Thiruvananthapuram

Coordinates: 08°29′15″N 76°57′09″E / 8.48750°N 76.95250°E / 8.48750; 76.95250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thiruvananthapuram
Orar nga lart: Pamje e Kulathoor-it, Tempulli Padmanabhaswamy, Mandiri Niyamasabha , Fortesa Lindore, Teknoparku, Pallati Kanakakkunnu, Thiruvananthapurami Qëndror dhe Plazhi Kovalam
Orar nga lart: Pamje e Kulathoor-it, Tempulli Padmanabhaswamy, Mandiri Niyamasabha , Fortesa Lindore, Teknoparku, Pallati Kanakakkunnu, Thiruvananthapurami Qëndror dhe Plazhi Kovalam
Stema zyrtare e Thiruvananthapuram
Nofka(t): 
'Qyteti përherë i gjelbër i Indisë[1]
Map
Interactive Map Outlining Thiruvananthapuram
Thiruvananthapuram is located in Earth
Thiruvananthapuram (Earth)
Koordinatat: Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:ISO 3166/data/IN' not found.
Shteti India
Shteti i Indisë Kerala
DistriktiThiruvananthapuram
Qeveria
 • KryebashkiakArya Rajendran[2] (CPI(M))
 • ZëvëndësP. K. Raju (Partia Komuniste e Indisë)
 • Pjesëtar i KuvenditShashi Tharoor (Kongresi Kombëtar i Indisë)
 • Komisioneri i PolicisëSanjay Kumar Gurudin (Shërbimi Policor Indian)
Sipërfaqja
 • Metropol214 km2 (83 sq mi)
 • Metro311 km2 (120 sq mi)
Sipërfaqja vendi1st
Lartësia mbidetare
10 m (30 ft)
Popullsia
 • Metropol957.730
 • Dendësia45/km2 (12/sq mi)
 • Metro1.687.406
Emri i banorëveTrivandrumas,[6] Trivian
Gjuhët
 • Gjuhët zyrtareMalajalam, English[7]
Zona kohoreUTC+5:30 (IST)
Numri i Indeksit Postar
695 XXX
Prefiksi+91-(0)471
PBB Nominal$2.47 billion[8]
Për frymë$3,323 or ₹2.34 lakh[8]
Faqja zyrtaretrivandrum.nic.in

Thiruvananthapuram , (zakonisht i shkurtuar në TVM ) i njohur më parë si Trivandrum , [9] është kryeqyteti i shtetit Indian të Kerala . Është qyteti më i populluar në Kerala me një popullsi prej 957,730 banorësh në vitin 2011. [3] Popullsia që përfshin aglomeratin urban është rreth 1.68 milion banorë. [5] I vendosur në bregun perëndimor të Indisë pranë skajit jugor të kontinentit, Thiruvananthapurami është një qendër kryesore e teknologjisë së informacionitKerala dhe kontribuon me 55% të eksporteve të softuerit të shtetit për vitin 2016. [10] [11] I referuar nga Mahatma Gandhi si "qyteti me gjelbërim të përhershëm i Indisë", [12] qyteti karakterizohet nga terreni i tij i valëzuar me kodra të ulëta bregdetare. [13]

 1. ^ "History – Official Website of District Court of India". District Courts. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 18 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "India: 21-year-old student Arya Rajendran set to become mayor in Kerala". gulfnews.com (në anglisht). 25 dhjetor 2020. Marrë më 2020-12-25.
 3. ^ a b c "Thiruvananthapuram Corporation General Information". Corporation of Thiruvananthapuram. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Demographia World Urban Areas" (PDF). demographia.com. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 5 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Urban Agglomerations/Cities having population 1 million and above" (PDF). Office of the Registrar General & Census Commissioner. Ministry of Home Affairs, Government of India. Marrë më 9 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ramzan turns Kerala into a foodies' paradise". Times of India. 23 qershor 2017. Marrë më 9 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Kerala Official Language (Legislation) Act, 1969" (PDF). PRS Legislative Research. Marrë më 19 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "District Domestic Product Per Capita". Marrë më 8 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Thiruvananthapuram | India". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2020-09-07.
 10. ^ "Kerala Economic Review". Government of Kerala. Kerala State Planning Board. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2020. Marrë më 1 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Kunhalikutty to lay foundation stone for Technopark tomorrow". Technopark. 24 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 30 shtator 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Thiruvananthapuram India". Destination 360. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2016. Marrë më 18 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kapoor, Subodh (2002). The Indian encyclopaedia : biographical, historical, religious, administrative, ethnological, commercial and scientific. New Delhi: Cosmo Publications. ISBN 8177552570. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)