Jump to content

Sakrifica (1986 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sakrifica
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Sakrifica
Origjinali Offret
Vendi i prodhimit Suedia, Franca, Britania e Madhe
Viti i prodhimit 1986
Gjuha origjinale Suedisht
Ekipi realizues
Regjia Andrej Tarkovski
Prodhuesi i filmit: {{{Producenti}}}
Aktorë kryesorë
{{{Aktori1}}}


Sakrifica u realizua në 1986 dhe u prezantua në Kanë, duke ngjallur entuziazëm unanim. Është filmi i fundit i realizuar nga Andrej Tarkovski . Palma e Artë, megjithatë, u fitua nga Misioni i Roland Joffé, duke shkaktuar protesta shumë të forta edhe nga presidenti francez François Mitterrand, i cili madje foli për një 'skandal'.

Sakrifica në Kanë fitoi katër çmime, një arritje e paparë, si dhe lavdërime të mëdha. Filmi tregon historinë e Aleksandrit, një njeriu që sheh shkatërrimin e gjithçkaje që ai beson në një kolaps pas shpërthimit të papritur të një lufte bërthamore. I dëshpëruar ai i lutet Zotit për të shpëtuar botën, duke u betuar që të heqë dorë nga gjithçka që ai zotëron, nëse lutja e tij përmbushet. Duke ndjekur këshillën e një shoku, Aleksandri bën dashuri me Marinë, një kameriere për të cilën thuhet se është një shtrigë. Të nesërmen në mëngjes ai zbulon se bota është kthyer një ditë prapa dhe asnjë luftë nuk po afron.

Besnik i premtimit të tij, Aleksandri i vë flakën shtëpisë së tij dhe mbyllet në një heshtje të padepërtueshme përpara se të merret nga një ambulancë. Me këtë film Tarkovskij nënshkruan plot homazhe për Bergman, duke filluar nga fotografia shumë e gjallë e Sven Nykvist, deri në ambientet e një ishulli të vogël që të kujton shumë ishujt Farø, ku në të cilët Bergman doli në pension.