Jump to content

Ram Janmabhoomi

Coordinates: 26°47′44″N 82°11′39″E / 26.7956°N 82.1943°E / 26.7956; 82.1943
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ram Janmabhoomi
Ram Janmabhoomi is located in Earth
Ram Janmabhoomi
Ram Janmabhoomi (Earth)
LocationAyodhya
RegionUttar Pradesh
Coordinates26°47′44″N 82°11′39″E / 26.7956°N 82.1943°E / 26.7956; 82.1943
Site notes
OwnershipShri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra[1]

Ram Janmabhoomi (fpf. 'Vendlindja e Ramës') është vendi që hipotezohet të jetë vendlindja e Ramës, që besohet të jetë avatari i shtatë i hyjnisë hindu Vishnu . Ramayana thotë se vendlindja e Ramës është në brigjet e lumit Sarayu në një qytet të quajtur " Ayodhya ". Ayodhya moderne është në shtetin indian verior të Uttar Pradesh .

Disa hindu pretendojnë se vendi i saktë i vendlindjes së Ramës është vendi ku dikur ndodhej Xhamia BabriAjodhjën e sotme, shteti Uttar Pradesh . Sipas kësaj teorie, Mughalët shkatërruan një faltore hindu që shënonte vendin dhe ndërtuan një xhami në vend të saj. Njerëzit që kundërshtojnë këtë teori thonë se pretendime të tilla u ngritën vetëm në shekullin e 18-të dhe se nuk ka asnjë provë që vendi të jetë vendlindja e Ramës. Disa vende të tjera, duke përfshirë vende në pjesë të tjera të Indisë, Afganistanit dhe Nepalit, janë propozuar si vendlindja e Ramës. Debati politik, historik dhe socio-fetar mbi historinë dhe vendndodhjen e Xhamisë Babri, dhe nëse një tempull i mëparshëm ishte shkatërruar apo modifikuar për ta krijuar atë, njihet si mosmarrëveshja Ayodhya.

Në vitin 1992, rrënimi i xhamisë Babri nga nacionalistët hindu shkaktoi dhunë hindu-myslimane të përmasave të mëdha. Mosmarrëveshja ligjore mbi pronën arriti në Gjykatën Supreme të Indisë, e cila dëgjoi rastet e mosmarrëveshjes për titullin nga gushti deri në tetor 2019. [2] [3] Më 9 nëntor 2019, Gjykata e Lartë urdhëroi që toka t'i dorëzohej një besimi për të ndërtuar një tempull hindu . [4]

  1. ^ "Sri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra: PM Modi announces formation of Ayodhya temple trust". Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2022. Marrë më 9 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ayodhya dispute: The complex legal history of India's holy site". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Supreme Court hearing ends in Ayodhya dispute; orders reserved". Business Line. Press Trust of India. 2019-10-16. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2019. Marrë më 2019-10-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ram Mandir verdict: Supreme Court verdict on Ram Janmabhoomi-Babri Masjid case". The Times of India. 2019-11-09. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019. Marrë më 2019-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)