Jump to content

Freddie Prinze Jr.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Freddie Prinze Jr.
U lind në
Freddie James Prince Junior

8 mars, 1976 (mosha 32)
TitulliFeddie Prinze Jr. prill 2007
Faqja në rrjethttp://www.freddieprizejr.org

Feddie James Prinze, Jr ( i lindur 8 mars, 1976, është aktor amerikan. Ai u bë i nhour gjatë fundit të viteve 1990 dhe filimit të viteve 2000, pasi që luajti në disa filma të Hollivudit synoji në audiencat adoleshente, duke përfshirë I Know What You Did Last Summer dhe pasojat e saj, gjithashtu në filmin She's All That dhe Scooby-Doo. Prince Jr. gjithashtu luante në televizion në një komedi situate ose në ang. "sit-com" të quajtur Freddie.

Preince Jr. ka lindur në Los Angeles, Kaliforni, ishte i biri i Kathy Elaine Cochran, një seksere, dhe Freddie Prinze, një aktori komedian, i cili bëri vetëvrasje në vitin 1977 pasi që Kathy e la atë dhe futi në dosje ligjin urdhërin kundër tij ( Pinze Jr. ishte 10 muaj atëherë). Babai i Prinze Jr. ishte Puerto Rican,gjerman dhe me prejardhje hebreje hungareze. Në viti 1999 në një intervistë në Los Angeles Times, Prince Jr. u shpreh se nëna tij ishte nga paraardhësit anglez, irlandez dhe amerikan vendas; në vitin 2007, megjithatë, ai konfirmoi se nëna e tij vinte nga një nga një familje itailane-amerikane. Prince Jr. rridhte nga një familje katolike romane dhe përqafonte trashëgëminë e tij porto rikane. Ai u rrit në Albauqerque dhe Nju Meksiko, dhe verën a kalonte në Puerto Riko, ku mësoi spanjisht dhe për kulturën e Porto Rikos nga gjyshi i tij. Ai e flet rrjedhshëm spanjishten dhe italishten. Prince Jr. tregoi interes për aktrim qysh në moshën e vogël dhe iu kushtua Shkollës së Lartë La Cueva në Albuquerque. Pasi u diplomua më 1994, Prinze Jr. u zhvendos në Los Angeles për role televezive.

Prinze me gruan e tij Sarah Michelle Gellar.

Më 1 shtator 2002, në Puerto Valllarta, Meksikë me aktoren e njohur Sarah Michelle Gellar. Çifti kanë luajtur së bashku shumë filma si I Know What You Did Last Summer. Në vitin 2007, Sarah Gellar ligjërisht ndryshoi mbiemrin e saj në Sarah Michelle Gellar-Prinze.

Viti Titulli Roli Shënime
1996 To Gillian on Her 37th Birthday Joey Bost
1997 The House of Yes Anthony Pascal
I Know What You Did Last Summer Ray Bronson
1998 I Still Know What You Did Last Summer Ray Bronson
1999 She's All That Zach Siler
Wing Commander 1st Lt. Christopher Blair
2000 Down to You Alfred 'Al' Connelly
Boys and Girls Ryan Walker
2001 Head Over Heels Jim Winston
Summer Catch Ryan Dunne
2002 Friends Sandy
Scooby-Doo Fred Jones
2004 Scooby Doo 2: Monsters Unleashed Fred Jones
2006 Shooting Gallery Jericho
Shark Bait Pi
2007 Brooklyn Rules Michael
Happily N'Ever After Rick
2008 Delgo Delgo
Jack and Jill vs. the World Jack

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]