Saint-Pée-sur-Nivelle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Pe mbi Nivelë
Senpere
Atalburu
Stema Shën Pe mbi Nivelë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuBayonne
KantoniUstaritz-Vallées de Nive et Nivelle
NdërkomunalitetCA Pays Basque
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Dominique Idiart[1]
Sipërfaqja
1
65 km2 (25 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.102
 • Dendësia110/km2 (280/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64495 /64310
Lartësia10–227 m (33–745 ft)
(avg. 20 m or 66 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Pée-sur-Nivelle ( shqiptimi frëngjisht: [sɛ̃ pe syʁ nivɛl], fjalë për fjalë Saint-Pée ​​në Nivelle ; Baskisht: Senpere ; Shqip: Shën Peja mbi Nivelë) është një fshat dhe një komunëdepartamentin Pyrenees-AtlantiquesFrancën jugperëndimore. [2] Është pjesë e provincës tradicionale baske të Laburdit . [3]

Fshati është i shpërndarë në disa lagje, me bërthamën kryesore të vendosur në një udhëkryq. Siç tregon emri i tij në frëngjisht, fshati ndodhet në lumin Nivelle .

Fshati është i njohur për festivalin " Herri Urrats " në mbështetje të shkollave në gjuhën baske ( ikastolak ) që mbahen në maj çdo vit në liqenin e Senpere që nga fillimi i viteve 1980. Dhjetëra mijëra njerëz dalin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.422—    
19752.567+6.0%
19823.056+19.0%
19903.463+13.3%
19994.331+25.1%
20075.251+21.2%
20125.954+13.4%
20176.849+15.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AES