Regina Honu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Regina Honu
Regina Honu.jpg
Vendlindja Accra, Gana
Emër tjetër Regina Fremah Agyare
Arsimimi Universiteti Ashesi
Profesioni ndërmarrëse sociale
Regina Honu duke mësuar vajzat të programojnë dhe krijojnë teknologji

Regina Honu është një ndërmarrëse sociale ganeze, zhvilluese e softuerit dhe themeluese e Soronko Solutions, një kompani për zhvillim softuerik në Gana.[1] Ajo hapi Akademinë Soronko, shkollën e parë programimit dhe të projektimit të përqendruar në njeriun, për fëmijët dhe të rinjtë në Afrikën Perëndimore.[2] [3]

Regina ka marrë çmime të shumëfishta për përpjekjet e saj të palodhura, duke përfshirë përmendjen në CNN si një nga 12 femrat frymëzuese që shkëmbejnë STEM. Ajo gjithashtu u emërua si një nga gjashtë gratë që bënin një ndikim në teknologjinë në Afrikë dhe një nga dhjetë sipërmarrëset femra për të parë në ekonomitë në zhvillim.[4]

Suksesi i saj ka fituar vëmendjen ndërkombëtare me karakteristika në platforma të tilla si CNN African Voices,[5]BBC,[6] Deutsche Welle,[7] Aljazeera[8], si dhe në blogun Impatient Optimist nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates.

Ajo u zbulua si ambasadori i markës Vlisco 2016.[9] Në një intervistë me CNN e Start-Up të Afrikës ajo është përshkruar si një guru e teknologjisë ganeze e cila dëshiron të zhvillojë brezin e ardhshëm të grave në teknologji.[10]

Historia e Reginës u botua gjithashtu në librin e Sheryl Sandberg, "Lean In".[11]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua në nëntor 2015 dhe është tani është Regina Honu.[12]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regina ndoqi arsimin e mesëm në Shkollën e Mesme Fëmijët e Shenjtë, Cape Coast. Ajo është një ish-nxënëse e Universitetit Ashesi dhe studente e klasës së vitit 2005.[13]

Tech Needs Girls[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regina e filloj lëvizjen Tech Needs Girls e cila synon të trajnojë dhe edukojë më shumë vajza ganeze në studimin e kurseve të lidhura me teknologjinë. Lëvizja është dalluar shumë për mësimin e vajzave se si të programojnë.[14][15] Si një grua e re që punon në teknologji, Regina Honu është përballur me të gjitha llojet e sfidave duke përfshirë stereotipin, seksizmin dhe diskriminimin. Përkundër kësaj, ajo ka gjetur mundësi në hapësirën e STEM për të realizuar ëndrrat e saj. "Po përdor teknologjinë për të lënë një trashëgimi dhe për të fuqizuar gratë dhe vajzat për të arritur potencialin e tyre të plotë", tha Regina.

Drejton Akademinë Soronko, shkolla e parë e kodimit dhe të projektimit të përqendruar në njeriun në Afrikën Perëndimore, ajo ka gjetur një mënyrë për të shkaktuar ndikim me programin Tech Needs Girls, i cili ka trajnuar mbi 3.500 vajza në Gana dhe Burkina Faso.[16]

Partneritete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si pjesë e Ditës Botërore të Autizmit 2018, Regina Honu bashkëpunoi me Ambasadorët e Autizmit të Ganës për një seancë ndërgjegjësimi të Autizmit.[17] Sesioni ndihmoi në krijimin e vetëdijes për autizmin dhe paraqiti një aplikim për ndihmë autizmi që u mundëson familjeve të fëmijëve që jetojnë me Autizëm të kenë qasje në informacione nga ekspertët se si të kujdeset për këta fëmijë. [18]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tech entrepreneur Regina Agyare". CNN. Marrë më 10 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mphahlele, Thabo. "Regina Honu, Soronko Solutions CEO". Biznes Africa. Marrë më 8 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Regina Agyare Chief Executive Officer, Soronko Solutions". SWIFT. Marrë më 20 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Soronko Solutions CEO Regina Honu thriving as Vlisco's 2016 Ambassador". Citifm Online. Marrë më 20 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Breaking down barriers for women in tech". CNN. Marrë më 19 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Meeting Obama- Ghanaian entreprenuer speaks to BBCNewsday". Sound Cloud. Marrë më 21 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Isaac, Kaledzi. "Tech Needs Girls: equipping Ghanaian girls". DW. Marrë më 23 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Fighting sexism in science and tech". The Stream. Marrë më 7 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "VLISCO GHANA UNVEILS AMBASSADOR 2016 - Vlisco Women's Month". Vlisco Women's Month (në anglisht). Marrë më 2016-03-21.
 10. ^ "Breaking down barriers for women in tech". CNN. Marrë më 10 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Regina Agyare". Marrë më 10 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Olapoju, Kolapo. "Regina Honu: I ended 2015 marrying the love of my life (30 days of Gratitude) - YNaija". YNaija (në anglisht). Marrë më 2016-03-21.
 13. ^ "CNN features Ashesi alumna, Regina Agyare '05 on 'African Start-Up'". iSpacegh. Marrë më 10 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "iSpace Spotlight – Regina Agyare". Marrë më 10 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "iSpace Spotlight – Regina Agyare | The iSpace Foundation". ispacegh.com. Marrë më 2015-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Bridging the Gender Digital Divide in Africa". Master Card Foundation. Marrë më 27 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 shtator 2018. Marrë më 31 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 shtator 2018. Marrë më 31 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)