Jump to content

Roboti ushtarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Droni i armatosur, Predator.

Robotët ushtarakë janë robotë autonomë ose robotë të lëvizshëm të telekomanduar të krijuar për aplikime ushtarake, nga transporti tek kërkimi dhe shpëtimi dhe sulmi.

Disa sisteme të tilla janë aktualisht në përdorim, dhe shumë janë në zhvillim e sipër.

Robotët ushtarakë të përkufizuar gjerësisht datojnë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta e Ftohtë në formën e minave gjermane të gjurmuara Goliath dhe teletankëve sovjetikë. Prezantimi i dronit MQ-1 Predator ishte kur "oficerët e CIA-s filluan të shihnin kthimet e para praktike në fantazinë e tyre dhjetëvjeçare të përdorimit të robotëve ajror për të mbledhur inteligjencë".[1]

Përdorimi i robotëve në luftë, edhe pse tradicionalisht një temë për fantashkencë, po hulumtohet si një mjet i mundshëm në të ardhmen për të luftuar luftërat. Tashmë disa robotë ushtarakë janë zhvilluar nga ushtri të ndryshme. Disa besojnë se e ardhmja e luftës moderne do të luftohet nga sistemet e automatizuara të armëve. Ushtria amerikane po investon shumë në RQ-1 Predator, i cili mund të armatoset me raketa ajër-tokë dhe të operohet nga distanca nga një qendër komandimi në role zbulimi. DARPA ka organizuar konkurse në 2004 dhe 2005 për të përfshirë kompani private dhe universitete për të zhvilluar mjete tokësore pa pilot për të lundruar nëpër terrene të vështira në shkretëtirën Mojave për një çmim përfundimtar prej 2 milion.[2]

Artileria ka parë kërkime premtuese me një sistem armësh eksperimentale të quajtur "Dragon Fire II", i cili automatizon ngarkimin dhe llogaritjet balistike të kërkuara për zjarrin e parashikuar të saktë, duke siguruar një kohë përgjigjeje prej 12 sekondash ndaj kërkesave për mbështetje të zjarrit. Megjithatë, armët ushtarake nuk lejohen të jenë plotësisht autonome; ato kërkojnë kontribut njerëzor në pika të caktuara ndërhyrjeje për të siguruar që objektivat nuk janë brenda zonave të kufizuara të zjarrit siç përcaktohet nga Konventat e Gjenevës për ligjet e luftës.

Ka pasur disa zhvillime drejt zhvillimit të avionëve luftarakë autonome dhe bombarduesve.[3] Përdorimi i luftëtarëve autonome dhe bombarduesve për të shkatërruar objektivat e armikut është veçanërisht premtues për shkak të mungesës së trajnimit të kërkuar për pilotët robotikë, aeroplanët autonome janë në gjendje të kryejnë manovra të cilat nuk mund të bëheshin ndryshe me pilotët njerëzorë (për shkak të sasisë së lartë të forcës G ), dizenjot e avionit nuk kërkojnë një sistem mbështetjeje për jetën dhe humbja e një avioni nuk do të thotë humbje e një piloti. Megjithatë, pengesa më e madhe e robotikës është paaftësia e tyre për t'iu përshtatur kushteve jo standarde. Përparimet në inteligjencën artificiale në të ardhmen e afërt mund të ndihmojnë për të korrigjuar këtë.

Në vitin 2020, një dron Kargu 2 gjuajti dhe sulmoi një objektiv njerëzor në Libi, sipas një raporti nga Paneli i Ekspertëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Libinë, botuar në mars 2021. Kjo mund të ketë qenë hera e parë që një robot vrasës autonom i armatosur me vdekjeprurëse armatimi sulmoi qeniet njerëzore.[4][5]

  1. ^ Steve Coll, Ghost Wars (Penguin, 2005 edn), pp.529 and 658 note 6.
  2. ^ "Welcome to Grandchallenge". www.grandchallenge.org. Arkivuar nga origjinali më 2007-10-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Talbot, David. "The Ascent of the Robotic Attack Jet". MIT Technology Review. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hambling, David. "Drones may have attacked humans fully autonomously for the first time". New Scientist (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-30.
  5. ^ "Killer drone 'hunted down a human target' without being told to". New York Post (në anglishte amerikane). 2021-05-29. Marrë më 2021-05-30.