Jump to content

Raxh Kapur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raj Kapoor
राज कपूर
Raj Kapoor në filmi hindi Aah (1953)
ShqiptimiRaxh Kapur
U lind në
Shrishti Nath Kapoor

(14-12-1924)1924 dhjetor 14 invalid day
Vdiq2 qershor 1988(1988-06-02) (63 vjeç)
Vite aktiviteti1935–1988
Bashkëshorti/ja
Krishna Malhotra
(m. 1946)
FëmijëRandhir Kapoor, Ritu Nanda, Rishi Kapoor dhe Rajiv Kapoor
Prindër
  • Prithviraj Kapoor (i ati)
  • Ramsarni Mehra (e ëma)

Raj Kapoor (l. 14 dhjetor 1924 – v. 2 qershori 1998, në hindi: राज कपूर) ishte një aktor indian, regjisor filmi dhe producent, i cili punoi në Bollywood. Filmat e tij ishin të popullarizuar në nivel global, veçanërisht në Evropa lindore, Lindjen e Mesme, pjesë të Azisë dhe Afrikës.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shrishti Nath Kapoor u lind më 14 dhjetor 1924 në një familje penxhabe hindu Khatri. Ai ishte fëmija më i madh nga gjashtë fëmijë. Vëllezërit e tij, Shammi Kapoor dhe Shashi Kapoor, gjithashtu ishin aktorë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Manning, Julian (2021-06-08). "What Made Raj Kapoor Russia's Favourite Comrade?". Homegrown (në anglisht). Marrë më 2023-08-05.