Pinguinët e Madagaskarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Penguins of Madagascar
Regjia ngaEric Darnell
Simon J. Smith
Shkruar ngaMichael Colton
John Aboud
Brandon Sawyer
Bazuar nëPersonazhet u krijuan nga Tom McGrath
ProdhuesiMark Swift
Lara Breay
LuajnëTom McGrath
Chris Miller
Christopher Knights
Conrad Vernon
Benedict Cumberbatch
Ken Jeong
Annet Mahendru
Peter Stormare
John Malkovich
Andy Richter
Danny Jacobs
MontazhiNick Kenway
MuzikaLorne Balfe

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
14 nëntor 2014 (Kinë)
26 nëntor 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
91 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti132 milion dollarë[3]
Fitimi373 milion dollarë[4]

Penguins of Madagascar (Shqip: Pinguinët e Madagaskarit) është një film i animuar me kompjuter amerikan i vitit 2014 prodhuar nga DreamWorks Animation dhe shpërndarë nga 20th Century Fox. Është një spin-off i serisë së filmave Madagascar dhe zhvillohet menjëherë pas ngjarjeve të Madagascar 3: Europe's Most Wanted, duke ndjekur pinguinët Skipper, Kowalski, Riko dhe Private në aventurat e tyre. Përveç personazheve kryesorë, nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë me serinë televizive Nickelodeon me të njëjtin emër.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para ngjarjeve të filmit të parë, Skipper, Riko dhe Kowalski janë zogj në një koloni pinguinësh në Antarktidë. Një vezë rrotullohet nga kolonia, dhe treshja e shpëton atë nga foka leopard, por janë vendosur larg në një ajsberg. Veza çelet, dhe treshja e quan foshnjën e tyre të re "vëlla" Privat.

Pas ngjarjeve të filmit të tretë, Skipper, Riko dhe Kowalski festojnë ditëlindjen e Private duke u futur në Fort Knox, për të marrë Cheesy Dibbles nga një makinë shitëse, megjithëse ajo që dëshiron me të vërtetë është që të mos konsiderohet më një "nuskë" por një anëtar të ekipit. Makineria vjen në jetë dhe rrëmben pinguinët. Rrëmbyesi zbulohet të jetë Dave, një oktapod që jetonte në Central Park Zoo si një tërheqje yjesh, derisa mbërritën katër pinguinët dhe i vodhën popullaritetin me bukurinë e tyre të pastër. Pasi u kalua midis kopshteve zoologjike dhe akuariumeve si një kafshë e padëshiruar, Dave ka maskuar veten si Dr. Octavius ​​Brine shkencëtar, për të miratuar hakmarrjen e tij. Riko gëlltis koleksionin e glob dëbore dhe një shishkë serumi dhe pinguinët luftojnë rojtarët e oktapodit të Dave dhe shpëtojnë.

Duke ikur nëpër Venedik, pinguinët shpëtohen nga agjentët e Erës së Veriut, një agjenci e inteligjencës midis specieve. "Klasifikuar", udhëheqësi ujk, informon pinguinët se Dave ka shpikur një armë bio të quajtur "Medusa Serum". Riko rivendos serumin për të treguar Klasifikuar dhe shoqëruesit e tij të Erës së Veriut: Ariu polar Corporal, foka harpë Short Fuse dhe oficerja inteligjencës huti dëbore Eva, me të cilin Kowalski dashurohet. Dave has në kompjuterët e Erës së Veriut dhe zbulon se ka më shumë serum. Pinguinët pastaj fillojnë të zhduken nga ekspozitat në të gjithë botën; nga frika se ekipi amator i Skipper do të prishë hetimin, i klasifikon me shigjeta dhe i dërgon me aeroplan përsëri në Madagaskar.

Skuadra e Skipper i shpëton aeroplanit, duke u nisur drejt Shangait. Duke përdorur të dhëna nga rrathët e dëborës, ata nxjerrin përfundimin se kopshti zoologjik i ardhshëm i Shangait do të sulmohet. Private, për hidhërimin e tij, është veshur si karrem për Dave ndërsa të tjerët qëndrojnë në pritje. Era e Veriut ndërhyjnë dhe Private dhe pjesa tjetër e pinguinëve të Shangait kapen; Skipper, Riko dhe Kowalski përpiqen të vjedhin avionin e Klasifikuar, duke e hedhur në erë aksidentalisht. Era e Veriut gjurmon Private në strofkën e Dave dhe lundron atje me një varkë, me tre pinguinët të tërhequr pas në një gomone pa ushqim ose ujë si dënim.

Dave demonstron planin e tij për të shndërruar të gjithë pinguinët në monstra, kështu që njerëzit do t’i urrejnë ata dhe do të përpiqen t’i vrasin të gjithë. Skipper, Riko dhe Kowalski ngurrojnë të bien dakord për të vepruar si një tërheqje vëmendje ndërsa Klasifikuar e drejton ekipin e tij në nëndetëse Dave; megjithatë, të dy pinguinët dhe Era e Veriut janë kapur. Dave përpiqet të zaptojë Private me rrezet e tij të serumit Medusa, por Privat arratiset. Të tjerët besojnë se Private është shpërbërë. Dave përdor serumin në pjesën tjetër të pinguinëve, ndërsa Private liron Erën e Veriut. Pasi kanë humbur armët, ata vendosin të kthehen në bazë për t'u rigrupuar, por Privat refuzon të braktisë vëllezërit e tij dhe qëndron prapa.

Dave lëshon pinguinët e mutuar në New York City, duke nxitur një panik. Ndërsa shfarosësit përpiqen të zbrazin pinguinët me pastrues rrugësh, Private vjedh rrezen. Ai arrin të gjejë vëllezërit e tij dhe shpjegon planin e tij - nëse ata zëvendësojnë kapsulën Meduma Serum me të, ai, si një "burim i butësisë së pamatshme", mund të përdoret për t'i kthyer normalisht të gjithë pinguinët. Pas një beteje të zgjatur me Dave dhe rojet e tjera të oktapodit, gjatë së cilës Era e Veriut kthehet dhe hedh në erë nëndetësen e Dave, Skipper arrin të aktivizojë rrezen. Të gjithë pinguinët janë kthyer në normalitet, ndërsa Dave është tkurrur në një oktapod të bukur dhe është bllokuar në një dëborë, të cilën një fëmijë vendos ta marrë në shtëpi. Private është shndërruar në një hibrid moose / pinguin, por të gjithë e përshëndesin atë si heroin e ditës. Eva dhe Kowalski puthen, dhe Klasifikuar kërkon falje për mosbesimin e tij ndaj vëllezërve dhe u dhuron atyre katër pako avionësh të Erës së Veriut.

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Moviefone (11 qershor 2014). "Penguins of Madagascar Trailer (2014): Benedict Cumberbatch, John Malkovich" (në anglisht). YouTube. Marrë më 13 qershor 2014.
 2. ^ "PENGUINS OF MADAGASCAR (U)". British Board of Film Classification (në anglisht). 6 nëntor 2014. Marrë më 6 nëntor 2014.
 3. ^ "DreamWorks Animation SKG's (DWA) CEO Jeffrey Katzenberg on Q3 2014 Results - Earnings Call Transcript" (në anglisht). Seeking Alpha. 29 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. ...our next 2 movies, Penguins of Madagascar and Home, have production budgets of $132 million each, excluding incentive-based compensation.
 4. ^ "Penguins of Madagascar (2014)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 10 nëntor 2015.
 5. ^ a b c d e Truitt, Brian (8 qershor 2014). "Sneak Peek: 'Penguins of Madagascar'". USA Today (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2014.
 6. ^ Berkshire, Geoff (12 nëntor 2014). "Film Review: 'Penguins of Madagascar'". Variety (në anglisht). Marrë më 12 nëntor 2014.
 7. ^ Beaumont-Thomas, Ben (11 qershor 2014). "Benedict Cumberbatch to voice wolf in new Madagascar movie" (në anglisht). The Guardian – nëpërmjet www.theguardian.com.
 8. ^ VanDerWerff, Emily Todd (26 nëntor 2014). "Here are some of Benedict Cumberbatch's most oddly sexy lines from Penguins of Madagascar". Vox (në anglisht).
 9. ^ "Benedict Cumberbatch Thinks 'Penguins of Madagascar' is A Disney Film". Cartoon Brew (në anglisht). 24 tetor 2014.
 10. ^ Cunningham, Todd (20 maj 2014). "DreamWorks Animation Switches Release Dates on 'Penguins of Madagascar' and 'Home'" (në anglisht). The Wrap. Marrë më 21 maj 2014.
 11. ^ McHenry, Jackson (11 qershor 2014). "'The Penguins of Madagascar' trailer: Spies and Benedict Cumberbatch -- VIDEO". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 13 qershor 2014.
 12. ^ Han, Angie (25 korrik 2014). "Penguins of Madagascar' Footage Recap and Panel Highlights [Comic Con 2014]" (në anglisht). /Film. Marrë më 25 korrik 2014.