Jump to content

Sarah Michelle Gellar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sarah Michelle Gellar-Prince
U lind në
Sarah Michelle Gellar

14 prill, 1977
TitulliSarah Gellar

Sarah Michelle Gellar (e lindur 14 prill, 1977) e nohur edhe me emrin Sarah Michelle Prinze, është aktore amerikane. Ajo është enjohur më së shumti me rolin e saj Buffy Summers në serinë televizive Buffy The Vampire Slayer, për të cilën fitoi Saturn Award për Besat Aktoren në TV dhe ishte e nominuar për Globin e Artë Award. Ajo fitoi Daytime Emmy Award për filmin All My Children me rolin Kendall Hart.

Ajo u bë një aktore e njohur qysh kur luajti në filmin Scooby-Doo (2002) në rolin e Daphne Blake, dhe në filmin horror Japonez The Grudge (2004) dhe The Grudge 2 (2006). Povat e hershme me rolet duke përfshirë këtu disa drama adoleshence Cruel Intetion (1999); dhe filmin horror I Know What You Did Last Summer (1997). Filmat e saj të shumtë horror e njohin atë si "scream queen" apo "mbretëreshën e klithmës".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gellar ka lindur në Nju Jork, ishte fëmija e vetëm i Roselen dhe Artur Gellar. Nëna e saj punonte si mësuese në çerdhe, kurse i ati si rrobaqepës. Që të dy ishin Hebrejë, megjithëse familja Gellar mbante Pishë krishlindjesh në pushime gjersa ajo ishte rritur. Më 1984, prindërit e saj u ndanë dhe ajo u rrit e vetme me nënën e saj.

Sarah Michelle Gellar me burrin e saj Freddie Prince Jr.

Gellar ishte e izoluar nga babai i saj që nga divorci e deri në vdekjen e tij nga kanceri me 9 tetor, 2001. Ajo iu kushtua Gramatikës dhe Përgatitjes për shkollë në Nju Jork, dhe Shkollës Profesionale për Fëmijë. Shoqja e saj më emirë ishte Melissa Joan Hart, w cila më vonë u bë yll në serinë "Sabrina, shtriga". Gellar githëashtu u bë shoqe me Lindsay Slaone. e cila ( në shtator të vitit 2002) do të bëhej përcjellësja e nuses në dasmën e saj me aktorin e njohur Freddie Prinze Jr., ku ishte njohur në vitin 1997 në filmin "I Know What You Did Last Summer". Ata të dy u martuan në Meksikë me 1 shtator 2002 në një ceremoni e udhëhequr nga drejtori i njohur i filmave Adam Shankman. Në vitin 2007, Sarah Gellar ndryshoi emrin e saj në Sarah Michelle Prinze për nder të martesës së saj.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Viti Roli Shënimet
Over the Brooklyn Bridge 1984 Motra e Filipit Ka marrë pak pjesë
Funny Farm 1988 Studentja e Elizabetës Ka marrë pak pjesë
High Stakes 1989 Karen Rose E kredituar si "Sarah Gellar"
I Know What You Did Last Summer 1997 Helen Shivers
Scream 2 1997 Casey "Cici" Cooper
Small Soldiers 1998 Gwendy Doll Ka luajtur si zë
She's All That 1999 Vajza në kafeteri Ka marrë pak pjesë
Simply Irresistible 1999 Amanda Shelton Roli kryesor
Cruel Intentions 1999 Kathryn Merteuil
Harvard Man 2001 Cindy Bandolini
Scooby-Doo 2002 Daphne Blake
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed 2004 Daphne Blake
The Grudge 2004 Karen Davis
The Grudge 2 2006 Karen Davis
The Return 2006 Joanna Mills
Happily N'Ever After 2007 Ella
TMNT 2007 April O'Neil
Southland Tales 2007 Krysta Now
Suburban Girl 2008 Brett Eisenberg
The Air I Breathe 2008 Sorrow
Possession 2008 Jessica Post-production
Veronika Decides to Die (film) 2009 Veronika Post-production
Quantum Quest: A Cassini Space Odyssey 2009 Ranger Post-production
This Side of The Looking Glass 2009 Pre-production

Filmat televiziv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Viti Roli Shënimet
An Invasion Of Privacy 1983 Jennifer Bianchi
A Woman Named Jackie 1991 Jacqueline Bouvier
Beverly Hills Family Robinson 1998 Jane Robinson I filmuar më 1996

Seritë televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja Viti Roli Shënimet
Swan's Crossing 1992 Sidney Orion Rutledge
All My Children 1993-1995 Kendall Hart
Angel 1999-2000 me disa paraqitje Buffy Summers
Buffy The Vampire Slayer 1997-2003 Who Are You"), dhe The First Evil (në Sezonin e 7)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]