Sallatë fshati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sallata Horiatiki me djathë Feta siç shërbehet në Ishullin Nidhra, ku pastrohet trangulli. Në rajone të tjera, trangujt lihen të pastruara.

Sallata e fshatit e njohur ndërkombëtarisht sallatë greke ose horiatiki (sq. fshatit; gr: χωριάτικη σαλάτα ose θερινή σαλάτα) është një sallatë popullore në kuzhinën greke e bërë zakonisht me copa domate, tranguj, qepë, djathë feta (zakonisht shërbehet si një fetë mbi përbërësit e tjerë) dhe ullinj (zakonisht ullinj Kallamate) dhe të veshur me kripë, piper, rigon grek dhe vaj ulliri. Shtesat e zakonshme përfshijnë feta piper zilesh jeshile ose manaferra kapra (veçanërisht në ishujt Dodokanes). Sallata greke shpesh imagjinohet si mëngjesi ose dreka e një fermeri, pasi përbërësit e saj ngjajnë me ato që një fermer grek mund të ketë në dorë.[1]

Jashtë Greqisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sallatë greke e stilit amerikan e shërbyer me marule

Jashtë Greqisë, "sallatë greke" mund të jetë një sallatë marule me përbërës të frymëzuar nga grekët, edhe pse gjellë origjinale dallohet nga mungesa e marule. Ndërkohë, varianti pa marule mund të quhet horiatiki, 'sallatë fshatare', ose 'sallatë fshati'. Marule, domate, feta (shpesh shërbehen në copa të shumëfishta në formë kubi të përziera me perime) dhe ullinj janë elementët më standardë në një sallatë greke të stilit amerikan, por trangujt, specat djegës, specat, qepët, rrepa, dollma dhe ançovat / sardelet janë të zakonshme. Për shembull, në Detroit, sallata greke përfshin panxhar, dhe në zonën e Gjirit Tampa, shpesh përfshin sallatë me patate. Veshjet që përmbajnë barishte dhe erëza të ndryshme përdoren shpesh në SHBA. Ky stil i sallatës greke rrallë haset në Greqi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zhang, Jenny. "A Modern Tradition: Greek Salad". Organically Blissful (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2016.