Jump to content

Proupiary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Propjar
Komunë
Abacia e Bonnefont
Abacia e Bonnefont
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuSaint-Gaudens
KantoniBagnères-de-Luchon
NdërkomunalitetCagire Garonne Salat
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Chantal Rivière[1]
Sipërfaqja
1
4.950 km2 (1.911 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
69
 • Dendësia14/km2 (36/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31440 /31360
Lartësia340–483 m (1,115–1,585 ft)
(avg. 425 m or 1,394 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Proupiary ( shqiptimi frëngjisht: [pʁupjaʁi] ; Oksitanisht: Propiari ; Shqip: Propjari) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Mbetjet e Abacisë Bonnefont ndodhen në komunë.

Fshati ndodhet afër disa destinacioneve turistike të njohura si Martres-Tolosane dhe Cazeres, të cilat të dyja janë brenda një rrezeje prej 19 km. Propjari ofron gjithashtu disa tërheqje turistike dhe vende për t'u vizituar, duke përfshirë një bazilikë të stilit romak në Valcabrere, një kështjellë në Tourtouse dhe fshatin piktoresk të Saint-Bertrand-de-Comminges. Për më tepër, ka disa tregje në dhe afër Propjarit, duke përfshirë Salies-du-Salat dhe Carbonne. Vizitorët mund ta organizojnë lehtësisht udhëtimin e tyre duke rezervuar vizita, aktivitete dhe makina me qira duke përdorur opsionet e ofruara. [2]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196247—    
196851+8.5%
197550−2.0%
198271+42.0%
199053−25.4%
199956+5.7%
200867+19.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ francethisway. "Proupiary, France (Haute-Garonne, Midi-Pyrenees): tourism, attractions and travel guide for Proupiary". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)