Pulëbardha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pulëbardha
Seagull in flight by Jiyang Chen.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Charadriiformes
Nënrendi: Lari
Familja: Laridae
Vigors, 1825

Pulëbardha (Laridae), e njohur edhe si çafkëbardha, janë shpendë uji, me trup pothuaj sa një pulë, me këmbë të shkurtra, me pendë të dendura e të bardha, që fluturojnë shpejt, rrojnë në brigjet e deteve a të liqeneve dhe ushqehen me peshk. Janë të bardha e me krahë të gjatë, ndërsa bishtin e kanë të zi, e këmbët dhe sqepin portokalli.

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]