Rrëqebulli kanadez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrëqebulli kanadez
Canada lynx by Michael Zahra.jpg
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Gjinia: Lynx
Speciet: L. canadensis
Emri binomial
Lynx canadensis
Kerr, 1792
Canada Lynx area.png
Përhapja
Sinonimet[1]
  • Lynx borealis
  • Felis canadensis

Rrëqebulli kanadez (latinisht: Lynx canadensis) është një lloj i gjinisë së rrëqebullit, që i takon familjes Felidae. Gjendet në Kanada, Alaskë, si dhe në disa pjesë veriore të Shteteve të Bashkuara.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Polarluchs (Lynx canadensis)". Naturwissenschaften. zeno.org. Marrë më May 6, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)