Jump to content

Ranko Krivokapic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ranko Krivokapić (lindur më 17 gusht 1961) është një politikan malazez që shërbeu si ministër i Punëve të Jashtme në vitin 2022. Ai është një ish- kryetar afatgjatë i Parlamentit të Malit të Zi nga viti 2003 deri në 2016, [1] dhe kryetar i Partisë Social Demokrate (SDP) nga 2002 deri në dorëheqjen e tij në vitin 2017. Aktualisht është kryetar nderi i PSD-së. [2] Ai është presidenti më jetëgjatë i Parlamentit të Malit të Zi në historinë e vendit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krivokapić ka lindur më 17 gusht 1961 në Kotor, Mali i Zi, Jugosllavi . Interesi i tij politik filloi në fund të viteve 1980. Ai u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të Nishit dhe filloi të ndjekë LLM në Fakultetin Juridik të Universitetit të Beogradit . [3]  Krahas gjuhës së tij amtare, Krivokapić flet anglisht .

Ai u zgjodh gjashtë herë përfaqësues në Parlamentin malazez, herën e parë në vitin 1989. Ai ishte përfaqësues malazez në Parlamentin e Jugosllavisë nga viti 1993 deri në vitin 1997. Nga viti 2003 deri në vitin 2006, Krivokapić shërbeu si kryetar i Parlamentit të Malit të Zi në kuadër të bashkimit shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi . Pas ratifikimit të një referendumi për pavarësinë të mbajtur në vitin 2006 nga Parlamenti i Malit të Zi, Krivokapić u bë president i një parlamenti sovran dhe jo i një shteti themelues të një bashkimi. [4]

Ai vazhdoi të shërbente në atë detyrë deri në shkarkimin e tij në vitin 2016. [5] Pas rezultateve të dobëta në zgjedhjet lokale të majit 2019, Krivokapić vendosi të japë dorëheqjen nga posti i kryetarit të SDP-së. Në qershor 2019, Draginja Vuksanoviq u zgjodh kryetar i ri i Partisë, Krivokapiç u emërua kryetar nderi. [6]

Që nga 28 prilli 2022, Krivokapić shërben si ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë e pakicës së Dritan Abazovi . [7] Megjithatë, Abazovi e largoi atë nga detyra në tetor 2022. [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Krivokapic's profile on Montenegrin Parliament's official website
  2. ^ "Peace used to be preserved by the agreement, which is now hard to reach even within the ruling majority". Center for democratic transition (në anglishte amerikane). 2021-12-14. Marrë më 2022-05-04.
  3. ^ "„Ranko Krivokapić – SDP Crna Gora"". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Montenegrin Speaker of Parliament elected OSCE PA President". www.oscepa.org. Marrë më 2022-05-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Očekivano: Pajović izabran za predsjednika Skupštine". CdM. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Draginja Vuksanović Stanković od danas na čelu SDP-a
  7. ^ "Abazović premijer, Crna Gora dobila novu Vladu - CdM". www.cdm.me (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-29.
  8. ^ "Montenegrin Parliament Dismisses Two Pro-Western Ministers". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 2022-12-20.