Piratet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Piratet jan hajdut qe plaçkisin anijet tregtare.Ne mesjet pirateria ishte shum e perhapur,piratet ishin detar te shquar,udheheqesin e tyre e quajn kapiten zakonish ata sulmoj vetem anijet qe gjenden ne oqean. Pirateria egziston akoma edhe ne kohen ton Pija kryesore e pirateve ishte alkoholi zakonisht:vera,birra.etj..

Piatet me te famshem ne histori jan: Mjeker bardhi dhe ekuipashi i ti Mjeker ziu Eniboony


Piratet plaçkisnin brekdetet dhe thesaret kjo veprimtari ishte shum fitimprurse Zakunisht sulmoni edhe fshatrat bregdetar duke i plaqkitur dhe tmerruar fshataret asnje Fshat smund ti rezistonte pirateve