Raphael Dwamena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raphael Dwamena

Dwamena në 2016
Të dhënat vetjake
Datëlindja(1995-09-12)12 shtator 1995
VendlindjaNkawkaw, Gana
Data e vdekjes11 nëntor 2023(2023-11-11) (28 vjeç)
VendvdekjaKavajë, Shqipëri
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
2011–2014Red Bull Ghana
2014Red Bull Salzburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014–2016Red Bull Salzburg0(0)
2014–2016Liefering (huazim)27(6)
2016–2017Austria Lustenau20(18)
2017–2018Zürich51(21)
2018–2020Levante12(0)
2019–2020Zaragoza (huazim)9(2)
2020Vejle BK5(2)
2021–2022Blau-Weiß Linz3(0)
2022BSC Old Boys11(8)
2023Egnatia Rrogozhinë28(20)
Gjithsej166(77)
Karriera ndërkombëtare
2017–2018Gana9(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Raphael Dwamena (12 shtator 1995 - 11 nëntor 2023) ishte një futbollist profesionist ganez që luajti si sulmues .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Nkawkaw, Dwamena luajti dhe u stërvit me programin zhvillimor Red Bull Gana . Në Turneun Ndërkombëtar në Croix, Francë. Në vitin 2013, Dwamena ndihmoi skuadrën e RB Ghana U17 për të fituar medaljen e argjendtë dhe u emërua Lojtari më i mirë i turneut. [1] Para se të ktheheshin në Ganë, Dwamena dhe shoku i tij i skuadrës, David Atanga, fillimisht udhëtuan në Austri për një provë njëjavore me FC Red Bull Salzburg . [2]

Egnatia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2022, Dwamena iu bashkua skuadrës shqiptare Egnatia Rrogozhinë si lojtar i lirë. Ai nënshkroi kontratë një vit e gjysmë e cila më pas u zgjat në dy vjet. [3] [4] Më 13 korrik 2023, Dwamena shënoi dy golat e tij të parë në garat evropiane, duke shënuar dy gola për Egnatia në një barazim 4-4 me FC Ararat në një ndeshje të Ligës së Konferencës së UEFA-s . [5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dwamena u diagnostikua me një sëmundje të zemrës në vitin 2017. Në janar 2020, ndërsa luante për Levante UD, atij iu implantua një defibrillator-kardioverter (ICD) i implantueshëm përmes operacionit, i cili i mundësoi klubit të tij të monitoronte zemrën e tij gjatë ndeshjeve. [6] [7] Në tetor 2020, ICD tregoi vlera të kësaj pajisje të cilat u konsideruan shumë të larta dhe klubi i tij në atë kohë, Vejle Boldklub, e tërhoqi atë nga aktivitetet e ekipit si rezultat. [7]

Në tetor 2021, në ndeshjen e Kupës së Austrisë gjatë pjesës së parë të lojës së Blau-Weiss Linz kundër Hartberg, Dwamena u rrëzua në fushë dhe u trondit nga ICD dhe u stabilizua shpejt. [8]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 nëntor 2023, Dwamena u shëmb në fushë nga arresti kardiak i papritur në minutën e 23-të të pjesës së parë të ndeshjes së raundit të 13-të ndërmjet Egnatia dhe PartizanitKategoria Superiore dhe ndërroi jetë rrugës për në Spitalin e Kavajës, në moshën 28-vjeçare. Më pas, të gjitha aktivitetet sportive në Shqipëri u shtynë ose u pezulluan. [9] [10]

  1. ^ "Red Bull claim silver and individual awards in Croix". Ghana Football Association. 24 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 18 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "RB Ghana U17 becomes second again". Red Bull Ghana. 21 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2013. Marrë më 18 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ghana forward Raphael Dwamena scores his fourth goal of the season in Egnatia win over Bylis". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ghanaian striker Raphael Dwamena extends contract with FK Egnatia after stellar season". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Conference League qualifiers: Raphael Dwamena scores late equalizer for Egnatia at Ararat-Armenia". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Freeman Yeboah, Thomas. "Ghanaian striker Raphael Dwamena undergoes successful heart surgery". Pulse. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Nordestgaard Lage, Jacob; Ipsen, Christian (26 tetor 2020). "Angriber har spillet sin sidste kamp for Superligaens førerhold". TV 2 (në danisht). Marrë më 28 tetor 2020.
  8. ^ "Dwamena: Linz provide latest update on Ghana striker who collapsed | Goal.com". www.goal.com. Marrë më 18 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Ra pa ndjenja në fushë, ndërron jetë Raphael Dwamena (in shqip)
  10. ^ "Ghana's Dwamena dies after on-field collapse – DW – 11/11/2023". dw.com. Marrë më 11 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)