Pornhub

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pornhub
KomercialPo
Tipi i faqesPrivat
RegjistrimOpsional
Gjuha(t) e gjendshmeAnglisht, gjermanisht, frëngjisht, spanjisht, italisht, portugalisht, polonisht, rusisht, japonisht, holandisht, çekisht, kinezishte e thjeshtuar
Written inPHP[1]
PronariMG Freesites Ltd.
(MindGeek)[2]
Krijuar nga
Lëshuar më25 maj 2007
Alexa rankIncrease 56 (Global, 18 gusht 2020)[5]
Gjendja e tanishmeOnline

Pornhub është një faqe interneti për video pornografike, me seli në Montreal, Kanadë.[6][7] Ajo filloi veprimtarinë në vitin 2007.[8] Pornhub gjithashtu ka një zyrë dhe servera në Limassol, Qipro.

Në mars 2010, kompania u ble nga MindGeek (i njohur atëherë si Manwin), i cili zotëron faqe të shumta pornografike. Faqja është në dispozicion ndërkombëtarisht por është e bllokuar nga disa vende individuale si Filipinet, Pakistani dhe India. Ajo ofron pornografi të realitetit virtual, ndër produktet e tjera dhe organizon Çmimet Pornhub çdo vit. Deri në qershor 2020, Pornhub është faqja e 10-të më e trafikuar në botë dhe faqja e 3-të më e trafikuar për të rritur pas XVideos dhe XNXX.[9]

Janë raportuar incidente të Pornhub që organizon pornografi jokonsensuale.[10] Kompania është kritikuar për përgjigje të ngadaltë ose joadekuate ndaj disa prej këtyre incidenteve, duke përfshirë pritjen e kanalit të profilit të lartë Girls Do Porn, i cili u mbyll në vitin 2019 pas një procesi gjyqësor dhe akuzave të trafikimit seksual.[11][12][13]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pornhub u themelua nga zhvilluesi i faqes së internet Matt Keezer si një faqe interneti brenda kompanisë Interhub dhe u publikua më 25 maj 2007.[14] Në mars 2010, kompania u ble nga Fabian Thylmann si pjesë e konglomeratit Manwin, tani i njohur si MindGeek.[15] Në vitin 2013, Thylmann ia shiti pjesën e tij në kompani menaxhmentit të lartë - Feras Antoon dhe David Tassillo. Si pjesë e MindGeek, Pornhub përbën një nga disa faqet e internetit pornografike në "Pornhub NETWORK" të kompanisë, së bashku me YouPorn, RedTube dhe të ngjashme. Megjithëse nuk është faqja më e famshme pornografike, Pornhub është faqja e vetme më e madhe në internet, që ka më shumë video se çdo faqe e ngjashme.

Faqja u lejon vizitorëve të shikojnë video pornografike nga një numër kategorish, duke përfshirë pornografinë profesionale dhe amatore. Përdoruesit mund të ndajnë video në faqet e internetit të mediave sociale dhe të lënë vota "pëlqej" ose "nuk pëlqej". Përdoruesit gjithashtu mund të regjistrojnë në mënyrë opsionale një llogari falas Pornhub, e cila gjithashtu u lejon atyre të postojnë komente, të shkarkojnë video dhe të shtojnë video në të preferuarat e tyre, si dhe të ngarkojnë video vetë. Videot mund të shënohen nëse përmbajnë përmbajtje që shkel kushtet e shërbimit të faqes në internet.

Në një përpjekje për të futur kurimin cilësor në faqe, kompania nisi një shërbim të quajtur "Pornhub Select" në tetor 2013. Pornhub gjithashtu publikoi një faqe në internet të kurimit të përmbajtjes më 9 tetor 2013 të quajtur "PornIQ", e cila përdor një algoritëm për të krijuar lista video të personalizuara për shikuesin bazuar në një numër faktorësh, përfshirë preferencat e tyre të pornografisë, kohën e ditës kur ata po vizitojnë faqen e internetit, në cilën pjesë të botës jetojnë dhe sasinë e kohës që shikuesi ka për të parë videot.[16][17] David Holmes i PandoDaily vuri në dukje se qasja intensive e të dhënave të Pornhub në listat e dëgjimit e veçoi atë nga përpjekjet e mëparshme në listat e krijuara nga përdoruesit dhe shënoi një prirje të re në kalimin nga kërkimi i përmbajtjes në kurimin pasiv midis uebfaqeve të Web 2.0.

Që nga viti 2009, tri nga faqet më të mëdha pornografike "RedTube, YouPorn dhe PornHub - së bashku përbëjnë 100 milionë vizitorë unikë".[18]

Në qershor 2015, Pornhub njoftoi se do të bënte një film pornografik duke shfaqur seks në jetën reale në hapësirë, të quajtur Sexplorations. Faqja shpresonte të niste misionin dhe të xhironte filmin në vitin 2016, duke mbuluar vetë kostot para dhe pas produksionit, por duke kërkuar 3.4 milionë dollarë nga turmat e IndieGogo. Nëse financohet, filmi do të ishte planifikuar për publikim në vitin 2016, pas gjashtë muajsh trajnimi për dy interpretuesit dhe ekuipazhin me gjashtë persona.[19][20]

Më 1 shkurt 2016, Pornhub nisi një kazino në internet, mundësuar nga Betsoft, Endorphina dhe softueri i lojërave 1x2.[21]

Më 1 prill 2016, Dita e gënjeshtrave, faqja e parë e internetit u bë CornHub, duke shfaqur video me misër të ëmbël me tituj tërheqës seksualisht.[22] Në vitin 2018, faqja e parë u bë HornHub.[23]

Në tetor 2017, nënkryetari Corey Price njoftoi se Pornhub do të përdorte vizionin kompjuterik dhe softuerin e inteligjencës artificiale për të identifikuar dhe etiketuar video në faqen e internetit me informacion në lidhje me interpretuesit dhe aktet seksuale. Price tha se kompania planifikoi të skanojë të gjithë bibliotekën e saj duke filluar në fillim të vitit 2018.[24][25]

Në mars të vitit 2020, faqja në internet lëshoi përmbajtjen e saj të parë jo-seksuale, një film dokumentar i quajtur Shakedown për një klub striptizmi lezbikesh të Los Anxhelosit në fillim të viteve 2000.[26]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pornhub përmban video të realitetit virtual të cilat lejojnë shikimin 360° për klientët premium. Mund të përdoret me PlayStation VR, megjithëse videot duhet të shkarkohen nga një kompjuter dhe të transferohen përmes USB-së.[27]

Në vitin 2015, Pornhub njoftoi një teknologji të planifikuar të veshshme të quajtur "Wankband": një rrip dore që ruan energjinë kinetike gjatë masturbimit mashkullor dhe më pas mund të përdoret për të karikuar pajisjet.[28][29] Deri në vitin 2020, faqja Pornhub thotë se produkti është në zhvillim e sipër.[30]

Më 1 shkurt 2016, Pornhub nisi një kazino në internet, mundësuar nga Betsoft, Endorphina dhe softueri i lojërave 1x2, duke operuar me një licencë nga Curaçao dhe duke ofruar lojëra si poker, live casino dhe online slots.[31]

Në maj të vitit 2018, Pornhub filloi një VPN të quajtur VPNHub, i disponueshëm në SHBA dhe shumë vende me të cilat SHBA-ja bën biznes. Versioni falas përmban reklama.[32]

Pornografi jokonsensuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pornhub punëson Vobile për të kërkuar ngarkime të videove të ndaluara për t'i hequr ato nga faqja. Përmbajtja jokonsensuale ose informacioni personal i identifikueshëm i pranishëm në Pornhub mund t'i raportohet kompanisë përmes një formulari në internet.[33] Sidoqoftë, Pornhub është kritikuar për përgjigjen e saj ndaj pornografisë jokonsensuale dhe trafikimit të seksit. Gazetarët në Vice kritikuan që Pornhub përfiton nga "përmbajtja që shkatërroi jetë dhe vazhdon të bëjë dëm".[34]

Në vitin 2009, një vajzë 14-vjeçare u përdhunua nga një bandë me thikë dhe pretendon se videot ishin ngarkuar në Pornhub. Vajza deklaroi se ajo e dërgoi me email në mënyrë të përsëritur Pornhub për një periudhë prej gjashtë muajsh, por nuk mori asnjë përgjigje. Pasi ajo mori një avokat, videot u hoqën. Një rast tjetër në tetor 2019 përfshiu një burrë që përballet me akuza për bateri të pahijshme dhe lavire të një vajze 15-vjeçare, videot e të cilave u zbuluan në Pornhub, Modelhub, Periscope dhe Snapchat që çojnë në arrestimin e tij.[35] Grupi aktivist me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Not Your Porn u themelua nga mikja e një gruaje, hapësira ruajtëse e së cilës iCloud ishte hackuar, duke çuar në hakerin që postonte foto dhe video të qarta seksuale në Pornhub së bashku me emrin e saj të plotë. Pornhub e hoqi videon kur u raportua, por klonet e videos duke përdorur emrin e saj të plotë u kopjuan më shpejt sesa videot u hoqën. Gruaja zbuloi se "sistemi i thyer i komunikimit në Pornhub ka bërë që ky është bërë një proces gjithnjë e më torturues". Themeluesi i Not Your Porn raportoi se pesëdhjetë gra e kontaktuan atë gjatë një periudhe gjashtëmujore rreth pornografisë jokonsensuale në internet që shfaqte ato, tridhjetë prej të cilave raportuan se videot ishin ngarkuar në Pornhub.

Në vitin 2019, kanali zyrtar Girls Do Porn, i verifikuar nga Pornhub, u hoq nga faqja. Ishte kanali i 20-të më i madh në faqen e internetit. Më 10 tetor 2019, dy pronarët dhe dy punonjësit u arrestuan për tri akuza të trafikimit seksual me forcë, mashtrim dhe detyrim, pas një procesi gjyqësor civil të ngritur në korrik.[36] Kanali u hoq një javë më pas, për të cilin gazetarët në Daily Dot dhe Motherboard thanë se ishte një përgjigje e ngadaltë ndaj incidentit. Për më tepër, videot mund të gjendeshin më pas jozyrtarisht në faqen e internetit të Pornhub.

Fondacioni i Përcjelljes së Internetit (IWF) gjeti 118 raste të abuzimit seksual të fëmijëve në Pornhub midis 2017 dhe 2019.[37] Pornhub e hoqi me shpejtësi këtë përmbajtje.[38] Një zëdhënës i IWF tha se rrjetet e tjera sociale dhe mjetet e komunikimit paraqesin më shumë një çështje sesa Pornhub në lidhje me këtë lloj përmbajtje.

Pretendime për shkelje të së drejtës së autorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Mansef Inc. dhe Interhub, pronarët e atëhershëm të Pornhub, u paditën nga kompania mbajtëse e të drejtave të kopjimit të kompanisë së prodhimit të filmit pornografik Pink Visual, Ventura Content, për shkeljen e të drejtës së autorit të 95 videove në faqet e internetit, duke përfshirë Pornhub, Keezmovies, Extremetube, dhe Tube8.[39] Sipas përmbajtjes së Ventura, 45 video u transmetuan "dhjetëra miliona herë"[40] dhe ata pretenduan se pirateria kërcënonte "tërë industrinë e argëtimit për të rritur".[41] Padia u zgjidh në tetor 2010, me kushtet që mbeten konfidenciale. Palët ranë dakord që operatorët e faqeve të zbatojnë filtrimin digjital të gjurmëve të gishtave në faqet e tyre.[42] Faqet e Porn 2.0 si këto shihen se paraqesin konkurrencë të dukshme për faqet e internetit pornografike të paguara dhe revistat tradicionale dhe pornografinë e bazuar në DVD.[43][44][45]

Keqpërdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, studiuesi Conrad Longmore zbuloi se reklamat e shfaqura nga faqet përmbajnë programe malware, të cilat instalojnë skedarë të dëmshëm në makineritë e përdoruesve pa lejen e tyre. Longmore i tha BBC se faqet e pornografisë, Pornhub dhe XHamster paraqesin kërcënimin më të madh.[46]

Filantropia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bree Olson promovoi fushatën e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit në Pornhub

Pornhub ka organizuar ngjarje dhe fushata për të rritur ndërgjegjësimin për kancerin e gjirit. E para nga këto ngjarje u zhvillua në New York City më 24 prill 2012, me prezantimin e "Boob Bus",[47][48] i cili ofroi ekzaminime falas të gjirit për kalimtarët, si dhe vetëmësimdhënie -teknikat e ekzaminimit për t'u përdorur në shtëpi. Pornhub organizoi një fushatë "Save the Boobs!" në gusht 2012.[49] Për çdo 30 video të shikuara në kategorinë "big t*t" or "small t*t" të Pornhub në muajin tetor, faqja e internetit ofroi të dhuronte një qindarkë për Fondacionin Susan G. Komen.[50] Sidoqoftë, Fondacioni Susan G. Komen refuzoi ofertën, duke deklaruar se ata nuk ishin ortakë të Pornhub, nuk do të pranonin donacionet e tyre dhe i kërkuan ndërmarrjes të ndalonte përdorimin e emrit të tyre.[51] Një total prej 74,146,928 shikimesh video u shikuan, të barabarta me dhurime me vlerë rreth 24,716 $, të cilat në Pornhub më pas u trefishuan në 75,000 $. Donacionet u ndanë midis disa organizatave bamirëse, përfshirë Fondin Eileen Stein Jacoby dhe Cancer Sucks Inc.

Për Ditën e Kopshtit 2014, Pornhub nisi një fushatë mjedisore njëjavore të quajtur "Pornhub Gives America Wood", e cila filloi më 25 prill 2014 dhe përfundoi më 2 maj 2014.[52][53] Në një mënyrë të ngjashme me fushatën "Save the Boobs!" të faqes në internet, Pornhub ofroi të mbillte një pemë të vetme për çdo 100 video të shikuara në kategorinë "big d*ck" të faqes.

Çmimet Pornhub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet inauguruese Pornhub u mbajt më 6 shtator 2018 në Teatrin Belasco në Los Angeles. Kanye West ishte drejtor krijues.[54] Në këtë ngjarje, West debutoi në videoklipin e këngës së tij, "I Love It".[55] Shfaqja e dytë vjetore u mbajt në Orpheum Theatre në Los Anxhelos më 11 tetor 2019 dhe Bad Bunny kryesoi ngjarjen.[56][57]

Trendet e kërkimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën titullin e Pornhub Insights, Pornhub publikon rregullisht informacionin e nxjerrë nga arkivi i tij i kërkimeve: në cilat rajone përdoret më shumë (zona konservatore), kërkimet e femrave përkundrejt kërkimeve të meshkujve, termat më të njohur të kërkimit sipas vitit ose zonës, variacione në kërkime që paralele të ngjarjeve aktuale, dhe të ngjashme. (Për shembull, në gjysmën e parë të vitit 2017, termi kryesor i kërkimit në SHBA ishte "hentai"; 37% e kërkuesve të pornografisë homoseksuale mashkullore janë gra.) Çdo vit lëshon një vit në rishikim.[58] Për shkak të kësaj ajo është quajtur "Raporti Kinsey i kohës sonë".[59] Sipas hulumtimit nga shkencëtari i të dhënave Seth Stephens-Davidowitz, 25% e kërkimeve femra për pornografi heteroseksuale në Pornhub përfshinin fjalë kyçe që kërkonin seks të dhimbshëm, poshtërues ose jokonsensual.[60][61]

Pornhub gjithashtu ka raportuar për trendet e trafikut dhe marrëdhëniet e tyre me ngjarjet e mëdha. Trafiku ishte nën nivelet e zakonshme gjatë eklipsit diellor të 21 gushtit 2017.[62] Gjatë alarmit të raketave false false në 2018 në Hawaii, trafiku në internet për në Pornhub në Hawaii ra me 77% (nga shifrat tipike të së shtunës) në 8:23, pasi sinjalizimi u dërgua, dhe u rrit 48% mbi nivelet tipike në 9:01, pas njoftimit se sinjalizimi ishte i gabuar.[63]

Gjatë shpërthimit të sëmundjes koronavirus 2019, kur Pornhub ofroi falas Pornhub Premium, trafiku në të gjithë botën u rrit me 18.5%.[64][65]

Laila Mickelwait i New York Post komentoi se Pornhub lejon ose promovon pornografi të dhunshme me tituj dhe përmbajtje raciste dhe antisemite, përfshirë materiale që i referohen vrasjes së George Floyd në maj të vitit 2020 dhe Holokaustit. Calev Myers i Shoqatës Ndërkombëtare të Avokatëve dhe Juristëve Hebrenj tha se "natyra e dhunshme agresive e retorikës antisemite në Pornhub çnjerëzon popullin hebre dhe sulmon brutalisht kujtesën e Holokaustit".[66]

Censura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, ofruesi evropian me bandë të gjerë TalkTalk (ish Tiscali) mori disa kritika sepse filtri i tij i internetit nuk arriti të bllokonte Pornhub, për më shumë se një javë. Kjo ishte për shkak të çështjes së sigurisë në internet për fëmijë.

The Huffington Post shpjegon se në vitin 2013, "CBS ... refuzoi të transmetonte një reklamë të shkurtër për faqen me temë të rritur Pornhub gjatë Super Bowl të dielën. . . . Spoti prej 20 sekondash, i cili përmban një çift të moshuarish të ulur në një stol parku, nuk përfshin përmbajtje të qartë".[67] Ai u refuzua sepse Komisioni Federal i Komunikimit mund ta konsideronte CBS përgjegjës për miratimin e përmbajtjes pornografike, pasi është e paligjshme të transmetohet pornografi në televizionin amerikan.

Uebfaqja u bllokua nga Great Firewall në Kinë nga shtatori 2013.[68]

Më 12 mars 2014, Pornhub u bllokua në Rusi sepse një aktore dukej shumë e re, duke bërë që disa shikues të mendonin se ishte e mitur.[69][70]

Në janar 2017, Qeveria e Filipineve bllokoi përdoruesit e internetit që të hynin në Pornhub dhe faqet e tjera të pornografisë. Uebsajtet u bllokuan në përputhje me Ligjin e Republikës 9775 ose Ligjin kundër pornografisë kundër fëmijëve. Sipas ligjit, faqet e internetit janë të ndaluara të mbajnë përmbajtje të pornografisë së fëmijëve.[71] Por faqja në fjalë është ende e arritshme duke përdorur rrjetet telekomunikuese TM dhe Globe .

Faqja u bllokua në shtator 2016 në Rusi për shkak të "përhapjes së informacionit të dëmshëm tek fëmijët" dhe u rikthye në prill 2017 pasi specifikoi moshën e përdoruesve. Faqja kërkon që përdoruesit rusë të vërtetojnë veten e tyre përmes rrjetit social VK.[72][73]

Në tetor 2018, Gjykata e Lartë e Uttarakhand rivendosi ndalimin e Pornhub në Indi, duke mandatuar blloqet e ISP-së.[74] Në mënyrë që të shmangej ndalimi, Pornhub krijoi një faqe interneti në Pornhub.net.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pornhub bën një paraqitje të spikatur në shumë skena të filmit komedi romantik Don Jon 2013.[75] Nënkryetari i Pornhub Cory Price shpjegoi se një nga prodhuesit e filmit iu afrua kompanisë në mars 2012, duke kërkuar leje për të përdorur markën Pornhub. Price shqyrtoi skenarin e filmit dhe u dha leje, duke shkuar deri atje sa i ndihmoi ata të gjenin klipe për t'u përdorur në film nga partnerët e tyre të përmbajtjes (p.sh. Brazzers, Mofos, Digital Playground dhe Twistys). Joseph Gordon-Levitt, regjisor dhe aktor në film, redaktoi klipet së bashku në montazhe me ritëm të shpejtë, të paraqitura gjithashtu në dukje në film.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bartz, Michel (14 shtator 2011). "Pornhub_dev comments on [NSFW] IAmA Former Lead Developer of Pornhub. AMAA. : IAmA" (në anglisht). reddit. Marrë më 18 gusht 2014.
 2. ^ O'Connor, Maureen (qershor 2017). "Pornhub is the Kinsey Report of our Time". New York Magazine (në anglisht): 30–39.
 3. ^ Woods, Ben (3 mars 2016). "The (almost) invisible men and women behind the world's largest porn sites". The Next Web (në anglishte amerikane). Marrë më 21 prill 2020.
 4. ^ Woods, Ben (3 mars 2016). "The (almost) invisible men and women behind the world's largest porn sites". The Next Web (në anglishte amerikane). Marrë më 21 prill 2020.
 5. ^ "pornhub.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic". Alexa Internet (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2021. Marrë më 18 gusht 2020.
 6. ^ "Talk Talk fails to block Pornhub". The Inquirer (në anglisht). 6 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2012. Marrë më 23 maj 2013.
 7. ^ "World's biggest porn site reveals how major events affect viewing habits" (në anglisht). 27 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2014. Marrë më 22 dhjetor 2014.
 8. ^ O'Connor, Maureen (qershor 2017). "Pornhub is the Kinsey Report of our Time". New York Magazine (në anglisht): 30–39. The streaming sex empire turns 10 this year.
 9. ^ "similarweb". www.similarweb.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 20 prill 2020.
 10. ^ "'I was raped at 14, and the video ended up on a porn site'" (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 10 shkurt 2020. Marrë më 8 mars 2020.
 11. ^ Cole, Samantha (16 korrik 2019). "How Pornhub Enables Doxing and Harassment". Vice (në anglisht). Marrë më 8 mars 2020.
 12. ^ Valens, Ana (15 tetor 2019). "Pornhub pulls Girls Do Porn videos amid sex trafficking charges". The Daily Dot (në anglisht). Marrë më 25 shkurt 2020.
 13. ^ Cole, Samantha (14 tetor 2019). "Pornhub Finally Removes Girls Do Porn". Motherboard (në anglisht). Marrë më 25 shkurt 2020.
 14. ^ "The Geek-Kings of Smut". New York (në anglisht). New York Media, LLC. Marrë më 22 dhjetor 2014.
 15. ^ Buse, Uwe (20 dhjetor 2012). "Harnessing the Internet: The German Porn King's Revolutionary Model". der Spiegel (në anglisht).
 16. ^ Gray, Lila (9 tetor 2013). "PornHub to Roll Out Porn IQ" (në anglisht). Xbiz. Marrë më 18 gusht 2014.
 17. ^ Holmes, David (9 tetor 2013). "What media companies can learn from Pornhub and its new PornIQ service" (në anglisht). PandoDaily. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2014. Marrë më 18 gusht 2014.
 18. ^ Lanxon, Nate (22 maj 2009). "Twitter more popular than free porn: fact! | CNET UK" (në anglisht). Crave.cnet.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2012. Marrë më 23 maj 2013.
 19. ^ First sex in space: Pornhub is going to make a porn film in space Arkivuar 7 maj 2019 tek Wayback Machine, independent.co.uk
 20. ^ "Pornhub Space Program - SEXPLORATION". Indiegogo (në anglisht). Marrë më 30 prill 2019.
 21. ^ "Porn + Gambling = PornHub Casino" (në anglisht). lcb.org. 6 shkurt 2016.
 22. ^ "Stamos Documentary? Trader Joe's Closing? Cornhub? Must Be April Fools' Day" (në anglisht). NPR. 1 prill 2016. Marrë më 2 prill 2016.
 23. ^ Ohlheiser, Abby (1 prill 2018). "An updating, infuriating list of all the April Fools' pranks on the Internet in 2018". Washington Post (në anglisht).
 24. ^ Biggs, John. "PornHub uses computer vision to ID actors, acts in its videos" (në anglisht). TechCrunch. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2017.
 25. ^ Cole, Samantha (11 tetor 2017). "Facial Recognition for Porn Stars Is a Privacy Nightmare Waiting to Happen" (në anglisht). Vice Media.
 26. ^ Donnelly, Matt (3 mars 2020). "Pornhub to Release First Ever Non-Adult Film, About Black Lesbian Strip Club Culture (EXCLUSIVE)" (në anglisht).
 27. ^ "Pornhub's 360-degree videos now work on PlayStation VR" (në anglisht). 19 tetor 2016.
 28. ^ Seppala, Timothy J. (5 mars 2015). "Wankband charges gizmos with a flick of the wrist". Engadget (në anglisht). Marrë më 8 mars 2020.
 29. ^ Nudd, Tim (5 mars 2015). "Pornhub Is Getting Into Wearable Tech With the Wankband. Yes, the Wankband". Adweek (në anglisht). Marrë më 8 mars 2020.
 30. ^ "Wankband" (në anglisht). Pornhub.
 31. ^ "Winfest Online Casino - Only the best Online slots, Table Games and Live Casino Games". Winfest (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2020.
 32. ^ Liao, Shannon (24 maj 2018). "Pornhub launches its own VPN". The Verge (në anglisht). Marrë më 30 janar 2019.
 33. ^ "Content Removal Request for XXX Photos or Porn Videos" (në anglisht). Pornhub. Marrë më 8 mars 2020.
 34. ^ Cole, Samantha (6 shkurt 2020). "How to Remove Non-Consensual Videos From Pornhub". Vice (në anglisht). Marrë më 29 prill 2020.
 35. ^ "Mom saw porn videos of her runaway teen online. Cops went after the man she was with". Miami Herald (në anglisht). 24 tetor 2019.
 36. ^ Hassan, Adeel; Syckle, Katie Van (11 tetor 2019). "Porn Producers Accused of Fooling Women Get Sex Trafficking Charges". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 29 prill 2020.
 37. ^ "Call for credit card freeze on porn sites". BBC News (në anglisht). 8 maj 2020.
 38. ^ "UPDATE 1-Porn site's free service during coronavirus raises sex trafficking fears". Reuters (në anglisht). 2020-03-27. Marrë më 2020-05-22.
 39. ^ Pardon, Rhett (5 prill 2010). "Brazzers Parent Calls Infringement Suit 'Fatally Defective'" (në anglisht). XBIZ Newswire. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2010. Marrë më 17 prill 2013.
 40. ^ "Pink Visual sues tubes, charges Canadians with vag overfishing" (në anglisht). Gramponante.com. 16 shkurt 2010. Marrë më 16 prill 2010.
 41. ^ Chiang, Oliver (17 shkurt 2010). ""Tube Sites" Threaten Porn Studios". Forbes (në anglisht). Marrë më 16 prill 2010.
 42. ^ Pardon, Rhett. "Ventura Content, Manwin Settlement Includes Vobile Provision" (në anglisht). XBiz News.
 43. ^ Purveyors of porn scramble to keep up with Internet, USA Today, 5 June 2007
 44. ^ YouTube with fewer clothes, The Times, 19 June 2007
 45. ^ "Pornhub ARIA (@Pornhub)" (në anglisht). Twitter. 1 mars 2017. Marrë më 17 prill 2017.
 46. ^ Anderson, Steve (11 prill 2013). "Popular porn websites 'host adverts with malware'". The Independent (në anglisht). Marrë më 18 gusht 2014.
 47. ^ Crees, Alex (24 prill 2012). "Tour bus features porn star, free breast exams" (në anglisht). Fox News Channel. Marrë më 17 gusht 2014.
 48. ^ Tuttle, Hilary (25 prill 2012). "Boob Bus, From Porn Hub and Star Bree Olson, Teaches Women How To Handle Their Breasts". The Huffington Post (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2014.
 49. ^ Brown, Eryn (5 tetor 2012). "Breast cancer awareness month gets fundraising boost from Pornhub". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2012.
 50. ^ "Is This the Worst Breast Cancer Month Idea Ever? - The Cut". New York (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2012.
 51. ^ Mach, Andrew (4 tetor 2012). "Porn site seeks new breast cancer charity after Susan G. Komen rejects fundraising offer" (në anglisht). NBC News. Marrë më 17 gusht 2014.
 52. ^ Grossman, Samantha. "Pornhub Is Planting a Tree For Every 100 Videos Watched". TIME.com (në anglisht). Marrë më 2 prill 2016.
 53. ^ Smith, Jack (3 maj 2014). "Pornhub To Plant Over 15,000 Trees To Celebrate Environment, Dicks". Betabeat (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2014.
 54. ^ "Kanye West Directed the First Ever PornHub Awards" (në anglisht). 12 shtator 2018.
 55. ^ "Kanye West takes over the Pornhub Awards and debuts new song with Lil Pump" (në anglisht). 7 shtator 2018.
 56. ^ "2019 Pornhub Awards: Rico Nasty, Kali Uchis Join Bad Bunny As Performers". Vibe (në anglisht). 5 shtator 2019.
 57. ^ "Bad Bunny at the 2019 Pornhub Awards". 104.5 Latino Hits (në anglisht).
 58. ^ Silver, Curtis (11 dhjetor 2018). "Pornhub 2018 Year In Review Insights Report Will Satisfy Your Data Fetish". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2020. Marrë më 25 shtator 2020.
 59. ^ Maureen O'Connor, "Pornhub is the Kinsey Report of Our Time", New York Magazine, 12–25 June 2017, pp. 30-39.
 60. ^ Stephens-Davidowitz, Seth (2017). Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us about Who We Really Are (në anglisht). Bloomsbury Publishing. ISBN 9781408894699.
 61. ^ Brienza, Casey (12 shtator 2017). "Review Essay on Everybody Lies by Seth Stephens-Davidowitz and The Incest Diary by Anonymous" (në anglisht). A Sociologist's Bookshelf. Let's look at a direct quote about just one of those disturbing findings from search data received from PornHub: "Fully 25 percent of female searches for straight porn emphasize the pain and/or humiliation of the woman—'painful anal crying,' 'public disgrace,' and 'extreme brutal gangbang,' for example. Five percent look for nonconsensual sex—'rape' or 'forced' sex—even though these videos are banned on PornHub. And search rates for all these terms are at least twice as common among women as among men. If there is a genre of porn in which violence is perpetrated against a woman, my analysis of the data shows that it almost always appeals disproportionately to women" (Stephens-Davidowitz 2017, 121).
 62. ^ Gaudette, Emily (23 gusht 2017). "Pornhub Was Shocked by How Total Solar Eclipse Affected Their Viewers: The great cosmic ballet briefly distracted people from porn". Inverse Culture (në anglisht). Marrë më 11 prill 2018.
 63. ^ Dunn, Matthew (18 janar 2018). "PornHub saw increase in traffic from Hawaii after the ballistic missile threat was declared false DATA taken from one of the world's biggest porn sites has highlighted a peculiar spike in traffic following an event you wouldn't think inspires a visit to the website". news.com.au (në anglisht). Marrë më 5 shkurt 2018.
 64. ^ Rappler.com. "Pornhub Premium goes free worldwide". Rappler (në anglisht). Marrë më 24 prill 2020.
 65. ^ DelhiMarch 25, India Today Web Desk New. "Coronavirus quarantine: Pornhub makes their premium content free worldwide". India Today (në anglisht). Marrë më 24 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 66. ^ Mickelwait, Laila (23 qershor 2020). "Big Porn cashes in on racism and anti-Semitism". New York Post (në anglisht). Marrë më 9 korrik 2020.
 67. ^ Stuart, Hunter (30 janar 2013). "Pornhub Super Bowl Commercial Rejected By CBS, Won't Air Despite SFW Content (VIDEO)". The Huffington Post (në anglisht). Marrë më 23 maj 2013.
 68. ^ "pornhub.com 在中国80%被封锁". GreatFire.org (në kinezisht). Marrë më 19 shkurt 2016.
 69. ^ "Роскомнадзор заблокировал порносайт Pornhub". Lookatme.ru (në rusisht). 13 mars 2014. Marrë më 17 prill 2017.
 70. ^ "Роскомнадзор заблокировал один из крупнейших порносайтов мира Pornhub". Tjournal.ru (në rusisht). 13 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2015. Marrë më 17 prill 2017.
 71. ^ Yee, Jovic (14 janar 2017). "PH gov't blocks popular porn sites". Philippine Daily Inquirer (në anglisht). Marrë më 16 janar 2017.
 72. ^ Walters, Greg (10 korrik 2017). "Russians now need a passport to watch Pornhub". Vice.com (në anglisht). Marrë më 4 mars 2019.
 73. ^ Pornhub ввёл обязательную авторизацию через «ВКонтакте» для россиян // Московский комсомолец, 07.07.2017.
 74. ^ Cole, Samantha (30 tetor 2018). "Pornhub Set Up a Mirror Site to Get Around India's Porn Ban" (në anglisht). Vice Media.
 75. ^ Suebsaeng, Asawin (27 shtator 2013). "How One of The Biggest Porn Websites Helped Joseph Gordon-Levitt Make "Don Jon"". Mother Jones (në anglisht). Marrë më 17 gusht 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]