Posushje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Posušje (kroate shqiptim: [pɔsuːʃjɛ]) është qytezë dhe komunë në Bosnje dhe Hercegovinë. Ajo është e vendosur në Kantonin Hercegovina Perëndimore, një njësi federale e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Emri[redakto | përpunoni burim]

Emri Posušje rrjedh nga suša[1] (fjale boshnjake dhe kroate për thatësirën). Fusha e Posušjes ka qenë historikisht një zonë e thatë me probleme ne furnizimin me ujë. Problemi ishte zgjidhur me ndërtimin e liqenit artificial në Tribistovo në vitin 1989.[2]

Popullsia/demografia[redakto | përpunoni burim]

Komuna[redakto | përpunoni burim]

Përbërja Etnike
Viti Kroatët  % Serbët  % Muslimanët  % Jugosllavët  % Të tjerët  % Gjithsej
1971 16,778 99.38% 58 0.34% 15 0.08% 8 0.04% 23 0.13% 16,882
1981 16,298 99.04% 34 0.20% 15 0.09% 71 0.43% 37 0.22% 16,455
1991 16,963 99.00% 9 0.05% 6 0.03% 26 0.15% 130 0.75% 17,134

Qyteti[redakto | përpunoni burim]

Regjistrimit i fundit i popullsisë i kryer në vitin 2013 tregoi se popullsia e qytezes Posušje ështe rreth 6.000 banorë.

Pozita[redakto | përpunoni burim]

Posušje është 29 km[3] nga Široki Brijeg, 54 km[4] nga Mostar,10 km[5] nga Imotski dhe 71 km[6] nga Makarska.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 43°28′V 17°20′L / 43.467°V 17.333°L / 43.467; 17.333

Referenca[redakto | përpunoni burim]