Jump to content

Sadie Sink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sadie Elizabeth Sink
Sink në korrik 2018
U lind në (2002-04-16) 16 prill 2002 (22 vjeç)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2011–tani

Sadie Elizabeth Sink (lindi më 16 prill 2002) është një aktore amerikane. Ajo filloi të aktrojë në moshën shtatë vjeçare në produksionet teatrore lokale dhe luajti rolin kryesor në Annie (2012–14) dhe Mbretëresha e re Elizabeth IIThe Audience (2015) në Broadway. Ajo bëri debutimin e saj televiziv në një episod të vitit 2013 të The Americans dhe debutimin e saj në film në filmin sportiv Chuck (2016).

Sink pati përparimin e saj duke portretizuar Max Mayfield në serinë fantastiko-shkencor të Netflix Stranger Things (2017–tani) dhe mori vlerësime kritike për performancën e saj në sezonin e katërt. Në vitin 2021, ajo u shfaq në trilogjinë e filmit horror Fear Street dhe luajti rolin kryesor në filmin e shkurtër të Taylor Swift All Too Well. Sink që atëherë ka luajtur në dramën psikologjike të Darren Aronofsky, The Whale (2022), për të cilën ajo u nominua për Critics' Choice Movie Award për Interpretuesen më të Mirë të Re.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadie Elizabeth Sink[1] lindi në Brenham, Texas më 16 prill 2002,[2][3] vajza e një nëne mësuese matematike dhe një baba trajner futbolli. Ajo ka tre vëllezër më të mëdhenj dhe një motër më të vogël.[4] Ndërsa familja e saj ishte e orientuar drejt sportit, ajo ishte e interesuar në artet performuese.[3][5] Ajo filloi të aktrojë në teatrin e komunitetit me një produksion të The Best Christmas Pageant Ever në Brenham në moshën shtatë vjeçare.[3] Më pas ajo kaloi me sukses në audicion për rolin kryesor në një prodhim vendor të The Secret Garden. Pas kësaj përvoje, ajo vendosi të ndiqte më tej një karrierë aktrimi.[3] Kur ajo ishte adoleshente, familja e saj e mbështeti karrierën e saj të aktrimit duke u zhvendosur në New Jersey për shkak të afërsisë me New York City.[6][7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sink në San Diego Comic-Con 2017

Sink interpretoi në shfaqje në Theater Under the Stars në Houston gjatë sezonit 2011–2012, duke përfshirë prodhimet muzikore të White Christmas (2011) dhe rolin e titullit në Annie (2012).[8][9] Ajo bëri debutimin e saj në Broadway në ringjalljen e Annie 2012–14, duke luajtur si Annie dhe Duffy.[8][10] Gjatë konkursit në Broadway, ajo bëri debutimin e saj televiziv në 2013 në një episod të serialit fitues të Emmy Award The Americans.[11][12] Ajo gjithashtu luajti një rol të ftuar në një episod të serialit procedural policor Blue Bloods (2014).[13]

Në vitin 2015, Sink luajti Suzanne Ballard në serialin thriller aksion të NBC American Odyssey,[14] dhe portretizoi një Mbretëreshë të re Elizabeth II së bashku me Helen Mirren në prodhimin e Broadway të The Audience.[4][15] Ajo ndoqi shkollën duke u shfaqur në role të vogla në televizion dhe film,[3] si Kimberly në filmin dramatik sportiv të 2016 Chuck, një personazh i ftuar në një episod të sitcom Unbreakable Kimmy Schmidt dhe e reja Lori Walls në filmin dramatik biografik The Glass Castle (2017).[12][16] Sink kaloi në audicion për Max Mayfield për sezonin e dytë të serialit dramë horror fantastiko-shkencor të Netflix, Stranger Things, dhe u luajt si një serial i rregullt në tetor 2016.[3][17][18] Max doli të ishte roli i madh i Sink, duke u bërë një personazh i preferuar i fansave dhe një pjesë integrale e serialit.[19][20][21]

Në vitin 2018, ajo bashkëpunoi me Rooney Mara, Sia, Joaquin Phoenix, dhe Kat von D për të rrëfyer filmin dokumentar australian Dominion për të drejtat e kafshëve.[22] Ajo gjithashtu eci në Paris Fashion Week, duke bërë debutimin e saj si modele në moshën 15-vjeçare.[23] The Hollywood Reporter e renditi Sink si një nga 30 yjet më të mirë nën moshën 18 vjeç,[24] dhe Variety e renditi atë në Young Hollywood Up Next Report.[25] Sink, së bashku me kastin e saj të Stranger Things, u nominua për çmimin SAG për performancë të jashtëzakonshme nga një ansambël në një seri drame.[26] Një vit më pas, Sink luajti një rol dytësor në filmin horror të Netflix Eli.[27]

Në vitin 2021, ajo luajti rolin kryesor të Ziggy Berman në trilogjinë e mirënjohur The Fear Street, duke u shfaqur në pjesën e dytë dhe të tretë, Fear Street Part Two: 1978 dhe Fear Street Part Three: 1666.[28][29] Performanca e saj në të parën mori vlerësime kritike,[30] me Lovia Gyarkye e The Hollywood Reporter që shkruante se ajo e bën rolin të sajin,[31] dhe Ian FreerSink i Empire duke e quajtur atë "të shquar".[32] Ajo më pas luajti rolin kryesor në filmin e shkurtër të Taylor Swift All Too Well: The Short Film (2021) përballë Dylan O'Brien,[33][34] duke marrë vlerësime kritike për performancën e saj.[35][36][37][38] Në vitin 2022, ajo luajti rolin kryesor të Tess DeNunzio në dramën Dear Zoe (2022).[39]

Performanca e Sink në sezonin e katërtStranger Things, veçanërisht episodi "Dear Billy", mori gjithashtu vlerësim.[40][41] Saloni Gajjar i The A.V. Club tha se ajo "zhytet në rolin e saj dhe përfundon duke dhënë performancën më të mirë të bandës, veçanërisht në episodin e jashtëzakonshëm të katërt",[42] ndërsa Valerie Ettenofear e /Film vlerësoi "performancën e saj traumatizuese të mirë"[43] dhe Daniel D'Addario nga Variety deklaroi se ajo "u dallua si një interpretuese e re e madhe gjatë gjithë sezonit".[44] Për performancën e saj, Sink fitoi Çmimin Hollywood Critics Association për Aktoren më të Mirë Dytësore në një Seri, Dramë,[45] dhe mori një nominim për Saturn Award për Performancë nga një Aktor më i Ri.[46] Ajo luajti Ellie, vajzën problematike të një homoseksuali mbipeshë, në filmin dramë të Darren Aronofsky The Whale (2022).[47] Hannah Strong e Little White Lies vlerësoi "rolin e ndërlikuar" të Sink, në të cilin ajo "kap zemërimin dhe trishtimin që vjen nga braktisja e prindërve".[48]

Sink do të shfaqet më pas në filmin thriller Berlin Nobody, një përshtatje e romanit të vitit 2015 të Nicholas Hogg Tokyo.[49]

Në korrik 2023, Sink u shpall si ambasadore globale për Armani Beauty.[50]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2016 Chuck Kimberly
2017 The Glass Castle Young Lori Walls
2019 Eli Haley
2021 Fear Street Part Two: 1978 Ziggy Berman
Fear Street Part Three: 1666 Constance / Ziggy Berman
All Too Well: The Short Film Her Short film
2022 The Whale Ellie Sarsfield
Dear Zoe Tess DeNunzio
TBA Berlin Nobody Nuk është publikuar akoma Mazzy Post-production[51]
TBA O'Dessa[52] Post-production

Stampa:Pending films key

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2013 The Americans Lana Epizodi: "Mutually Assured Destruction" [11]
2014 Blue Bloods Daisy Carpenter Epizodi: "Insult to Injury" [13]
2015 American Odyssey Suzanne Ballard Roli kryesor (11 epizoda) [14]
2016 Unbreakable Kimmy Schmidt Tween Girl Epizodi: "Kimmy Sees a Sunset!" [16]
2017–present Stranger Things Maxine "Max" Mayfield Roli kryesor (sezoni 2–tani) [12]

Stage[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Venue Shënimet Ref.
2011 White Christmas Susan Waverly Theater Under the Stars Regional [8]
2012 Annie Annie [9]
Annie, Duffy (alternating) Palace Theatre Broadway [15]
2012–14 Annie, Tessie, Duffy, et al. (standby)
2015 The Audience Mbretëresha e re Elizabeth II Gerald Schoenfeld Theatre

Videoklipe

List of Sadie Sink music video credits
Viti Titulli Artisti/ja Shënimet Ref.
2023 "Year of the Dog" Rose Paradise Credited as 'Edwin' the coyote

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

List of Sadie Sink awards and nominations
Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati Ref.
2018 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Stranger Things Kandidat/e [26]
MTV Movie & TV Awards Best On-Screen Team
(with Gaten Matarazzo, Finn Wolfhard, Caleb McLaughlin and Noah Schnapp)
Kandidat/e [53]
2020 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Kandidat/e [54]
2022 MTV Movie & TV Awards Most Frightened Performance Fear Street: Part Two 1978 Kandidat/e [55]
Gold Derby Television Awards Best Drama Supporting Actress Stranger Things Kandidat/e [56]
Hollywood Critics Association TV Awards Best Supporting Actress in a Streaming Series, Drama Fitues/e [45]
Saturn Awards Best Performance by a Younger Actor (Streaming) Stampa:Nominated [46]
Woods Hole Film Festival Best Performance in a Feature Film (Youth) Dear Zoe Fitues/e [57]
SCAD SCAD Savannah Film Festival Rising Star Award The Whale Fitues/e [58]
Washington D. C. Area Film Critics Association Best Youth Performance Stampa:Nominated [59]
2023 Alliance of Women Film Journalists Best Woman's Breakthrough Performance Stampa:Nominated [60]
Critics Choice Awards Best Young Actor/Actress Stampa:Nominated [61]
Nickelodeon Kids'Choice Awards Favorite Female TV Star Stranger Things Stampa:Nominated [62]
MTV Movie & TV Awards Best Performance in a Show Stampa:Nominated [63]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sink, Sadie (2 korrik 2021). Sadie Sink Recalls Her First Kiss On Stranger Things! (në anglisht). Heatworld. Koha në të cilën tregohet në video: 1:29. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2021. Marrë më 16 nëntor 2021 – nëpërmjet YouTube.
 2. ^ "All the Facts on "Stranger Things" Star Sadie Sink". Seventeen (në anglisht). 2 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2022. Marrë më 30 korrik 2022.
 3. ^ a b c d e f "Sadie Sink is all grown up—and ready to enter the Upside Down". Vogue (në anglisht). 23 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 4. ^ a b "Sadie Sink is GLAMOUR's June cover star: 'Playing Max, who is such an outspoken and bold character, has really helped build my own confidence up'". Glamour (në anglisht). 1 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2022. Marrë më 30 korrik 2022.
 5. ^ "Sadie Sink is FASHION's September Cover Star". Fashion (në anglisht). 28 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 6. ^ "Sadie Sink: The New Kid on the 'Stranger Things' Block". WWD (në anglisht). 17 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2022. Marrë më 9 dhjetor 2022.
 7. ^ "Check Out Summit's Own Sadie Sink On New Season Of 'Stranger Things'". Patch (në anglisht). 27 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2022. Marrë më 9 dhjetor 2022.
 8. ^ a b c "BWW Interviews: Homegrown Houston Talent Sadie Sink Talks ANNIE". BroadwayWorld (në anglisht). 14 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 9. ^ a b Hetrick, Adam (16 shkurt 2012). "TUTS' Annie Will Feature George Dvorsky, Michele Ragusa, Glory Crampton and Sadie Sink". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2022. Marrë më 31 dhjetor 2021.
 10. ^ "Inside 'Stranger Things' Stars' Musical Pursuits, From Finn Wolfhard's Bands to Sadie Sink's Broadway Past". Variety (në anglisht). 28 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 11. ^ a b "Sadie Sink Recalls How She Almost Lost The Role Of Max On 'Stranger Things'". The Huffington Post (në anglisht). 29 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 12. ^ a b c Fitz-Gerald, Sean (29 tetor 2017). "Max on 'Stranger Things 2' Is This 15-Year-Old, Breakout Star". Thrillist (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 29 tetor 2017.
 13. ^ a b "Strangely Familiar? These Young Stars Got Their Start On Blue Bloods" (në anglisht). Paramount+. 1 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 14. ^ a b "Here's Where You've Seen Sadie Sink Before: From 'Stranger Things' To 'All Too Well'" (në anglisht). Capital. 12 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 15. ^ a b Champion, Lindsay (22 prill 2015). "The Audience Stars Elizabeth Teeter & Sadie Sink on Being Queens For the Day & Holding Court with Helen Mirren". Broadway.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2016. Marrë më 14 tetor 2016.
 16. ^ a b Shaw, Gabbi (18 janar 2019). "40 celebrities that have appeared on 'Unbreakable Kimmy Schmidt'". Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2023. Marrë më 9 nëntor 2021.
 17. ^ "Q&A: Conversation with Sadie Sink of 'Stranger Things'". Brenham Banner-Press (në anglisht). 12 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2022. Marrë më 4 gusht 2022.
 18. ^ Petski, Denise (14 tetor 2016). "'Stranger Things' Netflix Series Adds Two New Regulars, Promotes Two For Season 2". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2016. Marrë më 30 maj 2022.
 19. ^ "Sadie Sink on the Heart of 'Stranger Things 4' and How Volume 2 Sees Max "Braver Than She's Ever Been"". The Hollywood Reporter (në anglisht). 27 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 20. ^ "Sadie Sink on Her Stranger Things Season From Hell". Vulture (në anglisht). 4 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 21. ^ "Sadie Sink Reflects On Auditioning And Nearly Missing The Chance To Portray Max Mayfield In 'Stranger Things'". Deadline Hollywood (në anglisht). 30 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2022. Marrë më 11 gusht 2022.
 22. ^ Court, Emily (22 mars 2018). "BREAKING: New Vegan Documentary 'Dominion' To Feature Joaquin Phoenix And Rooney Mara". Plant Based News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2018. Marrë më 24 prill 2018.
 23. ^ Fisher, Lauren (2 mars 2018). "Stranger Things's Sadie Sink Just Walked The Runway At Paris Fashion Week". Harpers Bazaar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2022. Marrë më 11 nëntor 2021.
 24. ^ "Hollywood's Top 30 Stars Under Age 18". The Hollywood Reporter (në anglisht). 8 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 25. ^ "Young Hollywood Impact Report 2018". Variety (në anglisht). 28 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 26. ^ a b Gonzalez, Sandra (17 janar 2018). "The full list of the 2018 SAG Awards nominees". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 3 korrik 2022.
 27. ^ "'Stranger Things' Actress Sadie Sink, Kelly Reilly Join Horror Film 'Eli' (Exclusive)". Hollywood Reporter (në anglisht). 4 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 11 shtator 2020.
 28. ^ N'Duka, Amanda (1 prill 2019). "'Stranger Things' Star Sadie Sink Joins Fox's 'Fear Street' Trilogy". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2021. Marrë më 28 dhjetor 2020.
 29. ^ "After Rumors About More Fear Street Movies Arrive, Fans Have Been Making Their Voices Known Online". CinemaBlend (në anglisht). 19 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 30. ^ "Fear Street Part Two: 1978" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2021. Marrë më 26 korrik 2022.
 31. ^ Gyarkye, Lovia (7 korrik 2021). "Netflix's 'Fear Street Part 2: 1978': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2022. Marrë më 6 korrik 2022.
 32. ^ Freer, Ian (7 korrik 2021). "Fear Street Part Two: 1978". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2021. Marrë më 18 korrik 2021.
 33. ^ Taylor Swift - All Too Well: The Short Film (në anglisht). TaylorSwiftVEVO. 12 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2021. Marrë më 16 nëntor 2021 – nëpërmjet YouTube.
 34. ^ Daly, Rhian (13 nëntor 2021). "Taylor Swift's 'All Too Well' short film highlights the emotional power of her storytelling". NME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2021. Marrë më 13 nëntor 2021.
 35. ^ Mantilla, Ryan Louis (2 shtator 2022). "Taylor Swift to Attend Special 'All Too Well: The Short Film' Screening at TIFF 2022". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2022. Marrë më 3 shtator 2022.
 36. ^ Daly, Rhian (13 nëntor 2021). "Taylor Swift's 'All Too Well' short film highlights the emotional power of her storytelling". NME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2021. Marrë më 13 nëntor 2021.
 37. ^ Quinn, Karl (16 nëntor 2021). "Taylor Swift's All Too Well short film: On controlling the narrative and having the last word". Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2021. Marrë më 19 nëntor 2021.
 38. ^ Coates, Laura (23 shtator 2022). "On The Rise of Taylor Swift, Filmmaker". RogerEbert.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2022. Marrë më 23 shtator 2022. Nearly a year after the short film's debut—garnering near-universal acclaim
 39. ^ "'Stranger Things' Star Sadie Sink Nabs Lead in Coming-of-Age Drama 'Dear Zoe' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). 7 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2020. Marrë më 11 shtator 2020.
 40. ^ "Stranger Things: Season 4" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 41. ^ "Stranger Things: Season 4, Episode 4" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2022. Marrë më 3 gusht 2022.
 42. ^ "Stranger Things season 4 is exhilarating but bogged down by its runtime". The A.V. Club (në anglisht). 23 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 43. ^ "Stranger Things season 4 is a return to form for the horror hit". Entertainment Weekly (në anglisht). 23 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 44. ^ "'Stranger Things 4' Comes Full Circle in Overstuffed, Often-Marvelous New Episodes: TV Review (Spoilers)". Variety (në anglisht). 1 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2022. Marrë më 9 gusht 2022.
 45. ^ a b "HCA TV Awards: 'Severance,' 'Ted Lasso,' 'Dopesick' Win Top Streaming Awards on Night 2". The Hollywood Reporter (në anglisht). Eldridge Industries. 14 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2022. Marrë më 15 gusht 2022.
 46. ^ a b "Saturn Awards Nominations: 'The Batman', 'Nightmare Alley', 'Spider-Man', 'Better Call Saul' Top List". Deadline Hollywood (në anglisht). 12 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2022. Marrë më 12 gusht 2022.
 47. ^ "Inside Brendan Fraser's The Whale Transformation: "I Wanted to Disappear"". Vanity Fair (në anglisht). 31 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2022. Marrë më 5 shtator 2022.
 48. ^ "The Whale – first-look review". Little White Lies (në anglisht). 4 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2022. Marrë më 17 shtator 2022.
 49. ^ "Sadie Sink Joins 'Berlin Nobody' Opposite Eric Bana and Jonas Dassler". Collider (në anglisht). 6 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2022. Marrë më 7 shtator 2022.
 50. ^ "Sadie Sink on the freedom of the 'big chop' and how her relationship with make-up has evolved". Harper's BAZAAR (në anglishte britanike). 2023-07-20. Marrë më 2023-07-27.
 51. ^ "AP Breakthrough Entertainer: Sadie Sink smiles through drama" (në anglisht). ABC News. 16 dhjetor 2022. Marrë më 23 janar 2022.
 52. ^ "Searchligjt Pictures Film and Television Preview August 2023" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 gusht 2023. Marrë më 25 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Nordyke, Kimberly (3 maj 2018). "MTV Movie & TV Awards: 'Black Panther,' 'Stranger Things' Top Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2018. Marrë më 3 maj 2018.
 54. ^ "SAG Award Nominations: The Complete List". Variety (në anglisht). 11 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2020. Marrë më 3 korrik 2022.
 55. ^ Hipes, Patrick (11 maj 2022). "MTV Movie & TV Awards Unveil Scripted And Unscripted Nominations: 'Spider-Man: No Way Home', 'Euphoria' Lead Way For Now-Combined Event". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2022. Marrë më 13 maj 2022.
 56. ^ "2022 Gold Derby TV Awards winners ceremony: 'Only Murders, 'Pachinko,' 'The White Lotus' …". Gold Derby (në anglisht). 11 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 14 gusht 2022.
 57. ^ "2022 Festival Audience and Director's Choice Awards" (në anglisht). Woods Hole Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2022. Marrë më 14 gusht 2022.
 58. ^ "2022 Savannah Film Festival Awards". Variety (në anglisht). 3 tetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2022. Marrë më 30 tetor 2022.
 59. ^ Anderson, Erik (10 dhjetor 2022). "Washington DC Film Critics nominations: 'Everything Everywhere All At Once,' 'The Fabelmans' lead" (në anglisht). Awards Watch. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2022. Marrë më 21 janar 2023.
 60. ^ "2022 EDA Awards Nominees" (në anglisht). Alliance of Women Film Journalists. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2022. Marrë më 21 janar 2023.
 61. ^ Davis, Clayton (14 dhjetor 2022). "Critics Choice Nominations: 'Everything Everywhere All at Once' Leads With 14, Followed by 'The Fabelmans' and 'Babylon'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2022. Marrë më 21 janar 2023.
 62. ^ Nordyke, Kimberly (4 mars 2023). "'Wednesday,' 'Sonic the Hedgehog 2,' Taylor Swift, Harry Styles Among Winners at 2023 Kids' Choice Awards". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 11 mars 2023.
 63. ^ Petski, Denise (5 prill 2023). "MTV Movie & TV Awards: 'Top Gun: Maverick', 'Stranger Things', 'The Last Of Us' Lead 2023 Nominations — Full List". Deadline Hollywood (në anglisht).