Radicals for Capitalism

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radicals for Capitalism: A Freewheeling History of the Modern American Libertarian Movement
AutorBrian Doherty
Titulli origjinal'Radicals for Capitalism: A Freewheeling History of the Modern American Libertarian Movement'
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
TemaLibertarianizmi
ZhanriHistorik
Faqe741

Radicals for Capitalism: A Freewheeling History of the Modern American Libertarian Movement është një libër i vitit 2007 rreth historisë së libertarianizmit në shekullin e 20-të. Libri është shkruar nga gazetari amerikan Brian Doherty, kryeredaktor i revistës Reason.[1][2] Ai gjurmon evoluimin e lëvizjes libertariane, sikundër edhe histori nga jetët e Ayn Rand, Milton Friedman, Ludwig von Mises, F. A. Hayek, dhe Murray Rothbard, dhe detajon se si ato janë ndërthurur..

Doherty ka pohuar se u frymëzua ta shkruante librin sepse "idetë libertariane dhe njerëzit që u bënë avokati atyre në shekullin e 20-të meritojnë vëmendje dhe vlerësim."[3]

Radicals for Capitalism u recensua në gazetat dhe revistat The New York Times,  City Journal, The San Diego Union-Tribune dhe The Washington Times.[4][5][6][7] The Guardian shkruante se vepra qe "historia standard e lëvizjes libertariane për vitet në vijim".[8]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ISBN 978-1-58648-350-0.
  2. ^ Cavanaugh, Tim (14 mars 2007). "You're welcome". Los Angeles Times. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Glazov, Jamie (3 prill 2007). "Radicals for Capitalism". FrontPage Magazine. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2009. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Leonhardt, David (1 prill 2007). "Free for All". The New York Times. The New York Times Company. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Beston, Paul (20 prill 2007). "Freedom Fighters". City Journal. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Bandow, Doug (10 mars 2007). "The 'less is more' view of government, over the years". Washington Times. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Zimmerman, Martin (25 mars 2007). "So Many Books..." The San Diego Union-Tribune. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Boaz, David (3 prill 2007). "Is libertarianism history?". The Guardian. Guardian Media Group. Marrë më 9 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]