Rock Hudson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rock Hudson

Rock Hudson, (Roy Harold Scherer jr. poashtu edhe Roy Fitzgerald), lindur më 17 nëntor të vitit 1925Winnetika, IllinoisSHBA dhe vdiq më 2 tetor të vitit 1985 në moshën 59 vjeçare në Beverly Hills, California, SHBA, ishte aktor amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai shërbeu gjatë luftës së dytë botërore si mekanik aeroplanësh për United States Navy. Pamja e tij tërheqëse, korrigjimi i dhëmbëve si dhe ndryshimi i emrit ia bënë të mundur një rol të vogël në filmin “Fighter Squadron” në vitin 1948.

Ai ishte para së gjithash në vitet 1950 dhe 1960 yll i shumë komedive dhe filmave vestern. Rolet e tij ishin në të shumtën e rasteve ato të dashnorit, aventurierit dhe të bashkëshortit. Një ndër filmat e tij më të njohur ishte “Giants” (Gjigantët) me Elizabeth Taylor dhe James Dean. Në vitin 1956 ai u nominua për Academy Award për rolin e tij në “Giants” dhe 2 vite më vonë e fitoi titullin “ylli i vitit” nga “Look Magazine”. Një ndër paraqitjet e tij të fundit ne TV ishte një rol i tij i vogël në serinë “Dinastia” në vitin 1984. Hudson ka yllin e tij në Hollywood Walk of Fame në Hollywood Boulevard.

Rock Hudson ishte një ndër prominentët e parë që vdiq nga pasojat e AIDS-it. Një kohe të shkurtër para se të bëhej e njohur se ai ishte i sëmur nga SIDA, ai u deklarua si homoseksual.

Rock Hudson ka qenë i martuar prej 1955 deri më 1958 me Phyllis Gates, e cila (sipas thënies së saj) nuk kishte dijeni për homoseksualitetin e tij.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]