Jump to content

Rudolf Heß

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rudolf Heß

Walter Richard Rudolf Heß zakonisht përkthehet si Hess (Aleksandria (Egjipt), 26 prill 1894 - Berlin, 17 gusht 1987) ishte një politikan gjerman. Në karrierën e tij ka qenë një njeri me ndikim në Partinë Naziste.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka lindur në Egjipt, në Aleksandria, në një familje të pasur bavareze e cila kishte në Afrikë aktivitete tregtare dhe biznese. Babai i tij, një praktikues Luteranë, ishte një eksportues i pasur i verës, ndërsa nëna e tij ishte një pasardhëse e familjes së famshme greke Georgiadis e Aleksandrisë. Ai u kthye në Gjermani me familjen e tij në 1908 në moshën 14 vjeç. I regjistruar në shkollë shprehur interes për astronomin, por babai i tij e bindi atë për të ndjekur studimet ekonomike në Zvicër. Ai mori pjesë si vullnetar në Luftën e Parë Botërore, konflikti më agresiv dhe më i fortë ku morën pjesë edhe trupa austriak, si Adolf Hitlerit. Më 20 dhjetor 1927 u martua me Ilse Hess Pröhl (22 qershor 1900-7 shtator 1995) nga Hanoveri. Së bashku ata patën një djalë, Wolf Rüdiger Hess (18 nëntor 1937-24 tetor 2001).

Deputet i Partisë Nacional-Socialiste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bëhet mik i Hermann Goering, Hess mori pjesë në puçin e Mynihut1923. Revoltë e cila dështj dhe ai u arrestua së bashku me Hitlerin. Në burg, Hess ndihmoj Hitlerin të shkruaj Mein Kampf (Lufta Ime). Nga ky moment ai u bë një prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të Hitlerit, aq sa duhet konsideruar si pasues në parti. Në të vërtetë, në 1933, Hitleri e emëroj zëvendësin i tij, Reichsleiter, duke i dhënë atij kompetenca të gjera, si brenda partisë ashtu edhe në qeverin e porsa lindur. Gjashtë vjet më vonë, Rudolf Hess u emërua zyrtarisht numri tre i partisë, pas Hitlerit dhe Hermann Goering.

Ikja për në Skoci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte por agresionit gjerman në Poloni gjë që shkaktoj shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore, por Hess fluturoi më 10 maj 1941Skoci, vetëm për të arritur në kështjellën e Dukës së Hamiltonit (i cili ishte simpatizues i nacionalsocializmit) në Lanarkshire. Këtu ai u hodhë me parashutë. Arsyet për këtë udhëtim nuk janë sqaruar, por hipoteza më e mirë e sheh Hess të propozojë, nëpërmjet planit një paqe të veçantë me Anglin. Hitleri, duke folur në radio në atë kohë, e quajti atë një të çmendur, Hess kshte kërkuar pikërisht ajo që do të thotnte Hitleri, në rast të dështimit të misionit, në letrën e tij të fundit. Megjithatë, Hess ishte dorëzuar më pas te ushtria britanike, e cila kishte dhënë edhe një urdhër arrestimi për të.

Proçesi i Nurimbergut dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Nuremberg në 1946, Hess u lirua nga dënimi për krime kundër njerëzimit, por u dënua me burgim të përjetshëm për komplot kundër Traktatit të Versajës dhe krime kundër paqes. Ai u burgos më pas në Spandau në perëndim të Berlinit. Shumë më vonë, kërkesat për lirminin e Hess pasi ishte i burgosuri i vetëm i burgut (pas lëshimit të dënarve të tjerë nazist) nuk u mroën parasysh pavarësisht nga kjo pozitë e inferioritetit me marrëdhëniet e tijë të vështirë me Hitlerin dhe nazizizmin në vitet tridhjetë e më vonë, Hess u bë një pikë referimi për qarqet neo-nazist gjermane, të përbërë pothuajse ekskluzivisht nga të rinjë. Gjatë çdo vjetori të vdekjes së tij, mbahet një marshim përkujtimor i ndaluar disa herë në Gjermani, i cili në vitin 2004 ka tërhequr një rekord më shumë se 9000 njerëz. Ai vdiq në 93 vjeç, në rrethanat që nuk u sqaruan plotësisht (ai u gjet në një stol në oborrin e burgut me një kabllo elektrike lidhur rreth fytit), disa pikpyetje mbi versionin zyrtar të aleatëve (vetëvrasjen) u bënë nga mediat. Thuhet se Hess mbeti viktim e një vrasje makabre nga ana forcave speciale aleate të cilët e mbajtën të burgosur në moshën 93 vjeç një rekord ky për drejtësinë botërore.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Eugene K. Bird, Rudolf Hess. Storia di quarantacinque anni di prigionia, Padova, Edizioni di Ar, 1986.
  • Lynn Picknett, Clive Prince e Stephen Prior, Il caso Rudolf Hess (nuova edizione aggiornata), Milano, Sperling Paperback, 2005

Galleria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]