Çyçavica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qiçavicë)
Jump to navigation Jump to search
Çyçavica
Çyçavica is located in Kosova
Çyçavica
Çyçavica
Pika më e lartë
Maja Kodra e Stanicës
Lartësia 1.091 m
Koordinatat 42°44′17″V 20°55′59″L / 42.738061°V 20.932939°L / 42.738061; 20.932939Koordinatat: 42°44′17″V 20°55′59″L / 42.738061°V 20.932939°L / 42.738061; 20.932939
Gjeografia
Vendi Kosova Kosova

Çyçavica ( Serbisht: Чичавица, Čičavica) është një mal i vendosur në qendër të Kosovës me një gjatësi prej rreth 8 km dhe me gjerësi prej rreth 5 km. Maja e saj më e lartë arrin në një lartësi prej 1,091 m (3,579 ft). Pika më e njohur është e ashtuquajtura Kodra e Stanicës. Mali i Çyçavicës ndodhet në vijën kufitare ndërmjet rajonit të Drenicës dhe Rrafshit të Kosovës. Lumi Sitnica kalon afër saj. Fshati më i afërt është fshati Krasaliq në anën e Drenicës. Qytete më të afërta janë: Prishtina, Vushtrria, Kastrioti dhe Drenasi.[1][2][3][4]

Gjatë Luftës së Kosovës 1998-1999, shumë fshatarë u strehuan në mal deri në përfundimin e luftës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Čičavica sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)