Jump to content

Roja Bregdetare Norvegjeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Roja Bregdetare Norvegjeze është një forcë ushtarake detare e cila është pjesë e Marinës Mbretërore Norvegjeze. Përgjegjësia e rojes bregdetare është për inspektimin e peshkimit, zbatimin e doganave, kontrollin kufitar, zbatimin e ligjit, inspektimin e anijeve, mbrojtjen e mjedisit dhe kërkimin dhe shpëtimin. Ajo operon në të gjithë Norvegjinë 2,385,178-kilometra- katror; zona ekskluzive ekonomike (ZEE), ujërat e brendshme dhe ujërat territoriale. Selia e saj është në bazën detare Sortland. Në vitin 2013, Roja Bregdetare kishte 370 punonjës, përfshirë rekrutët, dhe një buxhet prej 1.0 miliardë korona norvegjeze.

Forca është e ndarë në tre ndarje kryesore. Roja Bregdetare e Jashtme mbulon ZEE-në dhe përbëhet nga dy anije patrullimi në det të hapur të klasës Jan Mayen (me një të tretën që do të dorëzohet në 2024), tre anije patrullimi në det të hapur të klasit <i id="mwHg">Barentshav</i> si dhe <i id="mwIA">Ålesund</i>, <i id="mwIg">Svalbard</i> dhe <i id="mwJA">Harstad</i>. Roja Bregdetare e Brendshme përbëhet nga pesë anije patrullimi të klasit <i id="mwJw">Nornen</i>. Roja Bregdetare ka mbështetje ajrore të avionit patrullues P-3 Orion të operuar nga Forcat Ajrore Mbretërore Norvegjeze.

Roja Bregdetare e ka bazën e saj në Shërbimin e Mbikëqyrjes së Peshkimit, i cili u krijua në 1908. Ishte një operacion i përbashkët ushtarak dhe civil; ajo jepte me qira anije peshkimi gjatë sezonit për të plotësuar anijet më të mëdha të marinës. Kjo u shndërrua në Mbikëqyrjen Ushtarake të Peshkimit në 1961. Roja Bregdetare u krijua më 1 Prill 1977, në të njëjtin vit kur Norvegjia përcaktoi ZEE-në e saj. Ristrukturimi çoi në dorëzimin e helikopterëve të klasit Nordkapp dhe Lynx. Roja Bregdetare e Brendshme u krijua në 1996. Roja Bregdetare ka marrë pjesë në Luftën e Gjirit që mori pjesë në vitet 1990-1991 dhe në shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në vitin 2014.

Anijet e Rojës Bregdetare mbajnë prefiksin KV, për "Kystvakt", në anglisht, këto anije identifikohen me prefiksin NoCGV, për "Anija e Rojës Bregdetare Norvegjeze". [1]

  1. ^ Nugent, Bob. "Royal Norwegian Navy and Maritime Forces Overview" (PDF). AMI International. Marrë më 3 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)