes Kochi-Mangaluru pipeline". The Hindu (në Indian English). Press Trust of India. 16 nëntor 2020. ISSN 0971-751X. Marrë më 8 janar 2021.
 26. ^ "Kerala Ranked as Best Governed State by Public Affairs Index". The Wire. Marrë më 8 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Official Website of Kerala Police". keralapolice.gov.in. Marrë më 8 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "CM, the Crisis Manager: Malayalis turn to Pinarayi Vijayan". www.telegraphindia.com. Marrë më 8 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Govind, Biju (2021-04-02). "Will anti-incumbency be the joker in the Kerala poll?". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Marrë më 2021-05-01.
 30. ^ "Watch | Kerala Assembly Election results 2021: an overview". The Hindu (në Indian English). 2021-05-05. ISSN 0971-751X. Marrë më 2021-05-08.
 31. ^ "Kerala Election Results 2021: CM Vijayan Says 'Historic' Win Belongs to People, Metro Man E Sreedharan Loses in Palakkad". www.news18.com (në anglisht). 2021-05-02. Marrë më 2021-05-08.
 32. ^ "കെഎന്‍ ബാലഗോപാല്‍ ധനമന്ത്രി, പി രാജീവ് വ്യവസായം, വീണ ജോര്‍ജ്ജ് ആരോഗ്യം; വകുപ്പുകള്‍ ഇങ്ങനെ". Samakalika Malayalam (në malajalamisht). Marrë më 2021-05-19.
 33. ^ "Water metro clears last environmental hurdle". 30 tet 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 23 dhj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Kochi Water Metro is Asia's first integrated water transport system: Chief Minister". www.manoramaonline.com. 25 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2023. Marrë më 2023-04-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Explained | Kerala's own Internet network and service: KFON". The Hindu (në Indian English). 2022-07-26. ISSN 0971-751X. Marrë më 2023-06-03.
 36. ^ "kerala: Kerala becomes first state to have own internet service - The Economic Times". m.economictimes.com. Marrë më 2023-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ ലേഖകൻ, മാധ്യമം. "കെഫോൺ കണക്ഷൻ ആദ്യ ഘട്ടത്തിൽ 30,000 സര്‍ക്കാര്‍ സ്ഥാപനങ്ങളിലും 14,000 വീടുകളിലും". Madhyamam (në anglisht). Marrë më 2023-06-03.
 38. ^ "Kerala Startup Mission among top 5 startup incubators in the world: CM Pinarayi Vijayan". mathrubhumi.com (në anglisht). Marrë më 2023-01-26.
 39. ^ "Kerala CM Pinarayi Vijayan embarks on U.S., Cuba tour amidst strident Opposition criticism". The Hindu (në Indian English). 2023-06-08. ISSN 0971-751X. Marrë më 2023-06-24.