Sandra Day O'Connor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sandra Day O'Connor
Portreti zyrtar, rr. 2000-06
Gjyqtare e Asociuar e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara
Në detyrë
25 Shtator, 1981 – 31 Janar, 2006[1][2]
Emëruar ngaRonald Reagan
Paraprirë ngaPotter Stewart
Pasuar ngaSamuel Alito
Gjyqtare e Gjykatës së Apelit të Arizonës
for Division One
Në detyrë
14 Dhjetor, 1979 – 25 Shtator, 1981
Emëruar ngaBruce Babbitt
Paraprirë ngaMary Schroeder
Pasuar ngaSarah D. Grant[3]
Të dhëna vetjake
U lind më
Sandra Day

(1930-03-26) 26 mars 1930 (94 vjeç)
El Paso,Teksas, Sh.B.A
Partia politikeRepublikane
Bashkëshortja/et
(m. 1952; died 2009)
Fëmijët3
ArsimimiStanford University (BA, LLB)
ÇmimetMedalja Presidenciale e Lirisë (2009)
Nënshkrimi

Sandra Day O'Connor (lindur më 26 mars 1930) është një avokate, ish politikane dhe juriste amerikane që shërbeu si gjyqtarja e parë femër e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara nga viti 1981 deri në 2006. Ajo ishte gruaja e parë e nominuar dhe e para e konfirmuar në gjykatë. [4] Një konservatore e moderuar, O'Connor u bë e njohur për mendimet e saj të hulumtuara saktësisht. [5] E nominuar nga Presidenti Ronald Reagan, ajo u konsiderua si një votë e lëkundur për Gjykatën Rehnquist dhe pesë muajt e parë të Gjykatës Roberts .

Përpara mandatit të O'Connor në Gjykatë, ajo ishte gjyqtare dhe zyrtare e zgjedhur në Arizona, duke shërbyer si udhëheqësja e parë femër e shumicës në një senat shtetëror si udhëheqëse republikane në Senatin e Arizonës . [6] Pas emërimit të saj në Gjykatë, O'Connor u konfirmua me votë unanime nga Senati . Më 1 korrik 2005, ajo njoftoi synimin e saj për t'u tërhequr pas konfirmimit të një pasardhësi. [7] Samuel Alito u propozua nga presidenti Bush dhe u miratua nga Senati për të marrë vendin e saj në tetor 2005 dhe iu bashkua Gjykatës më 31 janar 2006.

O'Connor mbajti më së shumti anën e bllokut konservator të Gjykatës, por tregoi aftësi për të marrë anën e anëtarëve liberalë të Gjykatës. Ajo shpesh shkruante mendime të njëjta që kërkonin të kufizonin shtrirjen e shumicës. Mendimet e saj të shumicës në rastet historike përfshijnë Grutter v. Bollinger dhe Hamdi v. Rumsfeld . Ajo gjithashtu shkroi pjesërisht opinionin e shumicës per curiamBush v. Gore, dhe ishte një nga tre bashkëautorët e opinionit kryesor në Planned Parenthood v. Casey.

Gjatë kohës së saj në gjykatë, disa botime e renditën O'Connor ndër gratë më të fuqishme në botë. [8] [9] Pas daljes në pension, ajo pasoi Henry Kissinger si kancelare e Kolegjit të William & Mary . Më 12 gusht 2009, ajo u nderua me Medaljen Presidenciale të Lirisë nga Presidenti Barak Obama . [10]

  1. ^ "Current Members". www.supremecourt.gov. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2020. Marrë më 17 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The date a Member of the Court took his/her Judicial oath (the Judiciary Act provided 'That the Justices of the Supreme Court, and the district judges, before they proceed to execute the duties of their respective offices, shall take the following oath ...') is here used as the date of the beginning of his/her service, for until that oath is taken he/she is not vested with the prerogatives of the office." Source: About the Court > Justices > Justices 1789 to Present; Arkivuar prill 15, 2010, tek Wayback Machine
  3. ^ "Retired Judges". Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2016. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Weisman, Steven R. (7 korrik 1981). "Reagan Nominating Woman, an Arizona Appeals Judge, to Serve on Supreme Court". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2000. Marrë më 10 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sandra Day O'Connor | Biography, Accomplishments, & Facts | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). 2023-05-11. Marrë më 2023-05-22.
  6. ^ "O'Connor, Sandra Day". Federal Judicial Center. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2004. Marrë më 21 mars 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Stevenson, R. W. (1 korrik 2005). "O'Connor, First Woman Supreme Court Justice, Resigns After 24 Years". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2011. Marrë më 10 shtator 2005. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ McCaslin, John (7 nëntor 2001). "Power Women". McCaslin's Beltway Beat. Washington, D.C.: Townhall.com. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2011. Marrë më 15 qershor 2009. ... Ladies' Home Journal, ... ranks the 30 Most Powerful Women based on cultural clout, financial impact, achievement, visibility, influence, intellect, political know-how and staying power. Sen. Hillary Rodham Clinton ranks 5th on the list behind Miss Winfrey, Supreme Court Justice Sandra Day O'Connor, Martha Stewart and Barbara Walters {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "The World's Most Powerful Women". Forbes. 20 gusht 2004. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2009. Marrë më 4 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Presidential Medal of Freedom". www.cbsnews.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2016. Marrë më 11 shkurt 2021.