San Miguel de Tucumán

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San Miguel de Tucumán
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga San Miguel de Tucumán
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
San Miguel de Tucumán is located in Argentina
San Miguel de Tucumán
San Miguel de Tucumán

Koordinatat: 26°49′J 65°13′P / 26.817°J 65.217°P / -26.817; -65.217

Administrimi
Shteti Flamuri Argjentina
Provinca Tucumán
Departamenti Capital
Kryetari i Bashkisë Germán Alfaro
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 91 km2
Lartësia 431 m (m.n.d.)
Popullsia 527 607 banorë (2009)
 •  aglomerati 1 194 327 banorë
Dendësia 8799 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 maj 1565
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal T4000
Prefiksi 0381
Faqja Zyrtare www.tucuman.gov.ar

San Miguel de Tucumán (zakonisht quhet thjesht Tucumán) është kryeqytet i Provincës Tucumán, ndodhet në veri të Argjentinës. Është qyteti i pestë më i madh pas Buenos Aires, Córdoba, Rosario dhe Mendoza. Qyteti u themelua nga konkistadori spanjoll Diego de Villarroel.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Qyteti ndodhet 1,230 kilometra prej Buenos Aires. Qyteti kufizohet me Las Talitas në veri, Banda del Río Salí dhe Alderetes në lindje, me qytetin Yerba Buena në perëndim dhe me Lules në jug.

Klima[redakto | përpunoni burim]

San Miguel de Tucumán ndodhet në zonën mes klimës së butë në jug dhe klimës subtropikale në veri. Temperatura mesatare vjetore është 19.3 °C.[1] Pjesa më e madhe e reshjeve bie në muajt e verës, ndërsa muajt e dimrit kanë tendencë të jenë më të thata.[1]

Temperatura mesatare në dimër është 13.6 °C. Korriku është muaji më i ftohtë me një temperaturë prej 12.1 °C.[2] Ngricat nuk janë të zakonshme, me disa vite që nuk regjistrojnë asnjë ngrica.[3] Zakonisht, kur ndodhin ngricat, ato janë të lehta me temperatura rrallë që bien poshtë -2 °C.[3][4] Bora është shumë e rrallë, por kjo ndodhi në vitin 2007. Në vitin 2010, ka pasur borë me shi në qendrën e qytetit, një dukuri shumë e rrallë.

Temperaturat mesatare gjatë verës arrinë prej 24 deri në 26 °C. Në verë, mund të presim nivele të ditës që variojnë nga 30 në 31 ° C natën, 19 deri 20 °C janë normë.[2]

Temperatura më e lartë e regjistruar ishte 45.0 °C më 31 tetor 2009, ndërsa temperatura më e ulët e regjistruar ishte -3.0 °C më 16 korrik 1962.

Njerëz të njohur[redakto | përpunoni burim]

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b "Provincia de Tucuman–Clima Y Metéorologia". Secretaria de Mineria de la Nacion (Argentina). Arkivuar nga origjinali më August 30, 2015. Marrë më 2 gusht 2015. 
  2. ^ a b "Datos Estadísticos (Período 1981-1990)". National Meteorological Service of Argentina. Marrë më 10 prill 2013. 
  3. ^ a b "Heladas Meteorológicas–Tucumán Aero". Facultad de Agronomía - Universidad de Buenos Aires. Marrë më 27 tetor 2015. 
  4. ^ "Tucumán, Tucumán". Estadísticas meteorológicas decadiales. Oficina de Riesgo Agropecuario. Marrë më 26 tetor 2015. 
  5. ^ Sister Cities designated by Sister Cities International, Inc. (SCI) Archived 4 March 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.. Retrieved 29 mars 2015.